Rituály z celého sveta, ktorými si ľudia privolávajú šťastie: Skúsite ich aj vy?

Žena je vonku v prírode a dvíha ruky

Šťastiu môžete pomôcť aj rôznymi rituálmi (Zdroj: Freepik/snowing)

Mnohí z nás poznajú bežné povery, ktoré nám majú zabezpečiť príchod šťastia a prosperity, ako napríklad nájdenie štvorlístka, nosenie špeciálneho talizmanu, či zaklopanie na drevo. V jednotlivých krajinách sa tieto povery a rituály líšia. Prečítajte si o najzaujímavejších z nich a ak sa vám niektoré zapáčia, vyskúšajte ich. Možno sa osvedčia.

Kohút, slon aj šťastné banány

V Portugalsku je symbolom šťastia kohút z Barcelosu, ktorý je tiež symbolom viery a spravodlivosti. Podľa legendy tento kohút dokázal nevinnosť pútnika, ktorý bol neprávom odsúdený na smrť. Keď preto budete v Portugalsku, zožeňte si ako suvenír maľovaného kohútika pre šťastie.

Porcelánový sloník vám podľa brazílskej tradície zaručí šťastie. Nešťastie zaženie aj umiestnenie nádobky s hrubozrnnou soľou do rohu izby. Faktom je, že soľ sa spája s blahobytom a ochranou v mnohých častiach sveta už od staroveku.

Dominikánska republika považuje za symbol šťastia banány. Tie sú nimi od nedávnej výhry dominikánskeho bejzbalového tímu, preto si ich začali ako národný symbol a jednu z hlavných exportných surovín brávať na ihrisko. Odvtedy vyhrali jedenásť hier po sebe na svetovom šampionáte.

Soška kohúta z Barcelosu
Portugalčania veria, že im soška kohútika prinesie šťastie (Zdroj:Freepik/leonidassantana)

V Thajsku si privodíte šťastie správnou farbou oblečenia. Každý deň má priradenú svoju špeciálnu farbu, ktorú treba mať na sebe. V modernej dobe sa síce tento zvyk už veľmi nepraktizuje, Thajčania ale tieto farby stále rozlišujú: žltá pre pondelok, ružová pre utorok, zelená pre stredu, oranžová pre štvrtok, bledomodrá pre piatok, fialová pre sobotu a červená pre nedeľu.

Na nový rok si Kórejčania neumývajú vlasy, pretože by si zmyli aj šťastie. Rovnako si neumývajú vlasy ani študenti v deň skúšky, aby si nezmyli vedomosti. Za šťastné znamenie považujú sen o prasatách, pretože prezentujú bohatstvo a plodnosť a výslovnosť slova prasa je v ich jazyku rovnaká ako pre slovo znamenajúce nefrit. Keď už spomíname predzvesť šťastia v podobe sna, na Jamajke veria, že sen o vtáčom hniezde plnom vajec predstavuje nadobudnutie bohatstva.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tento rok konečne oslavujeme vinobranie! Kde sa najlepšie zabavíte a na akých špecialitách si pochutíte?

Kývajúce mačky a Japonsko 

Ak ste boli ázijskej reštaurácii, možno ste videli japonský symbol šťastia maneki-neko, čiže kývajúcu mačku. Figúrky zobrazujú mačku so zdvihnutou labkou akoby si čistila tvár, čo pripomína kývanie. Existuje niekoľko verzií o tom, ako vznikli. Jedna z nich hovorí o zemepánovi, ktorého pred zasiahnutím blesku zachránila mačka, ktorá naňho kývala z chrámu.

Iná hovorí o pouličnej mačke, ktorú zachránil miestny obchodník a ona z vďačnosti mávala na potenciálnych zákazníkov, aby prišli do jeho obchodu. Dizajn figúrok má tiež rozličné významy. Zdvihnutá ľavá labka priláka zákazníkov, pravá zase šťastie. Viacfarebná soška je pre šťastie, čierna odháňa zlých duchov a zelená prinesie zdravie.

Soška maneki neko
V Japonsku si pre šťastie kupujú kývajúcu mačku (Zdroj: Freepik/ginkoveyka)

Od ananásu po škoricu

Zaujímavý rituál ako nechať do nového domova vkročiť šťastie a blahobyt majú v Singapure. Predtým, ako vstúpia, prekotúľa majiteľ cez prah ananás, pričom zakričí frázu „ huat ah”, ktorá znamená prospech. Na Filipínach zase v obývačke po prisťahovaní rozhodia mince.

V Taliansku sa na privolanie šťastia používa talizman cornicello, roh býka. Taliani tiež zvyknú prstami smerujúcimi nadol urobiť znak rohov v prípade, že majú smolu alebo sa ocitli v nešťastnej situácii, aby sa tak ochránili.

Už v časoch starovekého Egypta sa na začiatku mesiaca, ako symbolu zmenu a nového cyklu, fúkala cez vchodové dvere škorica. Mala priniesť prosperitu a šťastie. Rituál ich mal preniesť z vonkajšieho sveta domov. Ak chcete niekomu privolať šťastie, rozlejte za niekým vodu ako v Srbsku. Podľa ich ľudovej povery ľahký a plynulý pohyb vody prinesie danej osobe prospech.


Zdroj: plnielanu.sk, mentalfloss.com, secret-retreats.com, fodors.com, iberostar.com, homesandgardens.com
Odporúčame