Ekologické čistiace prostriedky vyrobené doma: Čo najviac zaberá na sklo, drevo či kov?

čistenie rúry v kuchyni domácim čistiacim prostriedkom

Čistiace prostriedky si ľahko vyrobíte aj doma (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Dobre vyčistiť kuchyňu nemusí byť vôbec drahé. Budete potrebovať vodu, akékoľvek mydlo, sódu bikarbónu, ocot a môžete pridať vaše obľúbené esenciálne oleje. Pokiaľ sa však chcete jednotlivým povrchom venovať o niečo detailnejšie, pripravili sme pre vás tie najlepšie kombinácie, ktoré využijete najmä v kuchyni, ale aj v iných častiach domácnosti.

Drevo

Všetky drevené povrchy je najlepšie čistiť octovým roztokom.

Potrebujeme:

  • 200 ml octu
  • 200 ml vody
  • sprejová fľaška

Postup:

Zmiešajte vodu a ocot a naplňte fľašu. Drevené povrchy nastriekajte a utrite do sucha. Raz za pár mesiacov je tiež dobré ošetriť drevené povrchy olejom. Na povrch nalejte vrstvu olivového oleja, nechajte pár minút pôsobiť, potom utrite čistou utierkou a zvyšok nechajte vsiaknuť do dreva.

čistenie drevených povrchov s octovým roztokom
(Zdroj: Freepik/lgolubovystock)

Sporák

Najlepšie na čistenie všetkého, čo vám spáli na sporáku, je sóda bikarbóna. Na menšie pripáleniny použite sprej a na väčšie prilepte pastu. Váš sporák bude pravdepodobne tiež potrebovať odmastiť, preto použite odmasťovač z prvého kroku.

Na sprej potrebujeme:

  • 300 ml vody
  • 1 polievková lyžica sódy bikarbóny

Zmiešajte vodu so sódou a naplňte fľašu. Pripáleniny nastriekajte, nechajte 5 minút pôsobiť a utrite.

Na pastu potrebujeme:

  • 4 PL sódy bikarbóny
  • 1-2 PL vody

Zmiešajte sódu s vodou a dobre premiešajte. Pastou prekryte všetky pripáleniny a nechajte pôsobiť 10 minút, potom utrite. Ak pripáleniny nezmiznú na prvýkrát, postup zopakujte.

čistenie sporáku sódou bikarbónou
(Zdroj:Freepik/user15285612)

Chladnička

Na čistenie chladničky je najlepšie pripraviť roztok z octu a vody spomenutý v jednom z predchádzajúcich krokov. Stačí zmiešať 1 diel octu a 1 diel vody. Ocot odstráni nepríjemný zápach a samozrejme baktérie.

čistenie chladničky
(Zdroj:Freepik/filistimlyanin)

Poháre

Máte šálky špinavé od čaju alebo kávy a zdá sa, že vaše umývačky riadu to nedokážu opraviť? Jednoducho nalejte trochu octu do pohára, nechajte ho pol hodiny postáť a potom utrite. Ďalším spôsobom je dať do šálky lyžičku sódy bikarbóny a zaliať horúcou vodou. Potom nechajte postáť a utrite.

hrnčeky v umývačke riadu
(Zdroj: Freepik/gerasimovvvv)

Podlaha

Podlahu je možné čistiť octom, stačí ho pridať do vody. Ak chcete zvýšiť čistiacu silu a dať jej príjemnú vôňu, pozbierajte všetky citrusové šupky do veľkej nádoby, zalejte octom a nechajte niekoľko týždňov pôsobiť, potom použite tento citrusový ocot. Najlepší pomer v 3 dieloch vody na 1 diel octu, ale bude fungovať aj s trochou väčšieho množstva vody.


Zaujal vás tento príbeh? Objavte ďalších 55 v našej obľúbenej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, instructables.com
Odporúčame