Stretnutia medveďov a ľudí nesúvisia s ich premnožením: Dôvodov je viacero, no dá sa im predísť

Častejšie stretnutia medveďov s ľuďmi súvisia s rôznymi faktormi (Zdroj: Unsplash/Zdeněk Macháček)

Početnosť medveďov nie je príčinou ich častých stretnutí s ľuďmi a potulovaním v obývaných oblastiach. Závažným dôvodom je najmä zmena v správaní šelmy. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Vyjadrilo sa tak k stanovisku riaditeľky Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana Vladimíry Fabriciusovej. Podľa jej slov je zmena správania sa populácie prudká. „Riešením je kombinácia odstránenia príčin vzniku zmeny správania sa medveďov s identifikáciou tých, ktorí ho majú už nenávratne zmenené,“ objasňuje MŽP. Dodáva, že tieto opatrenia robí Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Zásahový tím sa venoval tiež identifikácii medveďov so zmeneným správaním vo Vysokých Tatrách. Uvádza, že po zabezpečení kontajnerov sa počet hlásení o ich výskyte znížil. V súčasnosti sa podľa ministerstva tím zaoberá identifikáciou miest s odpadom aj na Podpoľaní. „Zníženie výskytu medveďa vo Vysokých Tatrách sa podarilo dosiahnuť aj bez regulačného lovu desiatok jedincov, ktorý je často považovaný za jediné riešenie situácie,“ prízvukuje. Fabriciusová však podotýka, že pod Poľanou nie je problém s kontajnerovými medveďmi.

Rezort ďalej pripomína, že zvýšený počet stretnutí medveďa s človekom súvisí s viacerými faktormi. Štátna ochrana prírody SR sa podľa neho dlhodobo snaží upozorňovať na problematiku ľahko dostupnej potravy, ktorou je nezabezpečený komunálny odpad. Problémom je tiež urbanizácia prírodného prostredia, či kukurica pestovaná v podhorských oblastiach. Medvede však do blízkosti ľudských obydlí lákajú aj ovocné dreviny. „Všetky tieto faktory spôsobujú zmenu správania sa nielen u medveďa hnedého. Predbežné výsledky štúdie Karlovej univerzity v Prahe však poukazujú, že populácia medveďa na Slovensku je stabilná,“ dodáva MŽP.

Okrem toho informuje, že v tomto období majú medvedej ruju a počas nej šelmy prirodzene schádzajú bližšie k ľudským obydliam. Ide tak o najrizikovejšie obdobie z pohľadu možných stretnutí medveďa a človeka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Festival Letectva Piešťany 2023 sa blíži a opäť prináša atraktívny program!

Odporúčame