Straší vás infarkt či mozgová príhoda? Doprajte si tieto potraviny

Muž

thinkstockphotos.com

Spolu s rakovinou patria kardiovaskulárne problémy medzi najväčších zabijakov. Infarkt a mozgová mŕtvica, ktoré denne na celom svete zoberú život desiatkam ľudí, majú často spoločnú príčinu. A to kôrnatenie ciev a tepien, ktoré je doslova časovanou bombou. Častokrát naň však upozorní až kritická zdravotná udalosť, ktorá môže skončiť tragicky.

Aj tento problém je spôsobený súčasným nezdravým životným štýlom a spôsobom žitia. Patrí teda medzi tzv. civilizačné ochorenia. So znečisteným vzduchom asi veľa nespravíte, no to čo dáte do úst a poskytnete ako výživu svojmu telu ovplyvniť môžete. A môžete sa vďaka tomu aj vyhnúť civilizačným problémom, ktoré vás môžu jedného dňa pripraviť o život.

Vyberte si „zdravší život“

V dnešnej dobe si môžete vybrať, pretože na trhu je široká ponuka zdravých potravín. Vyberte si tie, ktoré vášmu telu prospievajú. Nasledujúce potraviny dokážu znížiť hladinu zlého cholesterolu a zabrániť ukladaniu usadenín v stenách žíl a tepien, čo môže v budúcnosti zapríčiniť ich upchatie a následný infarkt, či mozgovú mŕtvicu. Väčšina z nich je pritom bežne dostupná.


Mohlo by vás zaujať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Cesnak je liek číslo 1

Nielen, že je prezývaný aj prírodné antibiotikum, pretože má rozsiahle antibakteriálne a protivírusové účinky, ale je nápomocný aj pri kardiovaskulárnych problémoch. Okrem toho by sme mohli vymenovať snáď aj sto ďalších jeho pozitív. My sa však zameriame na tie, ktoré sa týkajú tejto témy. Cesnak sa už od dávnych dôb používa na liečbu vysokého krvného tlaku a srdcovo-cievnych ochorení. Znižuje tvorbu „zlého“ cholesterolu, ktorý prispieva k ateroskleróze a podporuje tvorbu „dobrého“ cholesterolu, ktorý naopak napomáha vylučovaniu nežiadúcich tukových látok z tela. Tie sa potom neukladajú v cievach a znižujú sa všetky spomínané riziká.

Náš tip: Prírodný sirup proti kôrnateniu ciev

Šťavu zo 4 citrónov vytlačte, prevarte spolu s litrom vody a potom nechajte vychladnúť. Po vychladnutí do nej pretlačte 8 strúčikov cesnaku, premiešajte, nechajte týždeň v chlade odležať a pite každý večer a ráno 1 lyžicu. V tomto období sa zvlášť hodí, pretože pomáha aj na posilnenie imunity. Okrem toho znižuje krvný tlak, ako aj  škodlivý cholesterol.

Hrozno je pre srdciarov hotový poklad

Plody hrozna sú bohaté na flavonoidy, resveratrol, ako aj quercerin. Ide sa o jednu z najsilnejších prírodných kombinácií účinných látok, prítomných v jednom plode. Zistilo sa, že flavonoidy zabraňujú oxidácii zlého cholesterolu, ktorý vedie ku tvorbe povlaku na cievach. Tiež znižujú riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu viesť ku infarktu, alebo mozgovej mŕtvici.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo ešte pomáha?

  • špenát – je bohatý na draslík a kyselinu listovú, ako aj luteín, ktorý chráni tepny pred usadzovaním sa cholesterolu v nich
  • ryby – nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a 6, ktoré sa nachádzajú v rybách (najmä v tuniaku a losose), pomáhajú chrániť tepny pred kôrnatením a eliminujú riziko, ktoré z toho pramení
  • olivový olej – taktiež chráni cievy pre usadzovaním sa cholesterolu, resp. tukových zásob v nich
  • paradajky – aj tieto plody sú veru liekom na naše cievy. Obsahujú totiž lykopén, ktorý zabraňuje kôrnateniu tepien
  • brusnice – brusnicová šťava dokáže dokonca odvádzať tuk z tepien. Ak si chcete pomôcť týmto spôsobom a prečistiť si svoje cievy, pite 3 poháre tejto šťavy každý týždeň, resp. jednu každý druhý deň
  • ovos – obsahuje veľa rozpustnej vlákniny, ktorá viaže cholesterol a a odvádza ho von z organizmu. Jeden a pol šálky denne dokáže znížiť jeho množstvo až o 20%.

Máte vlastné skúsenosti s kôrnatením ciev a tepien? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame