Kedy ste naposledy vyčistili svoju žehličku? Ak sa vám to zdá zbytočné, ste na omyle!

starostlivosť o žehličku

Žehličku možno vyčistiť viacerými spôsobmi (Zdroj: Pixabay/congerdesign)

Starostlivosť o žehličku netreba podceniť. Tento prístroj je neprekonateľný pomocník, vďaka ktorému máme naše oblečenie rovné a hygienicky bezpečné. Dá sa povedať, že žehlenie je bežnou rutinou takmer každého z nás, a preto, ak chceme na oblečení docieliť najlepší možný výsledok, potrebujeme, aby žehliaca plocha žehličky bola čistá, bez prachu, bez vodného kameňa alebo bez mastných a lepkavých škvŕn.

Poradíme vám niekoľko trikov, s ktorými ľahko žehličku vyčistíte a zároveň ju ochránite pred poškodením. Pri každom žehlení sa v nej hromadia nečistoty a vyžaduje pravidelnú údržbu. Ako na to?

Starostlivosť o žehličku s tromi ingredienciami, ktoré ma doma každý

Na starostlivosť o žehličku nám budú stačiť aj bežné domáce ingrediencie. Potrebujeme len pastu vymiešanú z jedlej sódy a trochy vody. Touto zmesou potrieme žehliacu plochu, pomocou jemnej handričky pošúchame a necháme chvíľu pôsobiť. Umyjeme vodou a necháme dôkladne vyschnúť.

žehlenie bielizne na žehliacej doske
Špinavá žehlička nekĺže dobre po tkanine (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

Ocot je ďalšou skvelou ingredienciou, ktorá má v domácnosti naozaj široké použitie. Postačí nám handra nasiaknutá bielym octom, na ktorú položíme plochu žehličky a necháme pár minút pôsobiť. Žehličku stačí nechať uschnúť, netreba ju umývať. Pre čistenie naparovacích otvorov zas môžeme použiť vatové tyčinky namočené v octe.

zdvihnutá žehlička pri žehlení
Na žehliacej ploche žehličky sa časom usadia vlákna tkaniny (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

Tretia ingrediencia je kuchynská soľ. S ňou pracujeme opatrne, aby nepoškodila povrch žehliacej plochy. Napríklad keramickému povrchu táto metóda vôbec nesvedčí. Soľ nasypeme do kúska látky alebo na papier na pečenie a zabalíme. Žehličku zahrejeme a prechádzame po látke alebo po papieri, v ktorom je nasypaná soľ. Takto odstránime pripálené zvyšky z nápisov alebo iné pripálené škvrny.

Na záver, ešte jedna odpoveď na otázku z úvodu. Áno, ideálne by bolo žehličku vyčistiť po každom použití, pretože tak zabránime usádzaniu odolných nečistôt a vodného kameňa. Ale komu by sa to tak chcelo robiť, že? Isté je, že by sa mala čistiť pravidelne ako súčasť bežnej upratovacej rutiny v domácnosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ozvláštnite vaše recepty citrónovým extraktom: Takto jednoducho si ho pripravíte aj doma!

Čistíte žehličku pravidelne alebo až keď je to nevyhnutné?

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, handy.com
Odporúčame