TEST Pripravili sme si zalievanú instantnú kávu: Ktorá stojí za minuté peniaze?

Test káv

Testované instantné kávy (Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

Keď sa povie káva, každý z nás si predstaví niečo iné. Niekto napenené kapučíno, ďalší silné espresso a iný si vystačí s klasickou, u nás veľmi obľúbenou „neskou“. Instantná káva je každodennou rutinou nejedného Slováka. Predtým, ako sa pustíme do samotného testu rôznych značiek, pozrime sa na to, ako takáto káva vlastne vznikla.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

História instantnej kávy

V roku 1771 vznikla prvá verzia instantnej kávy v Británii. Nazývala sa ,,instantná zmes“. John Dring dokonca získal pre tento vynález patent od britskej vlády. Za otca prvej úspešnejšej kávy sa však považuje David Strang z Nového Zélandu, ktorý si patentoval rozpustný kávový prášok v roku 1890.

V roku 1901 japonský chemik, žijúci v Spojených štátoch, Satori Kato vynašiel technológiu výroby instantného čaju, ktorú aplikoval na kávu. Rok 1910 bol rokom, kedy sa produkcia spustila naplno. Vznikla prvá továreň na výrobu instantnej kávy, ktorú založil belgicko-americký podnikateľ George Constant Louis Washington. Jeho káve sa tešili americkí vojaci a s obľubou tento nápoj volali „cup of George“.

Výroba instantnej kávy

Rozpustná káva sa pripravuje z praženej mletej kávy a to dvomi spôsobmi: sušením a mrazením alebo rozprašovaním. Prvým krokom je uvarenie kávy, po ktorom nasleduje odparenie väčšieho podielu vody, z čoho vznikne koncentrovaná káva, ktorá sa ďalej spracováva na instantnú kávu. V našom teste instantných káv sa objavilo 8 produktov. Ako jednotlivé druhy kávy obstáli v našom redakčnoom teste?


TEST Obľúbené orieškovo-čokoládové nátierky: Ktorú by sme druhýkrát nekúpili?


JACOBS Velvet

Orientačná cena: 4,40 € za 200 g

Táto káva bola ako prvá v našom testovaní a nastavila latku vysoko. Výrazná chuť poteší milovníkov silnej kávy a bohatá pena vydrží dlho po zaliatí. Príjemná oriešková vôňa bola cítiť v celej kuchyni.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

JACOBS Velvet GOLD CREMA

Orientačná cena: 7,90 € za 180 g

Podobne ako jej kolegyňa vyššie, má táto instantná káva výraznú chuť. Prináša jemne horký pocit po vypití, ale nie veľmi, stále tam cítiť jemnosť. V názve je použitý výraz „GOLD CREMA“, ale na naše prekvapenie tá spomínaná „crema“ nevydržala veľmi dlho.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

JACOBS KRÖNUNG

Orientačná cena: 11,39 € za 200 g

Táto kávička je pre tých, ktorý majú radi naozaj silnú, prenikavú chuť a nepotrpia si na jemné tóny. Na penu sa ale netešte, tá sa tam neobjaví vôbec, čo samozrejme nie každý vyhľadáva. V názve však výrobca penu nespomína, takže mu koniec koncov nie je čo vyčítať. Nás jej chuť príjemne prekvapila. Bola horká a výrazná.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

DAVIDOFF CREMA Intense

Orientačná cena: 7,99 € za 90 g

Ďalšia v poradí, káva od značky Davidoff, nás príjemne prekvapila. Mala veľmi silnú špecifickú chuť, v pozadí kyslejšiu. Pena vydržala dlho po jej zaliatí. Vďaka tejto instantnej káve sme dostali úplne iný chuťový zážitok ako pri predošlých produktoch.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

NESCAFÉ CREMA

Orientačná cena: 6,35 € za 100 g

Káva od firmy Nescafé bola najznámejšou medzi testujúcimi. Potešila nás jej veľmi príjemná výrazná chuť s dokonalou penou na povrchu. Nehľadajte tu kyslosť, skôr jemne horkú chuť s príjemnou jemne orieškovou arómou. Určite podľa nás patrí k najchutnejším produktom tohto testu.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

NESCAFÉ GOLD

Orientačná cena: 8,79 € za 200 g

Ako moja babička povedala „stará dobrá klasika“ a my s ňou musíme súhlasiť. Typická je pre ňu silná chuť kávy a nie tak výrazná vôňa. Na jazyku zostáva jemne horký pocit po vypití. Penou sa tento druh od Nescafé nepýši, ale to nám vôbec nevadilo. Táto, medzi spotrebiteľmi známa kávička, sa umiestnila na vyšších priečkach nášho testu.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

NESCAFÉ GOLD BARISTA

Orientačná cena: 11,99 € za 180 g

Pri tejto káve sa môžete tešiť na silnú chuť, výraznú vôňu a kyslé tóny na jazyku po vypití. Pena sa v tomto prípade neobjavila. To nás pri s ohľadom na jej názov „Gold Barista“ trošku sklamalo.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

CLEVER Gold

Orientačná cena: 2,79 € za 100 g

Chuť tejto instantnej kávy nie je veľmi výrazná, skôr slabšia. Nemá príliš horký ani kyslý podtón. Ako je vidieť aj na fotke, jemná pena sa objavila, ale nevydržala dlho po zaliatí. Určite ju ocenia tí spotrebitelia, ktorí nevyhľadávajú chuťovo prenikavé kávy.

Test káv
(Zdroj: Plnielanu.sk/Erika)

Každá z testovaných káv mala niečo do seba. Jedna nám chutila viac, iná menej. Niektoré mali silnú chuť a slabú arómu. Ďalšie mali príliš kyslé tóny a nie príliš vábnu penu. Každý jeden z nás má iné chuťové poháriky a ulahodí mu iný druh, preto je aj toto naše hodnotenie subjektívne. Keby sme však mali vybrať dve z káv, ktoré z nášho testu hodnotíme ako najchutnejšie, boli by to JACOBS VELVET a JACOBS VELVET Gold Crema. Vyskúšali sme ich aj s napeneným mliekom a cítili sme sa, akoby sme pili pravú kávičku z kaviarne.

Tip na záver: Nezabúdajte, že instantnú kávu netreba zalievať priamo vriacou vodou z kanvice. Voda by ideálne mala mať 83 °C.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame