Štyri chyby, pre ktoré nechudnete: Ktoré sú to a ako sa im vyhnúť?

chudnutie

flickr.com

Cvičíte aspoň trikrát do týždňa, strážite si príjem jedla, no stále sa vám nedarí rozhýbať ručičku váhy smerom nadol? Hoci sa nám na prvý pohľad môže zdať, že robíme všetko správne, občas treba naše úsilie aj správne načasovať a dostať do efektívnej intenzity. Zistite, ktoré štyri prekážky najčastejšie stoja v ceste vašej vytúženej línii. Poradíme vám, na čo sa vo vašom chudnúcom pláne zamerať, aby kilogramy konečne začali ubúdať.

1. Síce dlhé, ale veľmi pomalé kardio cvičenie

Keď začíname s pohybovou aktivitou, odporúčania znejú, aby sme vytrvali dlhšie ako pol hodinu. Najskôr sa totiž z metabolizmu odbúravajú cukry a až následne prichádzajú na rad tuky. Pristihli ste sa už pri tom, ako vo fitnes centre bezducho krútite pedálmi na rotopéde pohrúžení do časopisu? Aj takýto pohyb je síce lepší ako žiaden, v skutočnosti však svojmu telu nedávate príliš zabrať. „Ľudia sa upínajú na pomalé kardio cvičenie, pretože im bolo povedané, že spaľuje tuky. Kardio tréning síce odbúra viac tuku, ako je percentuálny podiel celkovo spálených kalórií, no zároveň zužitkuje oveľa menej kalórií ako pri intenzívnejšom cvičení. To v konečnom dôsledku znamená, že odbúrate menej tuku,“ vysvetľuje Shawn Arent, ktorý je profesorom pohybových vied na univerzite Rutgers. Na jeho stranu sa prikláňa aj silový a kondičný tréner Craig Ballantyne: „Pomalé kardio cvičenie spaľuje len veľmi málo kalórií.“ Pýtate sa, aké cvičenie je teda na chudnutie najideálnejšie? Odpoveď spočíva v kombinácii silového a intervalového kardio tréningu.

„Najlepšie sú série a okruhy intenzívneho celotelového tréningu, s neúplným oddýchnutím, pri ktorom odvediete množstvo práce za krátky čas,“ odporúča Ballantyne. Pri tomto type cvičenia sa posúvate na ďalšie kolo bez toho, aby ste poriadne predýchali to predchádzajúce. Mix silových cvičení navyše buduje svalovú hmotu, čiže spaľuje kalórie a tuk nielen počas fitnes režimu, ale aj po ňom.


Mohlo by vás zaujímať: Ako schudnúť a nepribrať? Radia ľudia, ktorým sa to už podarilo


2. Žiaden plán, žiaden výsledok

Hovorí sa, že človek si sám pred sebou obháji čokoľvek. Platí to aj v stravovaní, kedy sa sústredíme na zdravšie jedlá na našom jedálnom lístku. Bez pevných pravidiel však veľmi ľahko dochádza k podvádzaniu. Kúsok čokolády od kolegyne, malá doboška ku káve, či zopár ochutených orieškov v cestíčku nám predsa nemôže ublížiť. To je však mylná predstava, ktorou sa snažíme ospravedlniť svoje prehrešky. Cez deň sa nám následne nahromadia celkom nepotrebné kalórie. Jediným riešením s pozitívnym efektom je denník – zapisovanie si všetkého, čo vložíte do úst. „Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí si vedú záznam sú v chudnutí oveľa úspešnejší. Ľahšie totiž zistíte, v akom čase podvádzate a môžete sa rôznym pokušeniam vyhýbať,“  radí Ballantyne. Ak sa navyše pripojíte na webe ku skupine chudnúcich a budete svoj príjem jedla zverejňovať, odoláte ešte ľahšie. Prinúti vás k tomu obava zo zlyhania pred ostatnými diétujúcimi.


Mohlo by vás zaujímať: Návod na chudnutie pre pánov: Ide to aj bez hladovania!


3. Najskôr tvrdá drina, potom poriadna odmena

Dopriali ste si vo fitnes centre takú záťaž, že ste spálili aj viac než 600 kalórií? V tom prípade máte určite zo seba výborný pocit. Častokrát až taký dobrý, že sa na tanieri objavia väčšie porcie nie príliš diétnych jedál. Vnútorný pocit nám hovorí, že si môžeme dopriať, pretože sme v posilňovni veľa vypotili. V tom prípade však nemôžeme očakávať, že ručička váhy klesne. Ak chcete schudnúť pol kila, musíte oželieť 3500 kalórií – spáliť ich pri cvičení alebo si odtrhnúť od úst maškrtu. Ak priškrtíte svoj energetický príjem o 500 kalórií denne, pol kila stratíte za týždeň. Všetky kalórie navyše výsledný efekt zrušia akoby šmahom ruky.

4. Po tréningu žiadne jedlo

Opačným extrémom je domnienka, že ak po cvičení nedoplníme energetické zásoby, schudneme ešte viac. Pravdou je však niečo celkom iné. „Ak sa po tréningu nenajete, ťažšie sa buduje svalová hmota, ktorá pomáha odbúravať tuk,“ vysvetľuje Arent. Čo by sme si teda mali naservírovať? Jednoduché cukry v kombinácii s proteínmi – ideálne sú ľahko stráviteľné mliečne kokteily.


S ktorými prehreškami pri chudnutí bojujete vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Johnny
Odporúčame