Textil či koža aj typ sedenia: Aká je tá pravá sedacia súprava práve pre vás?

Sedacia súprava

Sedacia súprava je kľúčovým doplnkom vášho nového domova (Zdroj: Unsplash/Nathan Fertig)

Sedacia súprava býva dominantným kusom nábytku takmer v každej obývacej izbe. Posadíte na ňu návštevu, sledujete z nej obľúbené filmy a stále je v centre diania. Jej výberu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Na druhej strane myslite na praktickosť. Obrovské sedačky z katalógov sú častokrát nevhodné, pripravte sa na to, že budete musieť robiť kompromisy.

Sedacie súpravy bývajú dominantným kusom nábytku takmer v každej obývacej izbe. Posadíte na ňu návštevu, sledujete z nej obľúbené filmy a stále je v centre diania. Jej výberu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Na druhej strane myslite na praktickosť. Obrovské sedačky z katalógov sú častokrát nevhodné, pripravte sa na to, že budete musieť robiť kompromisy.

Určite si rozpočet

To je prvé, čo musíte urobiť. Cenové spektrum sedacích súprav je naozaj široké. Tie najlacnejšie s textilným poťahom nájdete aj za 300 eur, sú však pomerne malé. Väčšie súpravy aj s kreslami stoja približne dvojnásobok. Pri sedacích súpravách z kože musíte počítať s investíciou najmenej 600 eur, to sú ale najlacnejšie súpravy. Širší výber sa naskytá až pri cene 1 000 eur a viac.

Odmerajte si obývačku

Ďalší podstatný krok je zistiť, akú veľkú sedaciu súpravu si môžete dovoliť. Možno bude maximom len maličká sedačka pre dvoch, alebo si dovolíte aj obrovskú rohovú sedaciu súpravu. Určite si, aké usporiadanie chcete, či 3+1+1, 3+2 alebo čosi iné. Pokiaľ na kreslá nemáte miesto a aj tak by ste čosi takéto chceli, môžete použiť osvedčenú fintu. Sedací vak, alebo elegantne uložené vankúše na koberci, kde si môžete sadnúť.

Zistite si, ako ju dostať do bytu

V predajni sa informujte aj o rozmeroch rozloženej sedačky. Hlavne v prípade, že bývate v stiesnenom byte na vyššom poschodí bez výťahu. Doprava do bytu môže byť veľmi komplikovaná.


Mohlo by vás zaujímať: Závan luxusu u vás doma: Dodajte interiéru lesk a noblesu aj za pár eur!


Sedenie práve pre vás

V prvom rade si ujasnite aký typ sedačky chcete. Existujú dva typy sedenia: formálne a neformálne. Pri neformálnom sedíte hlboko v sedačke, nízko a zväčša je mäkká. Formálne sedenie je vzpriamenejšie, poťahy sú tvrdšie a sedí sa vyššie. To je vhodné hlavne pre starších, ktorým by sa z mäkkej a nízkej sedačky vstávalo problematicky.

Potom si zistite to, čo nevidíte. Teda materiál, z ktorého je konštrukcia sedacej súpravy. Najčastejšie sa stretnete s drevom alebo drevotrieskou, pokiaľ máte možnosť voľte oceľové konštrukcie. Sú pevnejšie a predĺžite tak životnosť svojej sedacej súpravy aj o niekoľko rokov.

Textil či radšej koža?

Poťahový materiál je nemenej dôležitý. Vyberajte aj s ohľadom na svoju domácnosť. Čo z toho, že máte vysnívanú snehovobielu sedaciu súpravu, keď sú vo vašej domácnosti deti, ktoré ju hneď zašpinia. Vyberajte si skôr tmavšie odtiene a materiály, ktoré sa jednoducho čistia.

Bavlna – je mimoriadne obľúbená, jej výhodou je nízka cena. Tu ale výhody končia, nie je príliš vhodná na poťahy kvôli krátkej životnosti

Mikroplyš – na dotyk je príjemný a dobre sa čistí, so životnosťou je na tom pomerne dobre

Eko koža – umelá koža vhodná pre alergikov na pravú kožu. Voda so saponátom z nej odstráni každú nečistotu

Koža – populárny a príjemný materiál, ktorý sa vie prispôsobiť. Dobre sa čistí, veľa vydrží, no je aj najdrahšia.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Bude to len sedačka, alebo aj posteľ?

Ujasnite si, či na sedacej súprave budete len sedieť, alebo bude slúžiť ako posteľ pre vás alebo návštevy. Ak na nej budete aj spať, mala by byť po roztiahnutí dostatočne veľká a priestranná. A proces rozkladania by mal byť rýchly a jednoduchý. To platí aj o polohovateľnosti sedačky v prípade, že túto možnosť ponúka. Nastavíte si tak sklon operadla, alebo opierok na ruky. Nezabúdajte ani na dostatok odkladacích priestorov. Potešia aj drobné priestory na diaľkový ovládač, alebo obľúbený časopis.

Vyberte si takú, aká sa páči vám

Nehľaďte na časopisy o modernom bývaní. Aktuálne sú moderné nízke sedačky so širokými a nízkymi opierkami rúk hranatých tvarov. Pokiaľ sa vám niečo takéto nepáči, nedajte sa ovplyvniť a vyberte si sedaciu súpravu aká sa páči vám. A na svojom si trvajte aj v predajni. Poradiť si dajte ohľadom kvality spracovania, nenechajte si vnútiť niečo, čo ani nechcete.


Podľa akých hlavných kritérií si vyberáte sedaciu súpravu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame