Husacina verzus kačacina: Na ktoré hody sa necháte zlákať?

Pečená kačka s kapustou

Pečená kačka s kapustou patrí k typickým jesenným špecialitám (Zdroj: GettyImages)

Pečená hus či kačka s lokšami a kapustou, k tomu pohár vína. Kto by nemal rád typické jesenné špeciality s chrumkavou kožou a voňavým mäskom? Husacie a kačacie hody sú spoločenskou aj gurmánskou udalosťou, ba dokonca malou slávnosťou. Dôvod je jednoduchý – v bežný deň sa kačka ani hus nepiekli.

Pre mnohých sa kačacina a husacina spája so symbolom hojnosti, sviatkov, rodinných stretnutí či osláv úspešných obchodných transakcií. Zároveň je považovaná za menej zdravú hydinu, pretože je v porovnaní s kuracím či morčacím mäsom tučnejšia. Zaradiť však hus či kačicu občas do svojho jedálnička nie je až takým hriechom. Dokonca ani ľudia s vysokým cholesterolom sa nemusia báť, ak si tieto gastronomické lahôdky doprajú len pri ozaj výnimočných príležitostiach.

Podobné a predsa rozdielne

Kačica aj hus patria medzi vodnú hydinu. A hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že sú si podobné, pri podrobnejšom skúmaní nájdete zásadné rozdiely. Hus je väčšia než kačka, dospelý jedinec môže vážiť až 8 kilogramov. Jej telo je pretiahnutejšie, tučnejšie a perie mastné. Kačka sa tvarom viac podobá sliepke, má kratší krk aj nohy a v dospelosti váži maximálne 4 kilogramy.

Rozdielne je aj mäso. Kačacina je jemnejšia, husacina tuhšia. Mäso z dobre vykŕmenej husi je však bohatšie na bielkoviny, a je aj diétnejšie, než kačacie mäso. Obe mäsá obsahujú popri kvalitných bielkovinách aj vitamíny (napr. A, E, K a vitamíny skupiny B) a minerály (horčík, zinok, draslík, vápnik, selén). Rátať síce musíte s nasýtenými tukmi, ktoré nie sú dvakrát zdravé, no kačacina aj husacina zároveň obsahujú aj omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré prospievajú srdcu.


Mohlo by vás zaujať: Pečená hus 6 krát inak: Už sa vám zbiehajú slinky?


Delikatesy na objednávku

Jeseň je obdobím, kedy sa v mnohých reštauráciách konajú husacie a kačacie hody. Patria k tradícii stredoeurópskeho regiónu a v každej krajine je táto tradícia trocha iná. V rakúskom Burgenlande či v Česku poznajú najmä „svätomartinskú hus“ a sezóna husaciny tu trvá od polovice októbra do Martina. Na Slovensku však začína už v septembri a končí v podstate až Vianocami. Husacie a kačacie hody dokonca stránka Bratislava Tourist Board predstavuje ako jednu z desiatich TOP jesenných atrakcií, odporúčaných zahraničným návštevníkom.

Najvychýrenejšiu kačacinu a husacinu určite majú v Chorvátskom a Slovenskom Grobe, kde návštevníkom sľubujú skutočne nezabudnuteľný gurmánsky zážitok. Nepodávajú tu len pečenú hus a kačicu na kapuste s lokšou, ale aj lokše s pečienkou, samotnú pečienku na rôzne spôsoby alebo pečenú husokačku. K tomu si môžete dopriať aj rôzne jesenné dobroty ako tekvicový krém, kačaciu paštétu, šípkový džem či jablkovú štrúdľu.

Tajomstvo šťavnatého mäsa a chrumkavej kožky

Samozrejme, za dobrou kačkou či husou nemusíte cestovať, hody si môžete urobiť aj doma. Príprava nie je zložitá, vyžaduje len čas. Kačka chutí skvele s medom a vínom. Treba ju omyť, osušiť, osoliť a okoreniť čiernym korením. Potom ju stačí vložiť do zapekacej nádoby s pokrývkou a v rúre vyhriatej na 150°C nechať piecť 5 hodín. Po uplynutí tohto času kačku odokryjeme, potrieme zmesou medu, sójovej omáčky a vína, zvýšime teplotu na 220 °C a dopečieme ešte asi 30 minút, aby získala zlatistú chrumkavú kožku. V priebehu dopekania potierame zmesou.

Pokiaľ ide o prípravu husi, tú treba piecť ešte dlhšie. Ideálne napríklad cez noc, 9 až 13 hodín, pri teplote 80 až 90 °C. Pred samotným pečením z husi odstránime zvyšky peria, drobnejšie kúsky môžeme opáliť. Hus umyjeme, osušíme a dôkladne zo všetkých strán, aj zvnútra, nasolíme. Z korenín použijeme kmín, ktorým rozhodne nemusíme šetriť. Pečieme v pekáči s pokrývkou. Poslednú hodinu odokryjeme, kožu poprepichujeme nožom, polejeme výpekom a teplotu zvýšime na 180 °C. Vynikajúco bude hus chutiť, ak ju naplníte mäsovou, hubovou či bylinkovou plnkou.

Vyskúšať môžete aj iné spôsoby úpravy. Kačku aj hus môžete piecť vo vyhriatej rúre na 220 °C a po 45 minútach teplotu znížiť na 180 °C. Tuk nepridávame, pečieme vo vlastnej masti. Ak kačka či hus nemá dostatok tuku, počas pečenia podlievame teplou, najlepšie prevarenou vodou. Mäso počas prípravy treba obracať. Pred záverom odložíme vrchnák, aby sa koža krásne prepiekla.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbené kačacie mäso: Chutí skvele, pozor však na tuky či cholesterol


Na chlebík pečienku

K vyhláseným dobrotám patrí aj husacia a kačacia masť či pečienka. Masť najjednoduchšie získame tak, že ju počas pečenia alebo po obede zlejeme do čistého hrnca. Aby sme v nej nemali kúsky mäsa, môžeme ju precediť cez sitko.

Pečienku môžeme pripraviť spolu s kačkou či husou – vtedy 15 minút pred podávaním už do pekáča nedolievame žiadnu vodu. Rovnako ju môžeme pripraviť v samostatnom hrnci, ktorý by mal byť približne rovnako veľký, ako veľkosť pečienky. Do hrnca dáme masť, napríklad z pekáča, použiť môžeme aj bravčovú. Necháme rozpustiť, a keď vrie, vložíme pečienku a prepečieme. Pozor, nepridávame žiadne korenie a nesolíme, inak by nám pečienka stvrdla! Husacia aj kačacia pečeň výborne chutí natretá na čerstvý chlebík. Dobrú chuť!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame