Osvieženie počas horúcich dní? Lekárka prezradila, aká by mala byť ideálna teplota nápojov v lete

žena pije vodu

Aká by mala byť ideálne teplota nápojov v lete? (Zdroj: GettyImages)

Horúce počasie máme na Slovensku už niekoľko týždňov. Určite máte aj vy rôzne prostriedky na príjemné schladenie. Množstvo ľudí siahne po lahodne vychladených nápojoch, ideálne s ľadom. To je však veľká chyba, pripomínajú odborníci. Váš organizmus takto môžete dostať do veľkých problémov.

Na zahnanie smädu je najlepšia voda alebo nesladené čaje. Pozor si treba dávať aj na samotnú teplotu, ktorá by mala byť vlažná alebo izbová, rozhodne nie ľadová. Upozorňuje na to lekárka ušno-nosovo-krčného oddelenia Valéria Doláková. Rovnako neodporúča piť ani nápoje, ktoré boli len pred malou chvíľou vybraté priamo z chladničky.

Podráždené hrdlo a zápal

„Ľadové nápoje dráždia hlasivky, sliznica sa poškodzuje, mení sa prekrvenie hlasivky a môže nastať zápal. Najprv je to iritácia hlasivky chladom, môžu nastať zápalové zmeny a toto je nepríjemné,“ povedala Doláková. Ak zachrípnutie trvá už pár dní, pridružia sa príznaky respiračnej infekcie, kašeľ, zadrhávanie hrdla, zvýšené teploty, tak vtedy je podľa jej slov potrebné vyhľadať odborníka.

Po ľadovom nápoji zmení hlasivka svoju hmotu, je opuchnutá, a tým pádom sa mení zafarbenie hlasu. Človek je zachrípnutý, ale nemusí tam byť ešte zápal. Je to len iritácia, ale keď sa pridruží dráždenie na kašeľ, vykašliavanie hlienov, bolesti hrdla, tlak v krku, tam už je zápal a vtedy potrebujeme lekára.

Pri problémoch pomôžu zábaly

Pri prvých ťažkostiach, keď ľudia zaznamenávajú len stratu hlasu alebo zachrípnutie, pomáhajú teplé obklady, normálny pitný režim, vlažné nápoje, bylinkové čaje, voľnopredajné lieky, homeopatiká, kalciový sirup alebo produkt s kyselinou hyalurónovou, ktorá zvlhčuje hlasivky.

„Sú to všetko lieky, ktoré si vie pacient kúpiť pri prvých príznakoch, ak od smädu vypil studený nápoj a zachrípol. Ide o bežné ťažkosti, trošku sa zastrie hlas na jeden – dva dni, a potom je to lepšie. Veľa ľudí to ani nerieši, efekt chladu sa stiahne a hlasivky fungujú ďalej. Iba pri zápale pacienti potrebujú lekára,“ dodala Doláková.

Pomôže schladiť domácnosť

Keď je teplo na nevydržanie, vždy je lepšie schladiť svoje okolie, ako celý organizmus. Ak budete prať, rozvešajte aspoň niekoľko mokrých uterákov, alebo kusov oblečenia po dome. Ak si v obývačke na sušič rozložíte čerstvo vypratú posteľnú bielizeň, efekt zníženia teploty je zaručený.

Veľmi efektívny je aj ľad a ventilátor. Deň vopred dajte do mrazničky zamraziť vodu na kocky ľadu. Ventilátor postavte na stôl alebo komodu tak, aby jeho zadná časť nebola obrátená smerom k oknu (nemal by do seba načerpávať teplý vzduch od okna). Pred ventilátor postavte misku s naukladanými kockami ľadu a vrtuľu ventilátora naň zamierte. Váš domov bude mať ihneď príjemný chládok!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame