Stres nám kradne krásu: Zabojujte o ňu, kým je čas

Žena

thinkstockphotos.com

Doba je rýchla a podpisuje sa nielen na našom životnom štýle, ale aj na vizáži. Stresy v práci či doma majú rôzne účinky na naše telo a azda netreba hovoriť, že ide o negatívne zmeny. Čo nám hrozí a ako stres obmedziť na minimum?

Aký efekt má na nás stres? Mnohí sa často rozzúria a robia, či už vedome alebo nevedome, grimasy. Iní hľadajú upokojenie v sladkostiach. Veľa ľudí však dusí stres v sebe a ani si neuvedomujú, čo to robí s ich telom. Avšak pleť, oči či vlasy na sebe nesú ťažké známky neustáleho napätia.


Mohlo by vás zaujať: Odbúrajte napätie a stres: Naservírujte si tieto druhy ovocia


Stres pleti nepristane

Stres dehydratuje pleť. Keď sme pod tlakom, telo odvádza krv z periférnych orgánov, ako je koža, aby mohlo dodávať energiu svalom. Pokožka potom ľahko červená a v niektorých prípadoch môže dôjsť k zápalovému ochoreniu kože ružovke. Pleť stráca jas, oči sú samé kruhy kvôli trvalému nedostatku spánku a rozširujú sa čeľuste. Stres môže spôsobovať akné aj u dospelých. Stres vyvoláva v organizme zápalovú reakciu a póry sa upchávajú. Stres prispieva k produkcii kortizolu a ďalších hormónov, ktoré zasa spôsobujú väčšie vylučovanie mazu.

Viac nervov – menej vlasov

Stres pociťujú aj vlasy. Vlani vedci objavili, že vysoká úroveň stresových hormónov zbavuje vlasové korienky jedného typu kmeňových buniek, ktoré určujú farbu vlasov. Stres môže okrem šedín vyvolať aj psychogénnu alopéciu (vypadávanie vlasov) spôsobenú nervovým vypätím. Podľa expertov z Medzinárodnej nadácie pre štúdium vlasov v posledných piatich rokoch stres spôsobený predovšetkým ekonomickou krízou spôsobil zvýšenie počtu prípadov alopécie areaty, postupného vypadávanie vlasov v zhlukoch, o 20 percent.


Mohlo by vás zaujať: Stres, vysoký krvný tlak či osteoporóza? Skúste doplniť draslík


Čo pomáha proti stresu?

Sex – výskum na Arizonskej štátnej univerzite na 58 ženách stredného veku potvrdil, že tie, ktoré si s partnerom užili vzrušujúce chvíľky, mali na druhý deň lepšiu náladu a boli aj menej stresované. Dôvodom je vylučovanie hormónu oxitocínu.

Bylinky – upokoja a zbavia vás stresu napríklad kamilky (harmanček) či medovka.

Pohyb – snažte sa dostať zo seba napätie fyzickou aktivitou – zvoľte si napríklad beh alebo squash, vylúčené endorfíny vám zlepšia náladu, skúsiť môžete aj niečo pokojnejšie ako jóga.

Meditácia a hlboké dýchanie – dostatočné okysličenie organizmu a schopnosť prestať myslieť na problémy a stres sú základné zbrane proti stresu.

Koníčky – ktoré vám pomôžu odreagovať sa a zabudnúť na problémy a stres. Či už sa vyberiete na rybačku, prečítate si zaujímavú knihu, alebo budete relaxovať inak, svojej psychike určite prospejete.


Mohlo by vás zaujať: Jeho sila nepozná hranice: Mocný elixír na nervy, stres a úzkosť!


Ako často pociťujete stres vy a ako sa s ním snažíte bojovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame