Koža je v každom ročnom období vystavená skúške. Ich striedanie u mnohých ľudí spôsobuje najmä to, že je drsná a popraskaná, často červená a svrbí. V mrazivých zimných mesiacoch ju vysušuje pobyt v prekúrených miestnostiach, v horúcich dňoch zasa časté vystavovanie slnku. Problémami so suchou pokožkou trpí až polovica populácie. Ako sa im vyvarovať?
Najcitlivejšie sú prsty, kĺby aj päty
Niektorí ľudia majú k suchej pokožke dedičné predispozície, najviac ohrození sú pacienti s ekzémom.
Koža na niektorých častiach tela, najmä na prstoch, kĺboch a na pätách je náchylná na vysychanie. Má tak nižšiu schopnosť fungovať ako účinná bariéra. Na pohľad i na dotyk môže byť napätá, začervenaná, drsná a šupinatá. Môže svrbieť a v extrémnych prípadoch i praskať.
Pokožka rúk má špecifickú štruktúru, preto nedokáže na seba dobre viazať vodu a má väčšie sklony k vysúšaniu ako iné časti tela. Na chrbte ruky je tenká a neobsahuje takmer žiadne tukové tkanivo. Na dlaniach a bruškách prstov a palcov má zasa silnú a pevnú rohovú vrstvu, neobsahuje žiadne mazové žľazy a má nedostatok prirodzených hydratačných faktorov.
Koža trpí v zime aj v lete
Ak sa ťažkosti objavujú pravidelne, obmedzujú nás aj niekoľko mesiacov v roku. Najmä, ak sa praskliny na koži nehoja a sú bolestivé. V lete môže navyše nadmerné slnenie spôsobiť začervenanie alebo spálenie. Odhalená koža je zraniteľnejšia aj pri športoch či pobyte v prírode. Jej celistvosť v teplých mesiacoch častejšie narúšajú aj uštipnutia hmyzom, odreniny, povrchové rany, trhliny, praskliny či podráždenie.
Dobrotu nerobí ani dezinfekcia
Bolestivým zážitkom môže byť aj momentálne používanie dezinfekcie rúk alkoholovým roztokom. Ten totiž podráždenie ešte zhoršuje. Napriek snahe výrobcov aj kvalitné dezinfekčné roztoky narušujú bariéru pokožky, vysušujú ju a dráždia. Stáva sa tak citlivejšou a prenikajú ňou rôzne škodliviny, mikroorganizmy a alergény z prostredia. Tie potom spôsobujú ďalší zápal.
Pomôže vhodná drogéria aj ochrana
Prevencia je pri každom probléme prvým krokom k úspechu. Ako si pomôcť?
- Odporúča sa umývať si ruky vo vlažnej vode, pretože príliš horúca alebo príliš studená voda môžu stav pokožky zhoršiť.
- Je vhodné používať šetriace mydlá a vyhýbať sa hygienickým a kozmetickým výrobkom s alkoholom.
- Náročné domáce práce sa odporúča vykonávať v rukaviciach a kožu rúk hydratovať kvalitnými krémami.
- Výber vhodnej obuvi je veľmi dôležitý – na chodidlách je koža v porovnaní s ostatnými časťami tela pod neustálym tlakom.
- Takisto po kúpaní na zmäknutej pokožke jemne odstráňte zhrubnuté časti pomocou pemzy alebo inej pomôcky a kožu chodidiel pravidelne hydratujte.
Keď je však už koža poškodená, alebo sú na nej ďalšie prejavy v podobe štípancov od hmyzu, odrenín, slnečného spálenia či povrchových popálenín, odporúča sa návšteva kožného lekára, ktorý predpíše najvhodnejšie prípravky.
Zdieľať na