Tajomstvo spoločnej postele: Naozaj vášmu vzťahu prospieva?

posteľ

profimedia.sk

Potenie sa, hovorenie zo sna, pričasté vrtenie sa, alebo chrápanie či nezhody týkajúce sa tvrdosti matraca – to všetko sú dôvody, pre ktoré nejeden pár na spoločnú posteľ zanevrie a začne spávať oddelene. Aké sú však následky? Dokážu oddelené postele vzťah zachrániť, alebo skôr pochovať?

Hormóny sú za spoločné spálne

Hoci mnoho párov najmä v zrelšom veku volí oddelené postele či dokonca spálne, podľa vedcov z univerzity v Pitsbourghu si takto sami škodia. Spánok v spoločnosti vašej polovičky vám totiž dokáže podľa nich zaručiť pevnejšie zdravie aj lepšiu náladu vďaka zníženiu hladiny stresového hormónu – kortizolu. Aj jeho dlhodobo zvýšená hladina môže stáť za chorobami srdca či depresiami. Spoločné postele sú totiž ideálnou prevenciou a aj ony sú podľa nich jedným z faktorov, prečo ľudia v šťastných partnerstvách žijú dlhšie. Ďalšou výhodou spoločného spania je produkcia hormónu šťastia – oxitocínu.


Mohlo by vás zaujať: Škrípe vám to v spálni? Problém nemusí byť vo vašom veku, ale v hlave


Zlý spánok – ťažkosti na obzore

Veľmi podobné argumenty, aj keď z iných dôvodov, však majú aj zástancovia oddelených postelí. Keď vám niekto kradne paplón alebo chrápe do ucha, asi ťažko sa vyspíte tak nerušene, ako keby ste spali v oddelenej posteli či miestnosti. Nuž a zlý spánok sa spája s depresiou, problémami so srdcom či porážkou, ale aj s inými negatívnymi dôsledkami ako sú napríklad dopravné nehody či dokonca rozvody. Preto sú pre niektorých ľudí oddelené postele takmer nevyhnutnosťou.


Mohlo by vás zaujať: Vyžeňte nudu a chlad z vašej spálne: Zlepšite svoj sexuálny život ešte dnes!


Oddeleným posteliam sa netreba brániť

Podľa odborníkov na spánok aj psychológov v tomto ohľade najviac záleží na subjektívnych pocitoch daného páru. Jednoduchá odpoveď na otázku spoločných postelí jednoducho neexistuje. ,,Ide o vašu spokojnosť. Ak spávate spolu a spí sa vám dobre, netreba nič meniť. Ale ak to tak nie je, nebojte sa tak spraviť,“ povedal doktor Neil Stanley, odborník na problémy so spánkom. On sám spáva od svojej manželky oddelene a radí všetkým párom, ktoré sú v noci z rôznych dôvodov nespokojné, aby spravili rovnako. Hoci sú oddelené postele pre mnoho ľudí signálom rozpadajúceho sa vzťahu, nemalo by to tak byť. Neraz práve ony môžu obmedziť podráždenosť partnerov, ale aj iné problémy. Dobre vyspaný človek podáva lepšie výkony aj v práci, vie viac zarobiť a celkovo si viac užívať život.


Mohlo by vás zaujať: Ste v strese? Doprajte si častejšie sex, radia vedci!


Možnosti, ako spoločný spánok zvládnuť bez ujmy:

  • Vy nemôžete spať, lebo sa potíte, ale vaša polovička drkoce zubami? Kúpte si dva rôzne teplé paplóny. Dva paplóny sú riešením aj keď si jeden v noci vzájomne kradnete.
  • Kombinujte. Keď vás čaká dôležitá porada, alebo nejaká iná úloha, spite oddelene. Keď máte pred sebou voľnejší deň alebo víkend si vychutnajte spoločnosť svojej polovičky.
  • Máte problém s chrápaním? Odborníci vám s týmto neduhom vedia pomôcť, zverte sa im do rúk.
  • Ak sa vám posteľ, ktorú máte doma, zdá pritvrdá, ale vašej polovičke matrac vyhovuje, porozmýšľajte nad kúpou postele s dvomi matracmi. Obaja tam môžete byť spokojní.
  •  Ak máte pocit, že vám vás partner či partnerka priveľmi zasahuje do vášho priestoru, položte medzi vás vertikálne vankúš. Vytvoríte si tak hranicu svojho osobného priestoru, ktorú však kedykoľvek môžete odstrániť.
Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame