Nie je to tak dávno, keď bývalo tradíciou, že v noci z 23. júna na 24. júna sa zbierali svätojánske byliny. Naši predkovia verili, že pred polnocou sviatku sv. Jána Krstiteľa získajú špeciálnu až magickú moc. Okrem bylín, bývala Svätojánska noc spojená aj s kultom ohňa, a to preto, že Slnko, ktoré je zdrojom svetla a tepla práve v tomto období dosahuje na oblohe svoj vrchol. Chcete vedieť, ktoré svätojánske byliny sa skrývajú pod tradičným označením Deväť bylín a prečo sa zbierali?
Svätojánske byliny chránili aj prinášali lásku
Magické bylinky sa zbierajú dodnes a podľa tradície sa zbierali kosákom. Niektoré historické pramene uvádzajú, že sa zbierali pri svite Mesiaca, iné pri slnečnom jase a iné za svitania. Na zber sa vzťahovali konkrétne pravidlá, ale ako dnes vidíme, nevieme s istotou povedať, ktoré sa dodržiavali a či to nezáviselo aj od geografickej polohy regiónu.
Svätojánske byliny sa počas slávenia letného slnovratu nazbierali a viazali do kytíc, do vencov a vkladali sa za opasky. Nezadané dievčatá upletené vence hádzali do vody a čakali, kam až doplávajú a či im veniec nájde milého. Zväzok deviatich bylín si vkladali pod vankúše a v sne čakali, či sa im zjaví ich nastávajúci ženích.
Vence zavesené nad dverami a oknami zasa chránili príbytky pred duchmi a démonmi. Mátohy mali odohnať aj prekrížené metly pred dverami a vrátami. Zvykom bolo zapaľovať svätojánske ohne, pretože oheň symbolizoval Slnko a vrchol jeho životnej sily. Dôvodom preskakovania cez vatru bola viera v to, že sa upevnia existujúce vzťahy a požehná sa zdravie rodiny.
Nielen magické, ale aj liečebné účely bylín
Takzvaných Deväť bylín sa zbieralo preto, že ľudia verili, že tieto bylinky budú mať najväčšiu silu a účinky na ich zdravie aj osobné životy. Medzi tieto byliny patria najmä tieto druhy:
- palina pravá
- ľubovník bodkovaný
- rozchodník prudký
- komonica lekárska
- palina obyčajná
- nevädza poľná
- margaréta biela
- železník lekársky
- blen čierny
Neexistuje presný zoznam bylín, ktoré sa skrývajú pod týmto názvom. Odporúčaní a zápisov z histórie sa zachovalo viacero, ale najprínosnejšia a najliečivejšia je tá zmes, ktorú si každý nazbiera vlastnou intuíciou. Prejdite sa na obľúbené miesto, na lúku či do záhrady a nechajte sa viesť. Vypnite myseľ a dovoľte, aby vám príroda sama napovedala, ktoré bylinky si máte nazbierať. V období svätojánskej noci ešte zvyknú kvitnúť napríklad baza čierna, rebríček, vlčí mak, alchemilka, skorocel, ľubovník, mäta, medovka či harmanček. Pokojne ich do svojho košíka pridajte.
Zdieľať na
Zdieľaní