Tajomstvo dobrej úrody: Aké plusy vám prináša skleník?

skleník

sxc.hu

Dopestovať veľké šťavnaté plody vynikajúcej chuti a ešte k tomu skôr ako sused od vedľa je snom nejedného záhradkára. Aj preto sa skleníky a fóliovníky v našich záhradách stále tešia veľkej obľube. Zvlášť v severnejších regiónoch Slovenska, kde slnečného žiarenia nie je prebytok a priemerná ročná teplota výraznejšie klesá. Paradajky či iné chutné plodiny náročné na slnko a vlahu tak nemusíte pestovať iba v nížinách.

Skleník je stavba zložená z konštrukcie a rôznych materiálov, ktoré ju pokrývajú – sklo, fólia alebo plast. Pôsobením slnečného svetla sa vzduch vo vnútri prirodzene ohrieva a následne je absorbovaný nielen rastlinstvom, ale tiež pôdou.

Skleník nie je moderný výmysel

História pestovanie rastlín v skleníkoch pritom siaha až do rímskych čias. Je známe, že cisár Tibérius miloval zelené uhorky a konzumoval ich každý deň. Jeho záhradníci preto museli vymyslieť umelé metódy na pestovanie tejto pochúťky, aby cisárovi na stole nikdy nechýbala. Uhorky pestovali na vozíkoch, ktoré počas dňa umiestnili na slnko a v noci udržiavali v teplých vnútorných priestoroch. V 13. storočí Taliani podľahli čaru exotického rastlinstva dovezeného z trópov. Pre účely jeho pestovania a vystavovania vytvorili takzvané botanické záhrady. Z Apeninského polostrova sa skleníky rozšírili do Holandska, Nemecka, za veľkú mláku a predovšetkým do Anglicka, kde po 19. storočí mnohé z nich mali podobu architektonických budov.


Mohlo by vás zaujímať: Nemáte dosť peňazí na vlastnú chatu? Stavte na romantiku v maringotke!


Na čo všetko možno skleník využívať?

Primárnym účelom skleníka je riadené pestovanie rastlín. To v praxi zahŕňa reguláciu vnútornej teploty, vlhkosti, intenzity zavlažovania a hnojenia. Sú neoceniteľnou súčasťou záhrad najmä v tých lokalitách, kde prírodné podmienky mnohým druhom rastlín nevyhovujú. Vzhľadom k čoraz častejším výkyvom počasia aj v nížinách predstavujú účinnú ochranu pred prírodnými živlami – krupobitím, prudkým lejakom, nadmerným suchom či skorými mrazmi. Záhradkári v skleníkoch najčastejšie pestujú zeleninu, ovocie a kvetiny. Nezastupiteľnú úlohu však tieto druhy stavieb majú najmä v kultivácii sadeníc, ktoré sa po istom čase presádzajú do exteriéru.

Dôležitá je správna orientácia aj dobrý základ

Aby vám skleník priniesol čo najviac úžitku, treba zvoliť tú najvhodnejšiu orientáciu. Predtým, ako jeho umiestnenie začnete plánovať, zistite, na ktorú časť vašej záhrady dopadá najviac slnečných lúčov. Vyhnite sa tomu, aby ste skleník zastrčili niekam do rohu alebo tam, kde vám jednoducho zvýšilo miesto. Vystríhajte sa tieňu z okolitých stromov a budov i príliš veterným miestam. Ideálna orientácia je smerom z východu na západ a blízkosť vodného zdroja na polievanie, prípadne automatické zavlažovanie.

Na skleník si pripravte pevné základy. Ak ho uložíte len tak voľne na pôdu, riskujete, že sa pod váhou konštrukcie a výplne začne prepadať do zeminy.


Mohlo by vás zaujímať: Odlíšte sa od susedov: Doprajte si súkromie aj zeleň so živým plotom!


Cena sa odvíja od veľkosti a materiálov

Profily skleníkov majú nielen rôzny tvar (T a V), ale tiež materiál, z ktorého sú zhotovené (hliníkové, pozinkované). Na výslednej cene sa však, samozrejme, odráža aj materiál výplne (číre sklo, polykarbonát, polypropylénové platne). Na počiatočnú investíciu si však pripravte približne tisíc eur, ak plánujete navštíviť špecializovanú predajňu.

Kľúčom k úspechu je vetranie a zemina

Aby vaše pestovateľské ambície nestroskotali na banalitách, zabezpečte vášmu skleníku dostatočné vetranie. Prostredníctvom neho budete regulovať vnútornú teplotu, vpustite hmyz nevyhnutný na opelenie a umožníte pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Súčasná regulácia vlhkosti zamedzí tvorbe plesní u rastlinstva, ktoré je na ne náchylné. Vďaka technickým výdobytkom však už, našťastie, vetranie môžete automatizovať. Pre dobrú úrodu použite aspoň 50 cm hrubú vrstvu kvalitnej zeminy (černozeme). Zvyšnú starostlivosť vrátane hnojenia a polievania už nechajte na svoje vlastné skúsenosti.


Máte nejaké skúsenosti s pestovaním rastlín v skleníku? Aký skleník je podľa vás najlepší? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame