Ako očistiť striebro ľahko, lacno a efektívne? Vďaka tomuto návodu budú všetky vaše strieborné šperky na nepoznanie!

Ako vyčistiť striebro? Zdroj: (Freepik/kwangmoop)

Zakalenie sa na striebre objavuje v dôsledku prirodzených chemických reakcií. Ak chcete striebru obnoviť jeho pôvodný lesk, musíte tento chemický proces zvrátiť. Asi si hovoríte: Ako na to? Odpoveďou je alobal. Táto metóda funguje najlepšie so striebornými šperkami, keďže niektoré kusy sú príliš malé alebo majú na sebe záhyby, do ktorých sa handrička jednoducho nedostane.

Hliníkovú fóliu je možné použiť na rýchle a jednoduché čistenie striebra, a to bez neporiadku, bez leštiacich roztokov a bez špeciálnych handričiek. Táto metóda sa hodí na viaceré druhy striebra a aj postriebrené predmety. Neodporúčame ju však používať na čistenie starožitných predmetov.

Zdroj: (Freepik/kwangmoop)

Ak preto nechcete míňať na špecializované čistenia v klenotníctvach, máme pre vás lacnejšie a efektívnejšie riešenie.

Potrebujeme:

  • hliníkovú fóliu (alobal)
  • vriacu vodu
  • nádobu na vodu
  • nádobu s plochým dnom
  • soľ
  • drevené alebo plastové kliešte

Postup:

Nádobu s plochým dnom vysteľte fóliou. V samostatnej nádobe zmiešajte 1 šálku vriacej vody a 1 polievkovú lyžicu soli. Nalejte slanú vodu do misky vystlanej alobalom a vložte šperky. Použite drevené alebo plastové kliešte, paličky alebo špajle na to, aby ste mohli šperky vo vode obracať a tak sa uistiť, že sa každý kúsok dotýka fólie.

Zdroj: (Freepik/fabrikasimf)
Zdroj: (Freepik/Racool_studio)

Všetky kusy musia byť úplne ponorené, preto v prípade potreby dolejte väčšie množstvo vody. Akonáhle začne soľ a alobal na šperky pôsobiť, spustí sa chemická reakcia. Uvidíte to podľa toho, že sa okolo striebra budú tvoriť malé bublinky a taktiež ucítite slabý zápach síry. Odstránenie všetkých nečistôt môže trvať až 20 minút. Vo väčšine prípadov to však pri šperkoch nezaberie viac ako 5 minút.

Zdroj: (Freepik/kwangmoop)

Po 5 minútach ich preto vyberte, opláchnite pod vodou a pomocou papierovej utierky odstráňte zvyšky nánosov. Ak je šperk stále zakalený, vložte ho späť do soľného kúpeľa. Použite malú, tvrdú kefku, vatové tyčinky alebo špáradlá na odstránenie nečistôt z tesných a ťažko dostupných priestorov. Nakoniec použite špeciálnu handričku z mikrovlákna na vyleštenie šperkov.

Zdroj: (Freepik/kwangmoop)


Odporúčame