Letné extrémy počasia ohrozujú trávnik: Viete, ako prispôsobiť starostlivosť, aby bol zelený a svieži?

hra s loptou, keď teplo a sucho ohrozujú trávnik

Horúce a suché letné obdobie je pre trávnik veľkou záťažou (Zdroj: Pexels/Markus Spiske)

Vysoké teploty a veľké sucho ohrozujú trávnik a spôsobujú mu stres. Nedostatok vlahy sa väčšinou prejaví už v júni a pri suchom počasí trvá pokojne aj do septembra. Zavlažovanie, hnojenie a kosenie sú základom starostlivosti o trávnik, ale v letnom období treba starostlivosť prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Čo trávnik potrebuje a ako sa oň postarať?

Čo robiť, keď letné horko a sucho ohrozujú trávnik?

V lete sa na záhrade odohráva podstatná časť našich životov. Trávnik dostáva zabrať oslavami, grilovačkami, detskými hrami alebo domácimi miláčikmi. A keď k tomu pridáme stresujúce faktory ako počasie a nedostatočná zálievka, je jasné, že mu treba venovať extra starostlivosť, aby ostal sviežo-zelený, čo najdlhšie.

Pravidelné kosenie je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o trávnik. Počas horúcich dní je však vhodnejšie nechať trávu rásť o niečo dlhšie, ako obvykle. Pomôže to znížiť stres vyvíjaný na trávnik a tiež to pomôže vytvárať vhodné podmienky pre život hmyzu. Stačí kosačku neštartovať tak často, ako ste boli zvyknutý a keď ju už použijete, nastavte si nože o niečo vyššie, než obyčajne.

Skracovaním trávy vzniká čerstvá rana, ktorá sa musí zaceliť. Cez ranu sa rýchlejšie vyparuje voda a tiež je vstupnou bránou pre rôzne patogény. Nože kosačky by preto mali byť vždy ostré.

Zalievanie je azda najdôležitejšou súčasťou starostlivosti o trávnik. Dnes je vzácna každá kvapka vody. Prirodzené dažďové zrážky sa objavujú sporadicky a trávnik je odkázaný na umelé zavlažovanie.

Počas letných horúčav je najideálnejšie zavlažovať skoro ráno. Ak trávnik polejete počas dňa, väčšina vody sa odparí a trávnik ju nevyužije. Ak ho zalejete večer, ostane vlhký a to je ideálne prostredie pre vznik hubovitých ochorení. Dobrou radou je tiež menej časté polievanie, ale výdatnejšou dávkou. To podporí rast koreňových systémov, pretože voda neostáva na povrchu pôdy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chystáte sa usporiadať oslavu alebo grilovačku na záhrade? Ponúkame vám tipy ako na to!

Trávnik potrebuje hnojivo. Výber treba prispôsobiť vegetačnému obdobiu. Dôležité je používať letné hnojivá. Vyšší obsah draslíka pomáha trávniku prekonať stresové podmienky ako sucho a teplo. Ideálne je hnojiť 2 až 3 dni po kosení a nie za slnečného počasia. Po aplikácii hnojiva trávnik dobre zalejte.


Darí sa vám v lete udržiavať trávnik sviežo zelený?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, gardenhealth.com
Odporúčame