Oživte vaše izbové rastliny: Toto je 6 hnojív, ktoré nájdete aj u vás doma

muž hnojaci rastlinu

S týmito domácimi hnojivami budú vaše rastliny prosperovať (Zdroj: Freepik/lovelyday12)

Väčšina rastlín potrebuje na prežitie 3 zložky – slnečné svetlo, vodu a pôdu. Pôda je dôležitým prvkom pre rast rastlín, pretože z nej získavajú výživu, a hnojenie pôdy pôsobí ako podpora už prítomných živín v pôde. Ak vaše rastliny odumierajú v dôsledku nedostatočného hnojenia, máme pre vás jednoduché riešenie! V tomto článku nájdete návod, ako použiť jednoduché hnojivá pomocou ingrediencií priamo z vašej kuchyne!

Vaječné škrupiny

Vajíčka sú dobrým zdrojom vápnika a draslíka pre naše telo a vaše rastliny z nich môžu vyťažiť tiež. Vápnik nachádzajúci sa vo vaječných škrupinách pomáha rastlinám vybudovať silnú bunkovú štruktúru.

vajíčka a škrupiny
(Zdroj: Freepik/4045)

Ako na to: Ak chcete použiť vaječné škrupiny, odstráňte obsah vo vnútri vajíčka, vyčistite vaječné škrupiny a dobre ich rozdrvte. Potom rozdrvené škrupiny rovnomerne rozložte na vrchnú vrstvu pôdy. Škrupiny budú neskôr absorbované pôdou.

Pokosená tráva

Po pokosení trávnika môžete prebytočnú trávu použiť ako domáce hnojivo pre vaše bytové aj záhradné rastliny. S týmto prírodným hnojivom dodáte vašim rastlinkám najpotrebnejšie makroživiny – dusík, fosfor a draslík.

kosenie trávy
(Zdroj: Freepik/polubiatka)

Ako na to: Nasekanú pokosenú trávu rovnomerne rozložte na spodnú vrstvu pôdy a prikryte ju zvyšnou zeminou. Keďže pokosená tráva obsahuje 80 % vody, po určitom čase sa ľahko rozloží.

Káva

Ak máte doma kyslomilné rastliny, ako je kapucínka, narcisy, nechtík, zemiaky, petržlen atď., potom by ste si toto hnojivo mali pridať na svoj záhradkársky zoznam. Káva má schopnosť udržiavať požadovanú hladinu dusíka v takýchto rastlinách a navyše je hnojivom dostupným v každej kuchyni.

káva
(Zdroj: Freepik/user4836439)

Ako na to: Existujú dva spôsoby použitia kávovej usadeniny; buď môžete kávovú usadeninu rovnomerne posypať ako vrchnú pôdu, alebo ju môžete zriediť v sladkej vode a pokvapkať ňou vaše rastliny.

Banánové šupky

Väčšinou banánové šupky vyhadzujeme bez toho, aby sme si boli vedomí skutočnosti, že ich môžeme využiť v našej záhrade. Banánové šupky bohaté na fosfor a draslík môžu vaše rastliny posilniť, zvýšiť ich plodnosť a ochrániť ich pred chorobami. Takže keď budete nabudúce jesť banán, spomeňte si na tento článok a šupku uschovajte.

banánová šupka
(Zdroj: Freepik/KamranAydinov)

Ako na to: Ak chcete banánovú šupku použiť ako hnojivo, môžete ich buď nasekať a vmiešať hlboko do pôdy, alebo ich na 3-4 dni namočiť do čerstvej vody, a potom rastlinky touto vodou postriekať.

Ocot

Ocot zvyšuje zásaditosť, pomáha rastlinám zbaviť sa buriny a okrem toho udržuje mravce na uzde.

ocot vo fľaši
(Zdroj: Freepik/user3802032)

Ako na to: Nelejte biely ocot priamo do pôdy. Pri zalievaní rastlín vždy rozrieďte šálku octu s väčším množstvom sladkej vody.

Čaj

Rovnako ako kávu, pri kyslomilných rastlinách môžete ako hnojivo použiť aj čaj. Je to preto, lebo čaj obsahuje kyselinu citrónovú a trieslovú, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu pH pôdy.

čajové vrecúška
(Zdroj: Freepik/luboschlubny)

Ako na to: Keď dopijete alebo zalejete čaj, sceďte listy a nechajte ich vychladnúť. Alebo ak používate čajové vrecúško, vyberte ho z nápoja, a potom ho rozrežte, aby vychladol. Po vychladnutí zmiešajte tieto listy so zeminou z izbovej rastliny. Prípadne môžete namočiť čerstvé čajové lístky, a potom naliať túto vodu priamo do pôdy.

Toto bolo 6 domácich hnojív pre vaše rastliny, ktoré môžete použiť na oživenie vašej záhrady. Na rozdiel od chemických hnojív sú tieto prírodné a nijako neškodia rastline ani pôde. Prehnojenie by s nimi nemalo byť problémom. Len sa uistite, že ich používate maximálne raz za mesiac.Zdroj: plnielanu.sk, fnp.com
Odporúčame