Šíri sa z vášho vysávača nepríjemný zápach? Zbavíte sa ho pomocou týchto šikovných trikov!

žena vysáva koberec

Zapáchajúci vysávač už nebude problém (Zdroj: Freepik/yanalya)

Ak začal váš vysávač nepríjemne zapáchať, môžete to ľahko napraviť. Niekedy ho stačí len dôkladne vyčistiť, pretože sa v ňom zvyknú zachytávať nečistoty. Môžete však vyskúšať aj niektorý z týchto trikov, vďaka ktorým sa pachy z vysávača odstránia a namiesto nich sa do miestnosti rozšíri svieža vôňa.

Dôkladné vyčistenie

Aj vysávač treba občas vyčistiť, aby sa v ňom neusádzali prach, špina alebo zvieracie chlpy. Platí to najmä v prípade vysávačov s vyberateľnou nádobkou na nečistoty. Tie sa na ňu môžu zachytiť a začať nepríjemne páchnuť. Preto je potrebné nádobu prečistiť vlhkou handričkou namočenou v teplej vode s prostriedkom na riad.

Pravidelné čistenie však pomôže aj iným druhov vysávačov. Snažte sa očistiť ich umývateľné časti aj vonkajší povrch. Použiť môžete napríklad aj dezinfekčné obrúsky, ktoré spoľahlivo odstránia všetky baktérie a eliminujú zápach.

Nezabudnite na filter

Nevábny zápach môže spôsobiť aj upchatý filter. Keď sa totiž zanesie prachom a nečistotami, nebude správane fungovať a môže začať páchnuť. Aby ste tomu predišli, mali by ste filter aspoň raz za mesiac skontrolovať a vyčistiť.

Vyčistite aj prachový filter (Zdroj: Freepik/dimaberlin)

Očistite kefy a valček

Nečistoty sa hromadia aj na kefách a rotujúcom valčeku vysávača. Zapchaté štetiny začnú časom zapáchať, preto je dobré ich pravidelne čistiť. Zachytenú špinu medzi štetinami môžete odstrániť napríklad pomocou kefy alebo hrebeňa.

Nečistoty sa ľahko zachytia aj na kefkách v hlavici (Zdroj: Freepik/podyukoleg)

Vymeňte pás

Pás vo vysávači sa môže časom opotrebovať a poškodiť. Ak zacítite pri vysávaní zápach spáleniny, je čas ho vymeniť.

Voňavé korenie

Nasypte do vrecka alebo nádoby vysávača trochu voňavého korenia, napríklad škorice alebo citrónovej trávy. Koreniny môžete tiež nasypať priamo na dlažbu alebo tmavý koberec a jednoducho povysávať. Vďaka tomu sa dostane do vrecka, ktoré bude aj po niekoľkých použitiach pekne voňať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potešte vášho psíka domácimi maškrtami: Máme pre vás tri super nápady!

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je skvelým pohlcovačom zápachu a používa sa napríklad aj na osvieženie chladničky. Vyskúšajte vsypať za lyžicu do vrecka vysávača. Pokiaľ váš vysávač nepotrebuje vrecká, stačí sódu nasypať na zem a povysávať ju.

Do vrecka nasypte voňavé korenie alebo sódu bikarbónu (Zdroj: Freepik/nipastock)

Použite špeciálne vône

V obchodoch sú dostať kúpiť špeciálne vône určené do vysávačov. Tie sa postarajú o nepríjemný zápach a zároveň z prístroja rozšíria pri používaní jemnú vôňu. Vyrábajú sa vo viacerých formách a sú vhodné pre rôzne typy vysávačov.

Správne skladovanie

Aby váš vysávač nepáchol, mali by ste ho správne skladovať. Uložte ho najlepšie na čistom a suchom mieste. Ak by bol vo vlhkej miestnosti, začal by páchnuť potuchlinou. Vhodnou ochranou pred nečistotami je aj obal na vysávač.


Snažíte sa váš vysávač pravidelne čistiť?

Zdroj: plnielanu.sk, londoncleanprof.co.uk, cleanchoicemd.com
Odporúčame