Tip na netradičný výlet: Čo tak návšteva svetoznámeho Černobyľu?

Černobyľ

finchin.com

26. apríl 1986 – tento dátum si pamätá azda každý. Svet bol svedkom najväčšej jadrovej katastrofy vo svojej histórii – vybuchla ukrajinská jadrová elektráreň Černobyľ. 4 000 mŕtvych bolo oficiálne potvrdených v dôsledku radiácie. Neoficiálne však zomrelo okolo 100 000 ľudí, nehovoriac o približne 2,3 milióna obyvateľov s trvalými dôsledkami ako napríklad rakovina. Zaujíma vás táto katastrofa a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac? Máte možnosť – z Černobyľu sa totiž stal vyhľadávaný cieľ turistov.

Okruh 30 km od poškodeného reaktora bol kedysi zónou smrti. Vysoká radiácia zahubila všetko v jej dosahu. Dnes je však situácia iná, rádioaktivita poklesla natoľko, že sa v budúcnosti uvažuje o zmenšení zóny. V okruhu nad 10 km už žije približne 1 000 obyvateľov, síce na vlastné riziko ale predsa. Navyše, v elektrárni sa neustále pracuje. Posledný blok bol odstavený len čosi vyše 10 rokov dozadu, zamestnanci v Černobyle pracujú dodnes.

Ako je to s rádioaktivitou?

Pri návšteve Černobyľu dostanete dávku na úrovni medzikontinentálneho letu, obavy mať teda vôbec nemusíte. Aby ste sa presvedčili, že súčasná radiácia je takmer neškodná, uvedieme názorný príklad. Ročná radiácia na Slovensku je 2,5 – 3,5 mSv. Najrádioaktívnejšou zónou je takzvaný „Červený les“, kde sa dávka pohybuje na úrovni 0,02 mSv/hod. Aby ste aj v tejto oblasti dosiahli priemernú dávku, ktorej ste vystavený na Slovensku za rok, museli by ste tu neprestajne byť asi šesť dní. Krátky prejazd autobusom je teda naozaj zanedbateľný.


Mohlo by vás zaujímať: Tip na výlet: Navštívite niektorú zo slovenských jaskýň!


Turistická atrakcia

Kedysi bol výlet do Černobyľu poznávacím znamením každého správneho dobrodruha. Museli ste komplikovane zháňať sprievodcu priamo na Ukrajine a zaplatiť neraz stovky dolárov. Postupom času sa podmienky zjemnili a takýto výlet ste si mohli dopriať už za 100 dolárov z Kyjeva.

Dnes nájdete Černobyľ dokonca v ponuke mnohých cestovných kancelárií. 4-dňový zájazd do zóny vás bude stáť okolo 400 eur na osobu v závislosti od cestovnej kancelárie. Prvý deň a noc sa presúvate územím Slovenska a vlakom do Kyjeva. Druhý deň ráno opustíte Kyjev a prehliadnete si mesto Černobyľ, kde strávite noc. Ďalší deň je venovaný mestu duchov Pripjať a okoliu elektrárne, v noci sa vydáte na spiatočnú cestu. Ide teda o veľmi jednoduchý a pomerne cenovo dostupný spôsob, ako zažiť netradičnú dovolenku.

Čo tu uvidíte

Cesta začína v Kyjeve, len 2 hodiny cesty odtiaľ na vás čaká prvé kontrolné stanovište. Dôkladná prehliadka a môžete ísť ďalej. Pred dvadsiatimi rokmi bola samozrejmosťou výmena autobusu po každej prehliadke. Autobusy pri výjazde zo zóny boli silno kontaminované a museli byť nahradené „čistými“. Dnes je to inak, na hraniciach sa stretnete so žiarením, aké je kdekoľvek inde na svete. Pozor si musíte dať len na vysokú trávu, prach a mach. Tam je radiácia stále pomerne vysoká. Po návšteve sa odporúča oblečenie aspoň dvakrát preprať. V meste Černobyľ uvidíte opustený prístav, alebo techniku, ktorá sa podieľala na odstraňovaní katastrofy. Medzi staré stroje sa však nedostanete, tam je totiž stále veľmi silná radiácia. Ubytovaní budete priamo v zóne, pochutnáte si na dobrej večeri a raňajkách, samozrejmosťou je kontrola rádioaktivity. Takýmito kontrolami si prejdete aj pri odchode zo zóny, ak zasvieti zelené, môžete ísť a ak červená, musíte ísť na dekontamináciu.


Mohlo by vás zaujímať: Náš tip na výlet: Divoká príroda Jánošíkových dier vás očarí


Pripjať – mesto duchov

Najpôsobivejšia je však prehliadka mesta Pripjať. Šlo o mesto postavené výlučne pre zamestnancov elektrárne, nové budovy, cesty. Bolo jedným z najmodernejších miest v Sovietskom zväze, žilo tu asi 50 000 obyvateľov. Tí tu museli po výbuchu zanechať všetko, svoje domovy aj svoj majetok. Z minúty na minútu. Mesto je dnes úplne prázdne, samé chátrajúce stavby, ktoré roky nikto neobýval. Materská škôlka, škola, hotel, kolotoče. Všetko je tu tak, ako to obyvatelia nechali pred mnohými rokmi.

Samozrejme, vandali množstvo vecí pokradli, napríklad aj radiátory. Nie je teda výnimočné, že nejaká rodina v Kyjeve zistí, že má doma rádioaktívny radiátor. Poslednou zastávkou je samotný reaktor. Rozpadávajúci sa sarkofág, ktorý ukrýva nebezpečný odpad, by mal byť nahradený novým, nakoľko už dosluhuje. Ak sa rozhodnete pre návštevu tohto miesta, v Pripjati zabudnite na prehliadky interiérov budov. Kvôli narušenej stabilite a dezolátnemu stavu budov je vstup do nich už zakázaný.

Jedna z najhorších katastrof ľudstva. Dnes už ide o minulosť, na ktorú treba pamätať a poučiť sa z nej. Návšteva Černobyľu je pre mnohých atmosférickejšia ako akéhokoľvek iného miesta. Ak máte radi netradičné miesta, ide určite o správnu a zaujímavú voľbu.


Navštívili ste už niekedy Černobyľ? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: finchin.com, finchin.com, SITA, David
Odporúčame