Nešťastnú lásku si prežil snáď každý: Môžeme však na zlomené srdce aj umrieť?

žena

Môže byť syndróm zlomeného srdca fatálnym? (Zdroj: Gettyimages)

Život prináša okrem tých príjemných aj situácie, ktoré nás zasiahnu hlboko a spamätať sa z nich trvá dlhšie než by sme si priali. Vyrovnať sa s nimi síce býva náročné no zväčša prejde. Môže sa však stať, že naše zlomené srdce a útrapy budú tak emocionálne stresujúce, až sa stanú fatálnymi?

Nehovorí sa len tak, že naše srdce je ako skladačka. Poskladať ho opäť dohromady trvá dlho, ale s pomocou racionálneho zmýšľania ho väčšinou vieme dať dokopy. Niekedy je to však boj z veternými mlynmi, ktorý trvá a trvá a náš mozog sa stáva slabším a človek svojmu trápeniu podľahne.

Za zlomená srdce môže hlava

Smutná udalosť v živote môže viesť k poškodeniu srdca a príčinou je práve mozog. Švajčiarski vedci pozorovali ľudí so zriedkavým a neobvyklým stavom nazývaným syndróm zlomeného srdca. K oslabeniu a zlyhávaniu srdca dochádza náhle, často po stresujúcej a emotívnej udalosti, akou je napríklad strata blízkej osoby. Ide o málo prebádanú oblasť, no podľa odborného časopisu European Heart Journal svoju úlohu hrá najmä myseľ reagujúca na stres.

Syndróm zlomeného srdca, známy tiež ako takotsubo syndróm, referujúc na tvar srdca u ľudí s týmto stavom, ktorý pripomína japonskú nádobu, môže spôsobiť šok. Odlišuje sa od zlyhania srdca, ktoré spôsobuje upchatie cievy, má však rovnaké príznaky. Dýchavičnosť a bolesť hrudníka.

Neznáma príčina

Spúšťačom je často nešťastná udalosť, avšak môže nastať aj pri veľmi vzrušujúcej udalosti, akou je napríklad svadba. Nebojte sa, môže to byť len dočasný stav, kedy sa srdcový sval zotaví v priebehu niekoľkých dní, týždňov alebo mesiacov. V niektorých prípadoch však môže viesť k úmrtiu.

Podľa odhadov môže syndróm zlomeného srdca len vo Veľkej Británii postihnúť ročne približne 2,5-tisíc ľudí. Presná príčina zatiaľ nie je známa, podľa odborníkov však môže ísť o zvýšenú hladinu stresových hormónov ako adrenalín. Žiaľ, zatiaľ nevieme, ako zlomené srdce vyliečiť, ani ako mu predísť.

Zdroj: TASR
Odporúčame