Súboj pohlaví za volantom: Kto šoféruje lepšie – ženy alebo muži?

vodička

sxc.hu

Muži a ženy mali odjakživa ku všetkému odlišný prístup a rozdiely medzi nimi sú badateľné v každej oblasti, šoférovanie nevynímajúc. Keďže však motorizmus k silnejšiemu pohlaviu takpovediac patrí, zmätky na cestách sa obyčajne pripisujú nežnejšiemu pokoleniu, ktoré sa často opisuje výrazom „žena za volantom“. Štatistici so svojimi číslami vás preto možno poriadne prekvapia. Dámy sa ako vodičky určite správajú inak, no nie vždy sú ich reakcie na škodu.

Ženy sa za volantom krotia

Základný rozdiel v šoférovaní u oboch pohlaví spočíva v tom, že žena svojho štvorkolesového tátoša vníma ako prostriedok dopravy. Auto je pre ňu zväčša len akýmsi úžitkovým predmetom, ktorý jej pomôže premiestniť sa z bodu A do bodu B. Na prvom mieste u nej zvyčajne stojí bezpečnosť a zodpovednosť. Z prieskumov, ktoré pravidelne realizujú tímy odborníkov po celom svete, vyplýva, že ženy jazdia opatrnejšie a nepúšťajú sa do riskantných situácií – nepredbiehajú v neprehľadných úsekoch a neprekračujú povolenú rýchlosť. Na druhej strane, ženy často podľa odborníkov nie sú s volantom zžité tak, aby dokázali pohotovo reagovať a zachovať si chladnú hlavu. Ich problémom je, že sa oproti mužom pomalšie rozhodujú a v situáciách, na ktoré nie sú pripravené, podliehajú panike. Ak spôsobia dopravnú nehodu, zvyčajne je to pri nižšej rýchlosti, ale z nepozornosti. Buď si nevšimnú značku alebo prekážku na ceste či auto vychádzajúce z druhej ulice.


Viac o autách si prečítajte na www.autoviny.sk


Muži šoférujú ako pôžitkári

Mnoho príslušníkov silnejšieho pohlavia svoje vozidlo berie ako obľúbenú hračku, miláčika alebo aspoň záľubu. Muži si jazdu zväčša vychutnávajú a za volantom relaxujú. Baví ich totiž prudké striedanie pedálov, vyššia rýchlosť a rezanie zákrut. Je síce pravdou že oproti ženám jazdia arogantnejšie a agresívnejšie, no na druhej strane sa o svoje auto a situáciu na ceste neustále zaujímajú. Dokážu spozorovať každý zvuk, ktorý by svedčal o zmenených technických vlastnostiach ich vozidla, často sledujú spätné zrkadlá. Zároveň sa dokážu rýchlo zorientovať v priestore a v nebezpečných situáciách je ich reakčný čas neporovnateľne kratší. Daňou za to je ale časté prekračovanie povolenej rýchlosti a menšia ohľaduplnosť – prednosť v jazde mnohí muži nedávajú ani v prípade, že im to prikazuje značka. V meste sa dokonca veľká väčšina z nich ani neobťažuje so zapínaním bezpečnostného pásu.

V Amerike ženy jasne vedú

Ak by sa o slovo prihlásili štatistici, muži by v otázkach šoférovania zostali naozaj v hanbe. Minimálne za veľkou mlákou. Tamojší poskytovateľ internetových poistiek áut totiž zverejnil prieskum, ktorého výsledky mal problém stráviť aj samotný výkonný riaditeľ. Podľa nich totiž až 80% vážnych dopravných nehôd s fatálnymi následkami spôsobujú za volantom páni. Aj v bežných dopravných nehodách sú pritom ženy o 27% lepšie. „Ako mužovi sa mi to veľmi ťažko priznáva, ale ak sa pozriete na štatistiky, ženy sú lepšie vodičky… oveľa! Je to priam odstrašujúce, ako zle jazdí priemerný Američan. Obviňujte si, čo chcete – vysokú hladinu testosterónu, náchylnosť riskovať, vyššiu úroveň agresivity – ale fakty zostávajú. Muži jednoducho robia za volantom priveľa chýb,“ pripustil James Shaffer, ktorý zastáva funkciu šéfa spoločnosti 4AutoInsuranceQuote.com.


Mohlo by vás zaujímať: Stmieva sa čím ďalej tým skôr: Šoférujte bezpečne aj za tmy!


Škatuľkovanie nie je na mieste

Aj keď charakteristické črty oboch pohlaví sú všeobecne platné, v každej kategórií sa nájdu zodpovedné výnimky, u ktorých sa nehodovosť pohybuje na rovnej nule. Na obranu mužov treba zase poznamenať, že v súvislosti z bežnými zručnosťami (parkovanie, cúvanie a pod.) majú dámy čo dobiehať. Skúste si do vyhľadávacieho poľa servera YouTube zadať heslo „female driver“ a „male driver“. Rozdiel v počte nájdených videí bude minimálne desaťtisíc. Je to preto, že v každodenných situáciách sú muži za volantom zručnejší a majú lepší odhad. V hlavnej úlohe vtipných a bezradných kúskov pri šoférovaní sa tak zvyčajne ocitnú práve ženy. Predpokladáme totiž, že kamery sú rozmiestnené podľa potreby rovnomerne a nie sú voči citlivejšiemu pokoleniu nijako zaujaté.


Sú podľa vás v šoférovaní lepší muži alebo ženy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame