Vezmite do rúk ihlice, štrikovanie je opäť v kurze! Vďaka tejto záľube pomôžete svojim rukám aj mozgu

štrikovanie

Štrikovanie je opäť v kurze! (Zdroj: GettyImages)

Ručné práce sú opäť v móde. Štrikovanie a háčkovanie kedysi zvládala takmer každá mama, ktorá chcela mať vkusne a moderne oblečené deti. Keď k nám ale dorazili známe značky zo zahraničia a obchodov s odevmi pribudlo ako maku, mnohí ihlice odložili. Chyba! Háčkovanie, pletenie či vyšívanie má totiž množstvo netušených benefitov.

Začnime tým úplne zjavným, a to je estetika. Vďaka tejto tvorivej činnosti si môžete zhotoviť originálne a módne kúsky oblečenia, na aké v žiadnom obchode nenatrafíte a ktoré budú určite mnohí obdivovať. Nezanedbateľná je však aj finančná stránka – takzvané handmade výrobky naberajú na hodnote, a vy vďaka svojej šikovnosti ušetríte za nákup zbytočných odevov a ešte si môžete aj zarobiť, ak ich ponúknete na predaj napríklad prostredníctvom internetu. Hádam najdôležitejší je ale prínos pre vaše zdravie. A ten je nespochybniteľný.

Zatočí so stresom a úzkosťou

Ručné práce sú považované za prírodné antidepresívum. Ide totiž o opakovanú remeselnú činnosť, ktorá spočíva v rytmických pohyboch, a tie upokojujú a znižujú stres. Pri štrikovaní či háčkovaní dochádza v tele k znižovaniu hladiny stresových hormónov, najmä kortizolu. Na druhej strane sa uvoľňuje serotonín – hormón šťastia. Dôvodom je to, že pri tvorivej činnosti robíme niečo užitočné a esteticky hodnotné, čo v nás vyvoláva príjemné a uvoľňujúce pocity.

Zlepší spánok

Ak chcete dobre spať, mali by ste sa pleteniu venovať večer. Tým, že táto činnosť vyžaduje maximálne sústredenie, naša myseľ aj telo sa unavia, a zároveň upokoja. A to je ten najlepší predpoklad zdravého spánku.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Štrikovanie je späť: Spravte si túto originálnu hrejivú deku


Štrikovanie precvičí pamäť

Pri štrikovaní či háčkovaní dostáva váš mozog poriadne zabrať. Tým, že zapájate kreativitu aj manuálnu zručnosť, nedovolíte mu zastaviť sa, a neustále ho trénujete. Stimulovaná je oblasť zodpovedná za plánovanie, pozornosť, ale aj priestorovú orientáciu či pamäť. Fyzická činnosť, pri ktorej manipulujete s ihlicami a v mysli si opakujete náročnú techniku, môže dokonca znížiť riziko Alzheimerovej choroby. Podľa vedcov z Mayo Clinic seniori, ktorí sa venujú ručným prácam, majú o 50 % menšiu pravdepodobnosť kognitívnych porúch v porovnaní s ľuďmi, ktorí takúto činnosť nevykonávajú.

Pomáha rukám

Ak sa u vás začínajú objavovať ťažkosti s jemnou motorikou, vezmite do rúk ihlice. Pletenie aj háčkovanie totiž výrazne zlepšuje motorické schopnosti a venovať by sa mu mali aj ľudia s Parkinsonovou chorobou. Tento typ ručných prác je vhodný aj pri problémoch s kĺbmi – výborne ich rozhýbe, ak sú stuhnuté a zároveň posilní kosti i chrupavky v rukách.

Zvyšuje sebavedomie

Seniori sa často cítia nepotrební. Vďaka háčkovaniu a pleteniu však dokážu vytvoriť krásne a hodnotné veci, ktorými môžu urobiť radosť svojim blízkym či priateľom. A opäť sa budú cítiť užitoční a produktívni. Vidieť výsledok svojej práce, ktorý navyše ocenia a ohodnotia aj iní, je úžasný pocit. Možno si dokonca vďaka novej záľube nájdete aj nových priateľov. V niektorých mestách totiž fungujú kluby, v ktorých sa schádzajú milovníci ručných prác, prípadne si takúto komunitu môžete vyhľadať na internete.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame