Tatranské štíty predstavujú nemalú výzvu. Tieto impozantné hory ponúkajú síce náročné, no zároveň veľmi pútavé výstupy. Pri výstupe na vrcholy zažijete nielen neopakovateľný pocit adrenalínu, ale naskytne sa vám aj úchvatný pohľad na nádherné panorámy Tatier a okolitého prostredia.
Spísali sme pre vás výstupy na všetky letné sprístupnené štíty, na ktoré sa dostanete bezpečne aj bez nutnosti profesionálneho turistického sprievodcu.
V článku sa dočítate o výstupoch na:
Kriváň
Výška: 2 459 metrov nad morom
O Kriváni sa hovorí, že je preto taký zakrivený, lebo doň krídlom začrel anjel a skrivil ho len nechtiac. Ročne naň vystúpia tisícky turistov. Populárna je najmä trasa zo Štrbského plesa. Odtiaľ sa vydajte smerom na Jamské pleso po červenej značke. Zhruba hodinku pôjdete do mierneho kopca, až kým dôjdete na rázcestie.
Tu sa napájate na modrú značku, ktorá vedia priamo na vrchol Kriváňa. Cesta z rázcestia trvá tri až štyri hodiny v závislosti od kondície a rýchlosti výstupu. Chodník je kamenný, takže myslite vopred na kvalitnú a pevnú obuv. Na konci trasy je výstup pomerne náročný, no táto pasáž trvá len veľmi krátko. Odmena na konci cesty však bude na nezaplatenie.
Počas cesty na Kriváň zo Štrbského plesa nenájdete ani jednu chatu či bufet, takže si vopred vezmite niečo na jedenie aj na pitie. Na vrchol Kriváňa sa viete dostať aj z Troch studničiek. Ak nechcete platiť za parkovné, dostanete sa sem aj autobusom. Premáva pravidelne, avšak len počas víkendov.
Slavkovský štít
Výška: 2 452 metrov nad morom
Ďalší štvorhodinový výstup vás čaká pri Slavkovskom štíte. Je čoraz obľúbenejší a ponúka krásne výhľady na mnohé tatranské plesá, dokonca aj tie neprístupné. Výstup začína na stanici v Starom Smokovci a sledujete počas túry modrú značku až do úspešného konca.
Asi za hodinku prídete na rázcestie pod štítom, odkiaľ budete pokračovať na neďalekú vyhliadku. Tu si môžete na chvíľu oddýchnuť. Počas výstupu vás čakajú ešte dva menšie kopce a potom samotné stúpanie. Celková dĺžka výstupu je štyri až päť hodín a väčšinu času budete kráčať po kamennom chodníčku.
Ani tu počas celej túry nenájdete chatu či miesto s predajom občerstvenia a preto si rozhodne do batohu pribaľte aj niečo pod zub. Cesta tam aj späť má 15 kilometrov, no sľubujeme, že dole sa vám pôjde jednoduchšie a rýchlejšie. Na štíte vás čaká kríž s nápisom o prvých návštevníkoch tohto miesta.
Rysy
Výška: 2 499 metrov nad morom
Rysy sú jedným z najnavštevovanejších tatranských štítov a preto po ceste na ne pravdepodobne natrafíte na niekoľko ďalších skupiniek. Výstup začnite na Popradskom plese, odkiaľ vedie cesta lesom po modrej značke na rázcestie pri Žabom potoku. Odtiaľto pokračujte už červenou značkou s označením Chata pod Rysmi.
Stúpanie je od rázcestia o niečo náročnejšie a kráčate viac-menej hore po serpentínach. Aj keď má výstup takmer štyri hodiny, nudiť sa zaručene nebudete. Kochať a môžete nerušenými výhľadmi napríklad na Žabie pleso. Náročné časti výstupu sú podporované kovovými roštami, ktoré vám počas stúpania pomôžu.
Postupne sa červenou trasou dostanete na spomínanú Chatu pod Rysmi, najvyššie položenú chatu v Tatrách. Odtiaľto je to na vrchol už len zhruba pol hodinka cesty. Pri vzostupe sa v chate určite zastavte a objednajte si obľúbené slovenské špeciality. Výhľad z Rysov skutočne stojí za to.
Jahňací štít
Výška: 2 229 metrov nad morom
Výstup na Jahňací štít vám zaberie minimálne štyri a pol hodín a to hovoríme o tom kratšom. Najrýchlejšia a zároveň najkratšia cesta je popri Chate pri Zelenom plese, ktorá začína na zastávke Biela voda. Odtiaľto vedie žltá značka, ktorú budete nasledovať počas celého výstupu.
Cesta je rozdelená na dva rovnako dlhé etapy. Prvá vedia najprv lesným chodníkom, potom otvoreným priestranstvom a vysokohorským chodníkom až na spomínanú Chatu pri Zelenom plese. Dostanete sa sem za dve a pol až tri hodiny a môžete si tu zaslúžene oddýchnuť. Druhá časť cesty vedie už náročnejším terénom.
Počas výstupu na vrchol sa vám naskytnú výhľady na Červené aj Belasé pleso. Počas posledných etáp sa pripravte na mierne exponovaný úsek, na ktorom sa ale bezpečne môžete držať reťazí. Na vrchole však na váš už čaká výhľad na celé východné Tatry vrátane Lomnického štítu. Túra tam aj späť má takmer 20 kilometrov.
Swinica
Výška: 2 301 metrov nad morom
Štít Swinica oddeľuje slovenskú časť Tatier od poľských. Na jeho vrchole tak uvidíte obe krajiny. Upozorňujeme, že celá trasa z východiskovej zastávky Liptovský košiar má 40 kilometrov (vrátane cesty späť), no viete si ju skrátiť lanovkou na Kasporowy wierch. Toto je jedno z najnáročnejších stúpaní v Tatrách.
Na Kasporowom wierchu sa nachádza aj chata s bufetom, kde sa môžete pred túrou posilniť, prípadne sa tu zastaviť na ceste späť. Sledujete žltú a neskôr červenú značku a čaká vás teda poriadna vysokohorská turistika. Na vrchol síce vedie vyznačený chodník, no cesta je prevažne kamenistá, preto nezabudnite na kvalitnú obuv.
Na vrchole vás však čaká výhľad, aký nevidíte každý deň. Kam sa pozriete, kam uvidíte vysoké štíty, doliny a plesá. Tento výstup odporúčame začať už v skorých ranných hodinách a vyhradiť si naň musíte celý deň. Z Kasporowho wierchu má túra zhruba 20 kilometrov.
Predné Solisko
Výška: 2 117 metrov nad morom
Na Predné Solisko vedú dve cestičky. Menej náročná z nich má len štyri kilometre hore a štyri dolu. Začína Na Štrbskom plese, z ktorého pôjdete zhruba dve hodinky na Chatu pod Soliskom. Dovedie vás sem modrá značka. V Chate si môžete oddýchnuť a niečo dobré zjesť. Posledná časť cesty trvá približne trištvrte hodinu a vedie od chaty červenou značkou.
Druhý, o dva kilometre dlhší výstup, vedie taktiež zo Štrbského plesa, no vydáte sa odtiaľto červenou značkou na Rázcestie pod Furkotou a pokračujete na Jamské pleso. Tam meníte farbu na žltú a stúpate kamennými schodmi na Škutnastú poľanu asi hodinku. Odtiaľto je to už len 15 minút po modrej značke na Chatu pod Soliskom a cestu na vrchol už poznáte.
Predné Solisko ponúka krásne výhľady najmä na Východné Tatry a konkrétne spomínané Štrbské pleso. Ak sa budete po túre cítiť unavení, pokojne sa odvezte lanovou späť alebo sa vydajte nenáročným chodníkom modrej farby popod lanovku. Cesta späť trvá maximálne hodinu a pol.
Východná Vysoká
Výška: 2 429 metrov nad morom
Náročnejší päťhodinový výstup pre vás skrýva vrchol Východnej Vysokej. Východiskovým bodom tejto túry je Tatranská Polinaka, z ktorej začínate zelenými značkami buď po lesnom chodníku alebo po asfaltovej ceste. Platí, že do Sliezkeho domu sa dostanete oboma trasami.
Z domu, kde sa môžete občerstviť, nasledujete stále zelené značky popri Velického vodopáde až do Kvetníc. Farbu meníte až na Poľskom hrebeni, odkiaľ budete nasledovať žltý chodník. Na vrchol je to už len hodina túry, no po vcelku náročnom kamennom teréne.
Úplne v závere stúpania je miesto cestičky kamenná suť a keď ju prekonáte, ste na vrchole Východnej Vysokej. Nezabudnite sa na vrchole kochať krásami Veľkej Studenej doliny, ktorú budete mať ako na dlani. Cesta späť zaberie o hodinku menej.
Kôprovský štít
Výška: 2 376 metrov nad morom
Viete, ako vznikol názov Kôprovského štítu? Pomenovaný je podľa rovnomennej doliny, ktorá dostala zasa názov podľa rastliny kôprovníčka bezobalného. Na vrchol sa dostanete zo Štrbského plesa a začínate buď zelenou alebo červenou trasou.
Oboma značkami sa dostanete na Popradské pleso – zelenou po lesnom chodníku a červenou s výhľadmi na pleso. Odtiaľto sa vydáte modrými značkami na rázcestie nad Žabím potokom, cesta sem trvá asi pol hodinu. Pokračujete na Veľké aj Malé Hlincovo pleso a z Malého meníte farbu za červenú a pokračujete po kamennej suti.
Z Malého Hlincovho plesa ste na vrchole Kôprovského štítu do pol hodiny. Výhľady nielen na viaceré plesá, ale aj na okolitú prírodu si jednoducho zamilujete. Vopred si zbaľte niečo na jedenie a nezabudnite ani na dôležitý pitný režim.
Zdieľať na