Tajomstvo topánok odhalené: Čo všetko o vás prezradia tie vaše?

ludia

photl.com

Pri nadväzovaní nových známostí ako prvý zvyčajne využívame očný kontakt. Traduje sa totiž, že oči sú oknom do duše a dokážu značne poodhaliť charakter ich majiteľa. Vedeli ste však, že rovnako nápomocný môže byť aj pohľad smerom k podlahe? To, aké máme zlozvyky a či zápasíme s nejakými komplexmi o nás napovedá obuv, ktorú bežne nosíme. Úsudok si dokonca vieme vytvoriť aj bez toho, aby sme mali za sebou štúdium sociológie či psychológie. Neveríte? Vedci majú dôkaz.

V odhadoch sme viac než dobrí

Štýl topánok, ich farba, finančná hodnota či stav obnosenia dokáže podať pomerne reálny obraz o ich nositeľovi. Vyplýva to z výskumu psychológov uskutočneného na Kansaskej univerzite. Do zaujímavého projektu sa zapojilo vyše dvesto tamojších študentov vo vekovom rozmedzí od 18 do 55 rokov. Tí nechali odfotiť svoj vlastný preferovaný pár obuvi a vyplnili dotazník s otázkami na telo. Iná skupina respondentov  následne na predmetných fotografiách odhadovala vek, pohlavie, finančný príjem a dokonca aj niektoré z povahových vlastností majiteľov topánok. Úspešnosť bola až prekvapivo vysoká. Správne odpovede padali v 45-ich percentách okruhov, ktoré odborníci posudzovali. Uznajte sami, že to nie je práve zanedbateľné číslo.


Mohlo by vás zaujímať: Jazda podľa znamenia zverokruhu: Aké auto by vám vybrali astrológovia?


Kam topánky zaradia vás?

Niektoré z indícií nám udrú do očí okamžite a možno ich považovať za takpovediac samozrejmé:

  • Závratné sumy za topánky vyhadzujú ľudia s vysokým zárobkom, ktorí sú zvyčajne vo vedúcich pozíciách.
  • Podľa nablýskanej/vyleštenej a farebnej obuvi zas spoznáte extrovertov a ľudí, ktorí ľahko a radi nadväzujú kontakty.
  • Zaujímavé je, že celkom nové a starostlivo udržiavané topánky preferujú tí z nás, ktorí pociťujú určitú úzkosť a nie sú si príliš istí vo vzťahu. Je to preto, že sa príliš sústreďujú na svoj výzor a na to, čo si o nich myslia iní.
  • Ak topánky nie sú nové, ale čisté a ošetrované, máte do činenia so svedomitým typom človeka.
  • Praktické a funkčné topánky nosia príjemní a ochotní ľudia, s ktorými sa ľahko dohodnete.
  • Neprekvapili ani voľnomyšlienkári a liberáli, ktorí nosia lacnejšiu a ošúchanejšiu obuv.

Podpätkami k vyššiemu sebavedomiu

Čím viac centimetrov, tým väčšia chuť vyvyšovať sa nad ostatných – toto pravidlo údajne platí v podpätkovom svete žien. Ak teda máte pred sebou krásku na závratných podpätkoch, môžete očakávať dobre živené ego a svojskú útočnosť. Opätky ako také však zatracovať netreba. Dámy s primeranými a pohodlnými opätkami sú prispôsobivé a ľahko sa s nimi konverzuje. Platformy vraj môžete nájsť u romantičiek, tenisky a inú športovú obuv volia otvorené ženy.


Mohlo by vás zaujímať: Podľa auta spoznaj vodiča: Čo o vás prezradí váš štvorkolesový tátoš?


Jedno prekvapenie sa predsa len našlo

Aj keď respondenti boli v odhaľovaní povahových čŕt majiteľov topánok mimoriadne úspešní, jedna súvislosť im predsa len ušla. Nudné topánky si kupuje tá časť populácie, ktorá vytvorenie vzťahu považuje za extrémne náročnú záležitosť. Títo ľudia sú totiž veľmi rezervovaní, potláčajú svoje emócie a nezáleží im na tom, čo si o nich myslia ostatní. Preto v rámci svojho zovňajšku nevytŕčajú z radu a volia tie najjednoduchšie kreácie.

Každý prieskum má svoje medzery

„Topánky vyjadrujú veľmi tenký, ale užitočný kúsok informácie o ich nositeľovi. Slúžia na praktické účely, ale tiež ako neverbálna indícia so symbolickým posolstvom. Ľudia zvyknú venovať pozornosť obuvi, ktorú okolie aj oni sami nosia,“ tvrdia odborníci v záveroch svojej štúdie. Či ale je možné škatuľkovať v každom prípade, je naozaj otázne. Sú ľudia, ktorí siahajú po extravagantnej obuvi len kvôli pozornosti a svojmu spoločenskému statusu, hoci vo vnútri môžu mať uzavretejšiu osobnosť. Dámy na vysokých podpätkoch si zas v niektorých prípadoch chcú len kompenzovať svoju výšku, pretože im do priemeru chýba niekoľko centimetrov. Každý z nás má navyše vo svojej výbave hneď niekoľko párov topánok, ktoré nosíme v závislosti od príležitosti.


Myslíte si, že na základe topánok je možné odhadnúť osobnosť ich majiteľa? Podľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame