Pomôže vám štvorminútová sprcha ušetriť? Odpoveď pre vašu peňaženku či zdravie je jednoduchšia, než si myslíte!

umývanie vlasov

Sprchujete sa dlho? Možno by ste nemali! (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Náklady na teplú vodu dramaticky vzrástli a aj obavy o životné prostredie sú naliehavejšie, než kedykoľvek predtým. Aká krátka by teda mala byť vaša sprcha, aby ste ušetrili, ostali čistí a možno aj pomohli životnému prostrediu? Odpoveďou je podľa denníka The Guardian takzvaná štvorminútová sprcha.

Kúpeľom tiež neušetríte 

Ak si hovoríte, že za štyri minúty sa neosprchujete, skôr len namočíte, nemusí to byť pravda. Krátku sprchu berte ako dobré odporúčanie v rámci šetrenia na rok 2023. Náklady na energie a teplú vodu dramaticky vzrástli po celom svete a v rámci nepriaznivej ekonomickej situácie budú pravdepodobne ďalej narastať. V dôsledku toho môže byť aj niečo také prijemné, ako je dlhá sprcha, naozaj drahá záležitosť.

Možno si naopak myslíte, že si radšej dáte kúpeľ, v ktorom sa môžete dlhšie zdržať a poležať si vo vani. Nie je to však až taký dobrý nápad. Napríklad v Británii ročné náklady na kúpanie vzrástli za rok 2021 z 303,70 na 542,88 libier v roku 2022. Keď v apríli opäť navýšia ceny, tarify za energiu môžu v Spojenom Kráľovstve vyskočiť až na 1 023 libier.

Bežná sprcha je vždy šetrnejším riešením

Na Slovensku sú momentálne ceny vodného a stočného nasledovné: cena vodného predstavuje 1,2424 eur s DPH za meter kubický. Cena stočného predstavuje 1,4490 eur s DPH za meter kubický. Meter kubický predstavuje 1000 litrov. Priemerná spotreba vody na jednu osobu na deň sa pohybuje okolo 80 litrov. Podľa týchto údajov tak štyria ľudia žijúci v jednej domácnosti spotrebujú zhruba 320 litrov vody denne.

Je krátka sprcha však naozaj lacnejšia? Priemerným kúpeľom spotrebujete asi 80 litrov vody, čo v podstate predstavuje dennú spotrebu vody človeka na Slovensku. V priebehu štyroch minút vyprodukuje bežná sprchová hlavica približne 36 litrov vody. Navyše – menej teplej vody znamená aj menej emisií uhlíka. Sprcha (hlavne studená) je teda z hľadiska vašej peňaženky a životného prostredia lepšou alternatívou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Predávate niečo na internete? Tomuto by ste sa mali vyvarovať, pokiaľ nechcete prísť o vaše úspory!

Dá sa to však aj skomplikovať. Bežná sprcha vydá 9 až 10 litrov za minútu, ale prúdová sprcha môže vydať až 20 litrov, čo je približne toľko, ako pri kúpeli za štyri minúty. Štúdie ukázali, že ľudia bežne nesprávne uvádzajú, koľko času strávia v sprche. V jednej z takýchto štúdii si účastníci viedli takzvaný sprchovací denník, zatiaľ čo zariadenie v ich sprche monitorovalo skutočný prietok vody.

Zvažujte aj studenú sprchu

Zistilo sa, že ľudia strávili v sprche v priemere osem minút, aj keď si mysleli, že to trvalo napríklad len päť minút. Osemminútová masážna sprcha sa v tomto prípade rovná dvom kúpeľom vo vani. Ak sa v sprche zdržiavate naozaj dlho a chceli by ste to zmeniť, niektoré spoločnosti ponúkajú aj rôzne zariadenia, ktoré okrem prietoku vody monitorujú aj čas strávený v sprche, prípadne vodu po istom čase zastavia.

Studená sprcha má množstvo benefitov. Okrem toho, že za ňu toľko nezaplatíte, v sprche ako takej sa kvôli chladu zdržíte menej, no zároveň vás preberie, zlepší vám duševné zdravie a posilní imunitu. Tiež môžete investovať do kozmetických prostriedkov, ktoré netreba zbytočne dookola oplachovať, napríklad do bezoplachového kondicionéru. Spôsoby šetrenia sú naozaj rôzne. 

Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame