Dovolenka v Poľsku: Na svoje si prídu milovníci histórie, mora aj nákupov

Varšava

wikipedia.org/Shalom Alechem

Poľsko pre Slováka nie je práve najatraktívnejšou dovolenkovou destináciou, nájdete tam však omnoho viac ako len trhy s lacným tovarom. Náš severný sused má čo ponúknuť každému. Dnes si predstavíme aspoň niekoľko zaujímavostí, ktoré by ste v Poľsku určite nemali vynechať.

Keď chcete hory… Zakopané

Zakopané

Ide o skutočnú perlu Poľska. Toto mestečko žijúce turizmom je pre mnohých Slovákov stále nepoznané. Nachádza sa v tesnej blízkosti Vysokých Tatier, približne v rovnakej vzdialenosti od nich ako u nás mesto Vysoké Tatry. Na našej strane však nájdete takmer prázdne ulice a tatranské osady, ktoré vyzerajú ako mestá duchov. Zakopané je pravým opakom. Tisíce návštevníkov ním prúdia bez ohľadu na to či je víkend, sezóna, alebo obyčajný pracovný deň. Musíte sa pripraviť na to, že hlavná ulica Krupówki je v sezóne taká rušná ako Václavské námestie v Prahe. Davy ľudí sa prechádzajú po najznámejšej obchodnej ulici mestečka. Nájdete tu mnoho obchodov, reštaurácií, kaviarní, múzeá, odveziete sa na koči či saniach. K tomu si pripočítajte mimoriadne priaznivé ceny, vzdialenosť len niekoľko desiatok minút jazdy od slovenských hraníc a máte ideálny tip na víkendový výlet.

Z ostatných zaujímavostí musíme spomenúť Gubalowku, vrch nad mestom. Vedie naň pozemná lanová dráha, podobná ako na Hrebienok. V lete tu nájdete adrenalínový horský park, bobovú dráhu, paintballové ihrisko a hlavne prekrásny výhľad na Vysoké Tatry. V zime vrch slúži ako lyžiarske stredisko. Náročnejší lyžiari si to budú šinúť zjazdovkou z takmer dvojtisícového Kasprovho vrchu.


Mohlo by vás zaujať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Keď chcete históriu… Krakov

Krakov

Pre mnohých najznámejšie a druhé najväčšie mesto Poľska s približne 800 000 obyvateľmi je takmer raz také veľké ako naša Bratislava. Krakov je plný histórie, ktorá na vás dýcha na každom kroku. Určite nevynechajte návštevu hradu Vavel a priľahlej katedrály. Krakov bol kedysi hlavným mestom. Svoj primát si udržal pomerne dlho, korunovačné slávnosti sa tu konali aj po vyhlásení Varšavy za hlavné mesto. Rovnako významná je aj hradná katedrála či soľná jaskyňa. Okrem kráľovského hradu vás ohromí prechádzka historickým centrom. V zime je plné stánkov a miestne vianočné trhy patria k najznámejším v celej strednej Európe. Navyše Krakov nie je až tak ďaleko, aby sa do neho nedalo odskočiť hoc aj na jeden deň. Mariánsky kostol je druhým najznámejším v meste a zaiste vás ohromí jeho majestátnosť. Je naozaj obrovský a stojac pred ním si uvedomíte nielen svoju malosť, ale aj zručnosť stredovekých remeselníkov. Navštíviť sa oplatí aj Rynek Glówny, ktorý je niekdajším stredovekým trhoviskom.


Mohlo by vás zaujať: Top cestovateľské zážitky v roku 2012: Tieto miesta musíte vidieť!


Keď chcete veľkomesto… Varšava

Varšava

Eurovíkendy do európskych metropol sa v posledných rokoch tešia mimoriadnej obľube. Populárne sú aj hlavné mestá okolitých štátov: Viedeň, Praha, v poslednej dobe aj Budapešť. Všetky tieto obrovské mestá lákajú davy turistov, no na nášho severného suseda sa znova akosi zabúda. Hlavné mesto Poľska – Varšava, je však v mnohom výnimočné. Predsudky nechajte doma a vyberte sa do jej ulíc aj vy.

Mesto má približne 2 milióny obyvateľov, podobne ako hlavné mestá ostatných susedných štátov. Je zaujímavé hlavne svojou históriou. Počas druhej svetovej vojny bola Varšava takmer úplne zničená a vybudovaná nanovo. Pri pohľade na jej pôsobivú panorámu sa človeku ani nechce veriť, ako to tu vyzeralo pred niečo viac ako 60 rokmi. Dnes ide o moderné európske veľkomesto, ktoré osloví svojou architektúrou aj atmosférou. Najznámejšími pamiatkami sú Kráľovský palác, Žigmundov stĺp, zvyšky hradieb ako aj Zámocké námestie. Zaujímavý je palác Wilanów s prekrásnou architektúrou a zbierkou barokového umenia. K tomu si pripočítajte čulý mestský ruch a množstvo barov. Pokiaľ je pre vás Varšava neatraktívna, stačí sa pozrieť na jej fotografie. Silueta moderných mrakodrapov pripomína mesto kdesi v USA a nie len niekoľko stovák kilometrov od našich hraníc. Moderná štvrť s mrakodrapmi je len ďalším z mnohých lákadiel Varšavy.


Všetko o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


Keď chcete more… Gdansk

Gdansk

Gdansk je jedným z najkrajších miest na pobreží Baltického mora. Je najvýznamnejším poľským prístavom a priťahuje návštevníkov z okolitých štátov. Približne pol milióna turistov zo zahraničia ročne je toho dôkazom. Historická časť mesta bola počas vojny zdemolovaná, napriek tomu tu nájdete atraktívne časti. Ide hlavne o ulicu Ulica Dluga a Dlugy Targ. Ďalšou známou ulicou je Mariacka. Nájdete na nej budovy, ktoré svojou architektúrou pripomínajú tie zo 17. storočia. Mimoriadne pôsobivá je prechádzka pri vodných kanáloch, ktoré lemujú tieto staré budovy. Atmosféra je podobná ako v Amsterdame. Z celého mesta vyžaruje jeho história, duch obchodníkov plaviacich sa na lodiach z ďalekých krajov. Navyše, v lete sa môžete osviežiť v mori. Pripravte sa však na nižšie teploty ako napríklad v Stredozemnom mori. Napriek tomu je kúpanie mimoriadne obľúbené, okolie Gdansku ponúka až 23 kilometrov pláží.

Poľsko je krajinou skrytých pokladov. Stačí sa len zbaliť a vydať sa ich nájsť. Pre našinca je atraktívne aj z finančného hľadiska, pretože ceny sú viac ako prijateľné.


Ako často navštevujete susedné Poľsko? Ktoré miesta by ste odporučili navštíviť ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org/Shalom Alechem, wikipedia.org/Brosen, Shalom Alechem, Pko, Micgryga, David
Odporúčame