TEST Obľúbené orieškovo-čokoládové nátierky: Ktorú by sme druhýkrát nekúpili?

orieškovo-čokoládové nátierky

Obľúbené orieškovo-čokoládové nátierky (Zdroj: Súkromný archív B.B.)

Sladká chuť je blízka deťom i dospelým. Ak na vás občas príde mlsná alebo si chcete dať len niečo dobré, spoľahnúť sa môžete na rôzne lieskovoorieškové kakaové nátierky. Niekto si ich natiera na pečivo, dáva do palaciniek, používa pri pečení, či jednoducho naberie lyžičkou a nechá sa uniesť chuťou.

I keď v minulosti sme v obchodoch mohli nájsť najmä jednu značku, v súčasnosti je výber široký. My sme ochutnali šesť rôznych nátierok. Niektoré príjemne prekvapili, niektoré nesklamali, ale boli tu aj také, ktoré by sme už viackrát nekúpili. S výsledkami sme sa podelili v nasledujúcich riadkoch. Produkty sme zoradili v abecednom poradí).

BILLA Lieskovo-orieškovo-kakaový krém, 400 g

  • 1,49 € v akcii)

Zloženie: cukor, rastlinný olej (repkový a palmový), jadrá lieskovcov 13 %, kakaový prášok so zníženým množstvom tuku 7 %, sušené odtučnené mlieko, slnečnicový lecitín. Energia na 100 g: 2 350 kJ, Bielkoviny 4,4 g/ Sacharidy 53 g/Tuky 37 g

Vlastná značka tohto žltočerveného reťazca nás potešila. Po ochutnaní ostala v ústach príjemna oriešková chuť. Konzistencia bola jemná, nátierka sa ľahko roztierala. Malým testujúcim na prvýkrát až tak veľmi nechutila, ale dospelí by sme ju do nákupného vozíka vložili opäť.

Lidl Choco nussa, 400 g

  • 1,39 €

Zloženie: cukor, repkový olej, jadrá lieskových orechov 13 %, palmový olej, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku 7,5 %, sušené odstredené mlieko, emulgátor: slnečnicový lecitín. Energia na 100 g: 2330 kJ, Bielkoviny 6 g/Sacharidy 51,9 g (cukry 50,1 )/Tuky 35,6 g

Táto nátierka je zložením veľmi podobná predošlému výrobku. Sú to malé nuansy, ktoré jednu od druhej odlišujú. Choco nussa je chutná sladká pomazánka, jej výberom sme neboli sklamaní. Dobre sa natierala aj dobre chutila.

Milka lieskooriešková nátierka, 350 g

  • 3,49 €

Zloženie: cukor, slnečnicový olej (28 %), sušená srvátka (z mlieka), lieskovooriešková pasta (5 %), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku, sušené odtučnené mlieko, kakaové maslo, emulgátor (slnečnicové lecitíny), jedlá soľ, arómy. Energia na 100 g: 2 301 kJ, Bielkoviny 3,8 g/ Sacharidy 57 g (cukry 57 g)/Tuky 34 g

Milka ako jediná nepoužila vo svojej nátierke palmový tuk. Konzistencia bola mierne tekutejšia ako pri ostatných. Na začiatku ochutnávania sme boli trocha skeptickí. V zložení sa vyskytuje len 5 % lieskovo orieškovej pasty. Chuť ale príjemne prekvapila. Bola mierne nugátová a deti, ktoré nátierku ochutnali ju zaradili medzi svojich favoritov.

Ms Molly’s Kakaovo-lieskovooriešková nátierka, 400 g

  • Tesco
  • 1,09€

Zloženie: cukor, rastlinný olej repkový, rastlinný olej palmový, kakaový prášok so zníženým množstvom tuku (5 %), sušená srvátka (mlieko), sójová múka, pasta z lieskových orieškov (2 %), emulgátor (sójový lecitín), aróma, vanilkový extrakt. Energia na 100 g: 2 370 kJ, Bielkoviny 2,9 g/Sacharidy 60,2 g (cukry 60,2 g)/Tuky 34,5 g

Tento produkt nás sklamal. Čo to o výsledku nám mohlo napovedať aj samotné zloženie. Najväčší obsah cukru a najmenší podiel lieskových orieškov, respektíve len pasty z nich – len 2 %. Konzistencia pripomínala stuhnutý margarín. Chuť bola presladená a tuková. Presvedčiť môže akurát cena, niečo vyše eura, ale v tomto prípade za ňu veľa nečakajte.

Nutella Nátierka z lieskovcov a kakaa, 350 g

  • 2,79 € v akcii

Zloženie: cukor, palmový olej, lieskové oriešky (13 %), sušené odtučnené mlieko (8,7 %), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku (7,4 %), emulgátor: lecitíny (sójové), vanilín. Energia na 100 g: 2 252 kJ, Bielkoviny 6,3 g/Sacharidy 57,5 g (cukry 56,3 g)/Tuky 30,9 g

Výrobca tejto hádam najznámejšej sladkej nátierky hlási, že každé balenie obsahuje priemerne päťdesiat lieskovcov. Môže sa to zdať veľa, ale v konečnom produkte to predstavuje trinásť percent. V regáloch nájdete najrôznejšie veľkosti balení. Je to klasika, ktorej chuť väčšina ľudí pozná. Splní očakávania a keď chcete ísť na istotu, je toto dobrá voľba. Ak však nie ste fanúšikom palmového oleja v produktoch, tejto nátierke sa vyhnite.

Tesco Lieskovoorieškovo-kakaová nátierka, 400 g

  • 1,59 €

Zloženie: cukor, rastlinný olej repkový, pasta z lieskových orieškov (13 %), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku (7 %), sušené odtučnené mlieko, rastlinný olej palmový, emulgátor (sójový lecitín), vanilkový extrakt. Energia: 2 372 kJ, Bielkoviny 5 g/Sacharidy 52 g (cukry 50 g)/Tuky 37 g

Po tom, čo sme ochutnali nátierku Ms Molly’s pre Tesco, ktorá nám nechutila, boli sme zvedaví, čo máme čakať od tejto. Chuťovo však bola omnoho lepšia. Cítili sme v nej oriešky, aj konzistencia bola príjemne krémová. Od svojej „sesternice“ je drahšia len o 50 centov, ale chuťovo bol rozdiel oveľa väčší.

Všetky nátierky nesú v sebe názov lieskový oriešok alebo kakao. Nie je však tajomstvom, že v zložení je najdominantnejšou zložkou cukor, ktorého bolo vždy viac ako polovica balenia. Preto tak ako pri všetkom, aj tu platí – všetko s mierou. Sladké nátierky nie sú niečo, čo by mal človek jesť každý deň, ale z času na čas určite potešia. Ak je to práve zloženie, ktoré vás na podobných výrobkoch odrádza, skúste si spraviť podobnú nátierku doma.

Akú orieškovo – čokoládovú nátierku obľubujete vy? 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame