TEST Ako obstáli známe saponáty? Zistili sme, ktorý šetrí pokožku aj prírodu a či sa oplatí lacnejší

test saponáty

Ako dopadol test saponátov? (Zdroj: Veronika)

Špinavému riadu sa snáď nikdy nevyhneme. Aj keď je už takmer každá domácnosť vybavená umývačkou, vždy sa nájde nejaký ten hrniec, ktorý musíme umyť ručne. Všetci teda potrebujeme mať po ruke dobrý saponát, ktorý bez väčšej námahy zbaví riad nečistôt a mastnoty. Posvietili sme si na 5 rôznych prostriedkov na riad. Pozrite sa, ako dopadli v našom teste.

Čo nás zaujímalo

Nezávislému testovaniu boli podrobené 2 známe značky, 1 lacnejší variant a 2 ekologické produkty. Zamerali sme sa pritom na saponáty z rady produktov, šetrných k pokožke rúk. Splnia overené značky očakávania? Oplatí sa kúpiť lacnejší produkt? Ako sa s mastnotou popasujú prírodné prostriedky na umývanie riadu? Test prebiehal v domácom prostredí, kde sa denne nazbiera slušná kôpka špinavého riadu. Nechýbali pripáleniny od jedla ani zašlé škvrny.

Všetky produkty mali rovnaké podmienky. Aby nebol niektorý v nevýhode, vždy sme použili novú hubku na riad. Skúmali sme čistiacu silu, vôňu, vzhľad umytého riadu a efekt na pokožku rúk. Musíme zdôrazniť, že účinnosť saponátov ovplyvňuje okrem úrovne znečistenia aj tvrdosť vody. Preto nemusia byť výsledky v každej domácnosti rovnaké. V tomto prípade mala voda tvrdosť 2,15 – 3,20 mmol/l, čo sú hodnoty pre tvrdú vodu.

Riad sme umývali v dreze, napustenom teplou vodou. Pri dávkovaní saponátu sme dodržali pomer 5 ml prípravku na 5 l vody, ako odporúča väčšina výrobcov. Jar, ako jediná, nemala výrobcom predpísaný spôsob použitia ale vraj stačí iba kvapka. Tak sme skúsili.

Jar Sensitive (750 ml)

  • cena 2,05 €

Jar je prezentovaná ako hospodárny prostriedok. Malé množstvo umyje kopec riadu. Do 5 l vody sme pridali kvapku, z ktorej skutočne narástla hustá pena. Citrusová vôňa bola príjemná a bez chemickej arómy. Mastnota išla dole ľahko. Pripáleniny síce nezmizli šmahom ruky, ale keď je riad vopred namočený, idú dole ľahko. Zašlé fľaky na doske na krájanie išli dole horšie. Jedna dávka vystačila na umytie riadu, ktorý zostal po obede. Kvapky vody pekne stiekli, riad zostal lesklý a bez šmúh. Malým mínusom je pocit napätej pokožky na rukách.

test saponáty
TEST Jar (Zdroj: Veronika)

Nova BALM washing Up liquid (1 l)

  • cena 0,59 €

Saponát nesie značku známej siete supermarketov a stojí pár korún. Milo nás prekvapilo, aká hustá pena vznikla po pridaní odporúčaného množstva. Vôňa je veľmi jemná a pri umývaní prerážala zápach špinavého riadu. Sponát pekne umyl poháre aj taniere.Na mastné hrnce a pripáleniny sme museli použiť viac produktu. Riad sa ľahko oplachoval, no na pohároch zostal nejaký ten fliačik od kvapiek vody. Oceňujeme efekt na ruky. Pokožka zostala bez pocitu vysušenia. Tento saponát má najlepší pomer cena/veľkosť balenia. Miniete ho ale viac. V prípade, že riad umývate ručne iba príležitostne, plne postačí.

test saponáty
TEST Nova BALM washing Up liquid (Zdroj: Veronika)

Frosh EKO (750 ml)

  • cena 2,19 €

Eko saponát sa môže pochváliť hustou penou a veľmi príjemnou vôňou. Nezľakol sa mastnoty, poradil si s pripáleninami a pri troche trpezlivosti vyčistil aj fľaky od potravín na plastových miskách. Oplach bez problémov, voda stiekla a riad zostal lesklý a bez šmúh. Prostriedok je k rukám šetrný a po vysušenej pokožke ani stopa. Saponát je cenovo troška na priemerom, no inak mu niet čo vytknúť.

test saponáty
TEST Frosh EKO (Zdroj: Veronika)

Pur Secrets of Care (750 ml)

  • cena 1,89 €

Pur je v domácnostiach dobre známy. Z malej lyžičky narástla poriadna pena. Výrazná vôňa je na prvý dojem príjemná, no pri dlhšom vdychovaní pôsobí vtieravo. Pur si dobre poradil s mastnotou a pripáleniny zmizli bez dlhšieho drhnutia. Zašlé fľaky nevyčistil úplne a zvyšky saponátu bolo treba poriadne opláchnuť. Zato riad zostal lesklý, bez šmúh a ruky vláčne.

test saponáty
TEST Pur Secrets of Care (Zdroj: Veronika)

Tierra Verde, gél na riad s bio citrónovou silicou (750 ml)

  • cena 3,20 €

Ekologická značka vyrába 100 % prírodou odbúrateľné produkty. Saponát si môžete načapovať do vlastnej nádoby v bezobalovom obchode ale natrafíte naň už aj v drogérií. Prípravok vytvoril dostatočnú penu a mastnota išla dole bez problémov. Odvážne si poradil aj s pripáleninami, no museli sme aplikovať malé množstvo priamo na riad. Oceňujeme úžasnú citrónovú vôňu a zloženie, vyhovujúce citlivej pokožke. Na oplach riadu neminiete veľa vody a môžete s ním dokonca umývať aj ovocie a zeleninu. Napriek vysokej cene je o podobné výrobky záujem, z čoho má príroda určite radosť.

test saponáty
TEST Tierra Verde načapovaný do vlastnej nádoby (Zdroj: Veronika)

Záverečné zhodnotenie

Všetky saponáty testom prešli a každý má čo ponúknuť. Výber závisí od toho, či je pre vás dôležitá cena, hospodárnosť, úspora energie alebo ekológia. Test ukázal, že mastnota a pripáleniny majú silných protivníkov, no zašlé fľaky od potravín sú tvrdší oriešok.

Tip na záver:
Ak sa vám nepodarí umyť fľaky z dosky na krájanie, alebo z plastovej misky, vyskúšajte malý trik. Zmiešajte sódu bikarbónu s citrónovou šťavou a trochou octu. Pastu naneste na dosku, nechajte 15 minút pôsobiť, a potom ešte raz vydrhnite saponátom.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame