Štyri varovné signály, že ste závislí na slnku: Ak sa zvyknete opaľovať už od rána, radšej zbystrite!

Z častého opaľovania hrozí závislosť (Zdroj: GettyImages)

Ultrafialové lúče sú pre naše zdravie poriadne nebezpečné. Mnohí ľudia sú však nepoučiteľní a bez slnka či solárií nedokážu existovať. Ide v tomto prípade o závislosť? Ako sa tento problém nazýva odborne a aké sú jeho negatívne účinky?

Tanorexia je pojem, ktorý nie je až tak veľmi známy. Povedomie o tejto závislosti je zatiaľ tak nízke, že ju ešte neobsahujú ani medzinárodnej klasifikácie psychických chorôb. Tanorexiu, nazývanú aj tanoholismus či bronzománia, však americkí vedci študujú od začiatku tohto tisícročia.

Medzi príznaky patrí opaľovanie od rána aj pocit viny

Mnohí vedci tanorexiu dokonca prirovnávajú k závislosti na heroíne. Príznaky sú:

  • túžba opaľovať sa už od rána
  • potreba rastúcich dávok
  • úzkosť v prípade, že nie je možné sa opaľovať
  • pocity viny a podráždenosť voči poznámkam okolia

Túto chorobu je ťažké zistiť, pretože opálenie hodnotí spoločnosť kladne. „Byť opálení v kolektíve znamená, že sme sa vrátili z dovolenky, že sme si pre seba urobili čas,“ uvádza psychiater Dan Vele.

Nezdravé úsilie o lepší vzhľad

Počet ľudí závislých na opaľovaní neustále rastie. Ide o chorobu, ktorá je súčasťou nezdravého úsilia o imidž a kultu výkonnosti. Môžeme to prirovnať k anorektikovi. Práve táto osoba si stále myslí, že je príliš tučná. Takisto aj tanorektik má pocit, že nikdy nie je dostatočne opálený.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje túto závislosť, je to, že vystavovanie organizmu ultrafialovým lúčom zvyšuje o 30 až 50 percent tvorbu beta-endorfínu a psychotropných látok rovnakej povahy, ako je morfín alebo heroín.

Dermatológovia, Národná agentúra pre zdravotnú bezpečnosť a Lekárska akadémia žiadajú zákaz prístrojov k umelému opaľovanie už roky. V roku 2014 zdôrazňovala akadémia zvýšené riziko. Podľa Inštitútu pre sanitárny dohľad ide na vrub solárií každoročne až 350 prípadov melanómu a 76 úmrtí.

Je to ako cigareta, dáte si a neviete prestať

Mnoho ľudí potrebuje opálenie ako v lete, tak aj v zime. Keď dvadsaťdeväť ročná Morgane vstúpila do solária prvýkrát, mala o 9 rokov menej. „Chcela som vyzerať pekne na svadbe svojej sesternice, ktorá sa za niekoľko dní vydávala. Našla som v tom zaľúbenie. Chodila som do solária v zime pravidelne, a tiež pred letom, aby som sa na pláži rýchlejšie opálila. Je to tak trochu ako cigareta. Vieme, že je to zlé, ale nedokážeme s tým prestať. Dnes idem do solária raz-dvakrát za zimu. Pretože mám svetlú pleť, hrozí mi väčšie nebezpečenstvo vzniku rakoviny,“ hovorí Morgane.

V niektorých krajinách už majú solária stopku

Pri tejto chorobe je potrebná terapia. Dôležité sú dôraznejšie preventívne kampane. Veľa sa hovorí o rakovine kože, ale zároveň treba prihliadať k početným poruchám, ktoré môže spôsobiť závislosť na opaľovaní. Brazília a Austrália v tomto smere už vykonali rázny krok, rozhodli sa zakázať solária.

Zdroj: ČTK
Odporúčame