Sušené ovocie: Koľko má kalórií a ako prospieva nášmu telu?

Sušené ovocie

sxc.hu

Sušené ovocie je bohaté na cukor (fruktózu a glukózu), preto ho mnohí považujú za energetickú bombu. Ak ho však porovnáme napríklad s mliečnou čokoládou, obsah kalórií je zhruba polovičný. A čo je najdôležitejšie, sušené ovocie poskytuje telu zdroj dôležitých živín.

Najlepšou voľbou je bezpochyby konzumácia čerstvých ovocných plodov. Ani sušené ovocie však nie je na zahodenie. Hoci pri sušení dochádza ku strate niektorých živín, vláknina, niektoré vitamíny, fytochemikálie a minerály, ostávajú zachované. Pre zdravie je rozhodne prospešnejšie, ak si dáte zopár sušených plodov namiesto tabličky čokolády (v tomto prípade nemáme na mysli čokoládu s vysokým obsahom kakaa, resp. antioxidantov, ale bežnú mliečnu čokoládu).


Mohlo by vás zaujímať: Úzkostné stavy môžu potrápiť každého: Vyhnite sa im pomocou týchto potravín


Chcete byť fit? Sušenému ovociu sa nevyhýbajte

Odporúčaná denná dávka je 25 gramov sušených plodov. Ak sa neviete vzdať sladkostí, sušené ovocie sa môže stať vhodnou náhradou. Dodáte telu živiny a ušetríte kalórie, pretože 25 gramová porcia miešaného sušeného ovocia obsahuje v priemere 60 až 70 kalórií, mliečna čokoláda asi 130 kcal. Nezabúdajte na dostatok tekutín, ktoré podporujú účinky vlákniny.

To najzdravšie je domáce

Najbezpečnejšie a najzdravšie je sušené ovocie, ktoré si doma pripravíte sami. Domáce sušičky (prípadne aj obyčajný radiátor) vám preukážu skvelú službu. Rizikom pri kupovaných produktoch sú konzervačné látky, najmä síra. Z tohto dôvodu treba dodržiavať pokyny výrobcu a ovocie namočiť na stanovený čas do teplej vody a potom ešte opláchnuť pod tečúcou vodou. Opatrní na sušené ovocie by mali byť alergici a astmatici.


Mohlo by vás zaujímať: Skvelé mandle: Pomáhajú pri chudnutí, chránia pred cukrovkou a srdcovými chorobami


Vyberte si to, ktoré vám chutí najlepšie…

Na sušenie je vhodná široká škála ovocia – slivky, marhule, banány, figy, ďatle… Pri jednotlivých plodoch uvádzame obsah kalórií a vlákniny v gramoch na jednu porciu, ktorá predstavuje 25 gramov.

  • Slivky podporujú trávenie

Sušené slivky používali už naše babičky ako prostriedok proti zápche. Sú bohaté na látky, ktoré podporujú peristaltiku čriev. Obsahujú 54 kalórií, 4,4 g vlákniny, vitamíny A, skupiny B, C, horčík, draslík a železo. Ak chcete zaručiť správne fungovanie metabolizmu, doprajte si ich.

  • Zdravé srdce vďaka sušeným marhuliam

Už farba marhúľ napovedá, že sú bohaté na beta-karotén. Medzi ďalšie v nich hojne zastúpené živiny patria vláknina, draslík, horčík a železo. Odborníci odporúčajú konzumáciu sušených marhúľ tým, ktorí trpia vysokým krvným tlakom a srdcovo-cievnymi ochoreniami. Porcia dodá telu 4,4 g vlákniny a 60 kalórií. Ak sa konzumujú na lačný žalúdok, pomáhajú telu zbaviť sa toxínov a podporujú správnu činnosť žalúdka.

  • Sušené jablká a chudnutie

V sušených jablkách je zastúpených 2,8 g vlákniny a 62 kalórií. Zachované zostávajú aj vitamíny A, skupiny B a pri šetrnom sušení aj dávky vitamínu C. Sušené jablkové plody ocenia aj tí, ktorí sa snažia schudnúť, pretože obsah špeciálnych enzýmov pomáha pri rozkladaní tuku. Vitamíny skupiny B zasa podporujú činnosť mozgu.

  • Figami proti  depresii, rakovine i pre silné kosti

Figy sú bohaté na obsah vitamínov skupiny B, ktoré sú zárukou správneho fungovania nervovej sústavy. Pomáhajú zvládať stres a sú bojovníkmi proti depresii. Bohaté zastúpenie vápnika posilňuje kosti. Japonci ich dokonca využívajú pri liečbe nádorových ochorení. Denný energetický príjem zvýšia o 64 kalórií a telu dodajú 2,4 g vlákniny.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Máte radi hrozienka či sušené ďatle? Nasledujúca tabuľka je určená pre vás…

Obsah kalórií a vlákniny vo vybraných sušených plodoch:

Ovocie

Kalórie/25g

Vláknina/25g

Živiny/účinky

Ďatle

70

2,2

Aminokyselina tryptofán má upokojujúce účinky, podporuje spánok, bojuje proti depresii

Hrozienka

76

1,3

Sú rýchlym zdrojom energie a eliminujú škodlivé baktérie v ústnej dutine

Brusnice

77

1.25

Podporujú zdravie močového mechúra

Banány

72

1,6

Sú výborným antidepresívnym prostriedkom


Ktoré druhy sušeného ovocia máte najradšej? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Mirka
Odporúčame