Stovky možností pre milovníkov piva: Ktoré ochutnáte dnes?

Pivo

wikimedia.org

Studenému orosenému pivu je neraz ťažké odolať. A niet sa čo čudovať, veď aj na Slovensku patrí popri pálenkách a vínu k oblúbenému pitiu v bare či krčmičke.Hoci sme zvyknutí najmä na to naše pivo, tento mok má množstvo podôb a my vám pomôžeme sa v nich zorientovať.

Stupne idú vyššie ako do dvanástky

Pôvodne sa pivo delilo podľa stupňovitosti. Táto metóda je založená na výpočte koncentrácie alkoholu a skutočného extraktu. Výsledná hodnota sa uvádzala v hmotnostných percentách a pivo bolo rozdelené od najslabšieho (má približne 8°) až po to najtvrdšie (najsilnejšie pivo na svete má 27, 6°). Na území Slovenska je preferované delenie na výčapné (8° – 10°), ležiaky (11°- 12,5°) a špeciálne (nad 12,5°) a tiež podľa typu kvasenia na spodne, vrchne a spontánne kvasené pivá.

S príchodom Európskej únie však nastala zmena a podľa farby rozlišujeme štyri základné skupiny (svetlé, polotmavé, tmavé a rezané), ktoré sa ďalej diferencujú podľa extraktu pôvodnej mladiny pred skvasením, obsahu alkoholu či spôsobu konečnej úpravy, a teda na množstvo podskupín. Vybrať si z pestrej ponuky môže byť ťažké, a preto sme vám rozhodli bližšie predstaviť tie, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


Ale so závanom ovocia

Ale sa vyrába vrchným kvasením jačmenného sladu a kvasníc Saccharomyces cerevisiae, ktoré proces zrýchľujú a preto má plnú sladkú chuť. Niektoré belgické druhy sa varia pri vyšších teplotách, čo tomuto pivu dodáva charakteristický ovocný (až banánový) podtón. Pôvodne sa vyrábalo bez chmeľu, v súčasnosti sa chmeľ pridáva, ale až po ukončení procesu fermentácie. Rozšírené je najmä v Británii, Írsku, Belgicku, Nemecku a Kanade.

Altbier sa necháva dozrieť

Tento druh piva sa spája predovšetkým s mestom Düsseldorf, kde je najviac rozšírené, ale vyrába sa aj vo zvyšku Nemecka. Slovo alt v preklade znamená starý a pomenovanie pravdepodobne vzniklo kvôli tomu, že po vykvasení sa necháva ešte tri až osem týždňov dozrieť. Zvyčajne má tmavú až bronzovú farbu, ale nie je to pravidlo. Chuťovo je dosť jemné, mierne horkasté s ľahkou chuťou praženého sladu. Najčastejšie sa podáva so silne aromatickým syrom a klobásami.

Berliner Weisse je chránenou značkou

Vrchne kvasené Berline rWeisse sa vyrába z jačmenného a pšeničného sladu. Narozdiel od iných pív podlieha druhotnému mliečnemu kvaseniu pri trochu vyšších teplotách, vďaka čomu má preň charakteristickú kyslastú chuť. Zvykne sa podávať spolu so sladkými ovocnými sirupmi. Má tmavú farbu, je mierne zakalené a ľahko penivé. V 19. storočí to bol najobľúbenejší alkoholický nápoj v Berlíne a vyrábal sa až 700 pivovaroch, dnes je chránenou značkou a variť ho môžu len dva.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tisícročiami overený orosený zázrak: Tieto fakty ste o pive možno vôbec netušili


Bitter je v Anglicku hitom

Názov Bitter zastupuje celú skupinu anglických vrchne kvasených pív, ktoré sa vyrábajú z prevažne domácich surovín. Tento druh je vo svojej domovine najobľúbenejší a vyrába ho takmer každý pivovar na ostrove. Vzniklo ako menej alkoholická konkurencia dlho zrejúcich pív, ktoré boli náročné na skladovanie a rýchlejšie podliehali skaze. Vyznačuje sa zlatou až granátovou farbou, vysokou plnosťou a horkosťou.

Nasladlý Bock

Bocksa zvykne spájať ročným obdobím, pretože slúži na zahriatie v chladnej časti roka.Spodne kvasené pivo s vyšším obsahom alkoholu má výrazne sladkú sladovú chuť. Charakteristické je aj dlhým časom odležania. Kedysi ho varili v zime na oslavu prichádzajúcej jari. Hoci má dnes viacero farebných variant, pôvodne to bolo silné tmavé pšeničné pivo. Jeho domovom je Nemecko, ale v súčasnosti sa vyrába po celom svete. Labužníci sa zhodujú, že k dobrému pivu tohto typu nesmú chýbať teľacie klobásky Weisswurst.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pivo ako liek: V primeranom množstve chráni proti infarktu aj demencii


Pilsner má viacero variácií

Pivo plzenskej chuti známe taktiež ako pilsner je svetlé spodne kvasené a od ostaných ležiakov sa líši výraznou chmeľovou chuťou. Varí sa podľa plzenskej receptúry a možno vás to prekvapí, ale vzniklo úplnou náhodou. Keď v 19. storočí zakladali v Plzni pivovar, chceli variť pivo bavorského typu, a preto si najali odborníka. Pivovarník sa síce vyznal, ale na výrobu použil domáce ingrediencie, vďaka ktorým vznikol úplne nový druh a zožal nemalý úspech. Dnes je tento nápoj už značne rozšírený, preto rozoznávame tri hlavné druhy plzenského piva. Nemecký typ je pomerne horký kvôli obsahu chmeľu a má svetlo slamovú farbu. Stredne horký zlatistý pilsner s výraznou arómou sa vyrába v Čechách a európska verzia je skôr sladká, málo chmeľová.

Stout sa podáva nechladený

Tmavou farbou, hustou penou a plnou chuťou praženého sladu (niekedy až ovocnou) je charakteristický stout. Vyrába sa z jačmeňa, chmeľu, sladu, vody a pivných kvasiniek a zvyčajne má dosť veľkú silu (niekedy až 8 percent alkoholu). Existuje mnoho druhov, ale najznámejším zástupcom je pravdepodobne írsky Guinness, ktorý je na rozdiel od pôvodného suchší. Zvyčajne sa podáva nechladený.


Máte radi pivo? Ktoré druhy vám najviac chutia? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Ľudmila
Odporúčame