Ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje: Nenakupujte jódové tablety vo veľkom množstve

jódové tablety

Pri dlhodobom, prípadne nadmernom, užívaní jódu hrozia zdravotné riziká (Zdroj: Freepik/muravev)

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti upozorňuje, že neuvážený nákup a zásobovanie domácností liekmi s obsahom jódu môže viesť k ich výpadku na trhu. „Následkom takejto situácie budú mať pacienti, ktorí lieky naozaj potrebujú, znemožnený prístup k liečbe,“ napísal ŠÚKL.

Možné riziká

Zároveň upozorňuje na viaceré zdravotné problémy v súvislosti s neuváženým užívaním jódu. „Pri dlhodobom, prípadne nadmernom, užívaní jódu hrozia zdravotné riziká, napríklad vznik ochorení štítnej žľazy či ohrozenie srdcovo-cievneho systému,“ priblížil.

Využitie jódových tabliet

Na Slovensku je registrovaných viacero liekov s obsahom jódu v rôznych formách. Jódové tablety slúžia ako prevencia vstrebávania rádioaktívneho jódu do organizmu a sú určené na použitie v prípade radiačnej havárie alebo počas vyšetrenia v nukleárnej medicíne, ozrejmil ŠÚKL. „Ich užívanie v iných prípadoch nepredstavuje pre človeka žiadny benefit,“ doplnil.

Aktuálna situácia na Slovensku

Najväčšia sieť lekární na Slovensku Dr.Max pre TASR potvrdila, že v lekárňach je extrémne zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu, čo viedlo k ich dočasnej nedostupnosti. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dôrazne neodporúča užívanie jódovej profylaxie ako prevencie.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame