Máte pocit, že vám zvoní, hučí či píska v uchu? Možno trpíte ochorením, zvaným tinitus. Šelest v ušiach trápi až približne 15 percent populácie a môže sa prejavovať v rôznej intenzite a rozlične dlho.
Pojem tinitus pochádza z latinského tinnire, čo značí zvonenie alebo pískanie. Človek postihnutý týmto ochorením počuje v ušiach rôzne druhy zvukov, ktoré nemajú zdroj vo vonkajšom prostredí. Zvuky môžu byť prítomné stále alebo len v určitých intervaloch, a môžu slabnúť aj silnieť. Pozor, v tomto prípadne nejde o žiadne sluchové halucinácie.
Tinitus a jeho prejavy
Existujú dve základné formy tinitu: pri subjektívnom pacient zvuky počuje len ako subjektívny vnem, pri objektívnom vníma reálne zvuky vznikajúce v blízkosti ucha, spôsobené napríklad nepravidelným prúdením krvi v cievach. V niektorých prípadoch býva zvuk prítomný len v jednom uchu, inokedy je to v oboch naraz. Podľa dĺžky prejavov hovoríme o akútnom tinite (do 3 mesiacov), subakútnom tinite (do 6 mesiacov) a chronickom tinite (trvá dlhšie ako 6 mesiacov).
Prejavy tinitu sú veľmi individuálnou záležitosťou. Pacienti ich bežne popisujú ako hučanie, šumenie či pískanie v ušiach. Môžu mať však tiež podobu tlmeného zvonenia, klikania či klopkania, pulzujúcich vysokých alebo nízkych tónov, syčania alebo bzučania, zvukov vetra, cvrčkov alebo kvapkajúcej vody či zvukov v podobne hudobných tónov.
K zvukom sa môžu pridať aj ďalšie ťažkosti, ako bolesti ucha, výtok z ucha, zhoršenie sluchu, pocit tlaku a zaľahnutia v ušiach a pocity závratov. V každom prípade, tinitus je mimoriadne nepríjemnou záležitosťou a v konečnom dôsledku môže negatívne vplývať na kvalitu spánku pacienta aj na celkovú psychickú pohodu.
Ako vzniká tinitus?
Spúšťačom tinitu môže byť množstvo činiteľov, odhalenie príčiny u konkrétneho pacienta preto nebýva jednoduché. Vo všeobecnosti môžu byť tinitus napríklad následkom dlhodobého pobytu v hlučnom prostredí (práca na stavbe) či pravidelného vystavovania sluchu veľkému hluku (hudobníci). Býva následkom úrazu hlavy alebo krku či prejavom prítomnosti cudzieho telesa v uchu alebo nahromadenia mazu v ušiach. Môže tiež súvisieť so starnutím alebo užívaním niektorých liekov.
Tinitus však môže byť aj prejavom niektorých ochorení, či už súvisiacich so sluchom, cievami, chrbticou alebo centrálnym nervovým systémom. K ochoreniam, ktoré sa zvyknú prejavovať tinitom, patria napríklad zápaly uší, poruchy sluchového nervu, rovnovážneho ústrojenstva či Eustachovej trubice. Poznajú ho aj pacienti, ktorí majú nádory v oblasti hlavy a krku, vysoký krvný tlak, poškodenie a ochorenie krčnej chrbtice, aterosklerózu, boreliózu či Meniérova chorobu (porucha vnútorného ucha).
Dobrá správa, liečba existuje
Ak pociťujete nepríjemné zvuky v uchu či ušiach, určite by ste sa mali poradiť s lekárom. Ten nariadi potrebné vyšetrenia, cieľom ktorých je odhaliť príčinu problému. Pravdepodobne vás pošle za otorinolaryngológom, a v prípade potreby i za neurológom či ortopédom.
Samotná liečba tinitu je zameraná na liečbu základného ochorenia, ktoré tinitus spôsobilo. Je však možné i to, že presnú príčinu sa nepodarí odhaliť, v takom prípade sa lekár bude snažiť nepríjemné a obmedzujúce prejavy tinitu v maximálnej miere zmierňovať. Pacientom sú k dispozícii liečivá, napríklad lieky na prekrvenie ciev. Uplatňuje sa tiež vazodilatačná liečba (vo forme infúzií) a TRT terapia (Tinnitus Retraining Therapy). Nápomocné môžu byť rozličné sluchové pomôcky či generátory šumu, a vhodné sú aj relaxačné techniky, ktoré pomôžu odpútať od problému.
Ako si môžete pomôcť sami?
V boji s tinitom si dokážete pomôcť aj sami a tým zmierniť nepríjemné prejavy alebo im dokonca predísť. V prvom rade je dôležité vyhýbať sa nadmernému hluku, ale aj úplnému tichu. Obmedziť treba stres, stimulanty nervovej činnosti (kofeín, alkohol, cigarety) aj prísun soli. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné šetrné odstraňovanie ušného mazu a odporúča sa zvýšiť prísun vitamínov skupiny B a zinku a pravidelné užívanie ginko biloby na celkové prekrvenie ciev a zvýšenie prietoku krvi do hlavy.
Zdieľať na
Zdieľaní