Stravujete sa na štýl Američanov? Ak sa k tomu pridá nasledovné, hrozí vám vážne ochorenie pečene

Stukovatenie pečene

Stukovatenie pečene je väčší problém, než sme si mysleli (Zdroj: GettyImages)

Stukovatenie pečene je závažné ochorenie, ktoré môže viesť až k cirhóze. Ako pri väčšine ochorení, aj tu platí, že najdôležitejšia je prevencia. Existuje totiž pomerne veľa faktorov, ktoré môžu stukovatenie spôsobiť. Ak sa však zachytí včas, dá sa mu veľmi ľahko predísť.

Steatóza pečene, teda stukovatená pečeň sa v minulosti nepovažovala za hrozbu. „Domnievali sme sa, že do určitej miery neprekáža. No posledných desať rokov sa potvrdzuje, že ani steatóza nie je úplne beztrestná a je potrebné venovať ochoreniu pozornosť, zvýšiť mieru kontroly a rozhodnúť o liečebnom postupe vo forme zmeny životosprávy, prípadne farmakologickej liečbe esenciálnymi fosfolipidmi,“ povedal Marián Oltman, hepatológ z bratislavského centra Thalion.

Nesprávne zloženie stravy

Podľa hepatológa ľudia vo všeobecnosti prešli na nesprávne zloženie stravy, príbuzné americkej kultúre.Máme takzvanú diétu na západný štýl ‚western style diet‘, ktorá ako jediná z diét škodí. Lebo ináč majú diéty pomáhať. Princíp toho, prečo je škodlivá, tkvie v tom, že obsahuje veľmi veľa kalórií, málo vláknin a veľa cukrov,“ uviedol Oltman. Vysvetlil, že nesprávne zloženie stravy mení aj skladbu baktérií v čreve na menej prospešné a pečeň je v dôsledku toho potom ešte zaťaženejšia.

Hepatológ vidí problém aj v super hygiene. Podľa neho žijeme moderným spôsobom života, pri ktorom sa stráca bezprostredný kontakt s prírodou. „Prakticky nás ani nemajú kde osídliť tie správne probiotické baktérie, pokiaľ sa uzatvárame do svojich bytov. A síce sa to snažíme vylepšovať tým, že užívame rôzne superpotraviny, ako napríklad toľko spomínanú bryndzu alebo kvasenú kapustu, a podobne, to všetko je správne a veľmi dobré, no, bohužiaľ, len to nestačí. A okrem toho, treba to robiť stále, nielen vtedy, keď zistíme, že nastáva problém,“ skonštatoval Oltman.

Myslite na pohyb

Ďalším problémom je tiež nedostatok pohybu. „Naše gény sa vyvíjali niekoľko desiatok tisíc rokov na to, aby sme nachádzali potravu a dokázali vďaka tomu prežiť,“ upozornil s tým, že situácia, keď stačí na prežitie natiahnuť ruku do chladničky, je asi len posledných 100 rokov. Výsledkom je potom nadváha, obezita, hypertenzia, cukrovka a množstvo ďalších súvisiacich ochorení.“

Odhaduje sa, že v súčasnosti postihuje nealkoholické tukové ochorenie pečene štvrtinu svetovej populácie. Nealkoholickým tukovým ochorením pečene netrpia len dospelí, vysoká miera prevalencie choroby existuje u detí a dospievajúcich. Na odhalenie nealkoholového stukovatenia, teda steatózy, stačí jednoduché ultrazvukové vyšetrenie.

Doprajte si detox

Pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam s trávením, mali by ste si dopriať pravidelný detox. Najlepšou bylinkou na detox pečene je pestrec mariánsky. Hoci na trhu zoženiete pestrec aj vo forme čaju, ak chcete svoje telo naozaj očistiť, siahnite po jeho semenách. Podrvené semienka sa zvyčajne konzumujú štyrikrát denne po čajovej lyžičke 45 minút po jedle, alebo 45 minút pred ďalším jedlom. Zapijú sa vodou. Kúra by mala trvať 2 – 3 týždne. 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame