Tipy a triky pre tú najlepšiu letnú grilovačku: Aby na ňu hostia dlho spomínali

Grilovanie

thinkstockphotos.com

Leto je nielen časom oddychu a pohody, ale tiež posedení s priateľmi, ku ktorým už neodmysliteľne patrí aj grilovanie. Je to obľúbená letná aktivita, pri ktorej si nielen pochutíte na pripravených lahôdkach, ale popritom si nájdete čas na kamarátov a príbuzných a oddýchnete pri rozhovoroch. V dnešnej dobe už máte na výber rôzne spôsoby grilovania – niekto uprednostňuje klasiku nad otvoreným ohňom, iní si zase nevedia vynachváliť moderné elektrické alebo plynové grily. Ktorý spôsob grilovania si vyberiete, je na vás, my vám prinášame niekoľko rád, ako z vašej grilovačky spraviť nezabudnuteľný zážitok.

Ako správne grilovať

  • Základom je kvalitný gril a palivo, najčastejšie sa používa drevené uhlie, dajú sa však kúpiť aj grilovacie brikety, ktoré horia dlhšie.
  • Pred každou grilovačkou nezabudnite dôkladne vyčistiť mriežku od pripálených zvyškov z predchádzajúceho pečenia. Pomôže vám pritom oceľová kefka.
  • Ak vlastníte elektrický gril s teflónovým povrchom, stačí, ak ho utriete papierovou utierkou, aby ste ho nepoškriabali.
  • V prípade, že je váš gril úplne nový, vypáľte ho najprv nad plameňom, aby sa vám mäso nelepilo na rošt. Potom nechajte gril rozpáliť, dokiaľ nebude uhlie rozžeravené.
  • Správny čas nastal, keď uhlie tlie a je rovnomerne rozložené. V žiadnom prípade nepokladajte mäso nad priamy plameň – podstata grilovania spočíva v tom, že sa potraviny sa upečú nad sálavým teplom.
  • Vopred si pripravte aj kuchynské pomôcky ako tácky, alobal a kliešte na obracanie mäsa.
  • Počas grilovania nepichajte do grilovaného mäsa alebo zeleniny vidličkou – zbytočne tak vytečie šťava a mäso bude suché.

Mohlo by vás zaujímať: Zásady zdravej grilovačky: Držte sa ich a vášmu telu neublíži


Grilované dobroty

Grilovať sa dá takmer čokoľvek – všetky druhy mäsa, rýb a dokonca aj zelenina, napríklad cuketa, paradajky, cibuľa, paprika, baklažán, zemiaky alebo cesnak. Bravčové a hovädzie mäso sa najlepšie griluje nakrájané na plátky a naložené v marináde. Kuracie mäso je lepšie grilovať vykostené, no ak milujete krídelká alebo stehienka, musíte ich piecť trochu dlhšie, až polhodinu. Či už je mäso upečené zistíte podľa zlatohnedej farby a chrumkavej kôrky. Nemali by ste ale nechať mäso spiecť dočierna – grilujte ho radšej pomaly. Veľké kusy mäsa alebo celé kurence či ryby grilujte radšej pomaly a zabalené v alobale.

Zeleninu pred grilovaním pokrájajte na kúsky a potrite olivovým olejom s aromatickými bylinkami, získate tak výbornú prílohu k opečenému mäsu, ktorá je zároveň skvelou alternatívou pre vegetariánov.

Marinujte správne

Mäso naložené v marináde chutí najlepšie. Marinujte ho niekoľko hodín vopred, najlepšie je nechať ho odležať cez noc, až 12 hodín. Základom marinády je zväčša olej, ktorý môžete dochutiť podľa vlastných predstáv sójovou omáčkou, horčicou, medom, paprikou a rôznymi koreninami. Pred grilovačkou ho však vytiahnite z chladničky, pri vkladaní na gril by mäso malo mať izbovú teplotu. Pred položením na gril ho nechajte odkvapkať a prebytočnú marinádu používajte iba na potieranie počas grilovania. Olej kvapkajúci do ohňa totiž uvoľňuje karcinogénne látky a tomu sa isto chcete vyhnúť.


Mohlo by vás zaujímať: Grilované dobroty zaváňajú rakovinou: Ako znížiť toto riziko a pochutiť si na nich?


Tie správne nápoje

K chutnému jedlu neodmysliteľne patrí aj dobrý nápoj. Pre deti či šoférov môžete pripraviť domáce limonády z mäty, limetiek a trstinového cukru. Obľube sa tešia aj rôzne domáce sirupy. Pre tých, ktorí majú chuť na niečo s percentami môžete pripraviť sangriu – postačí vám lacné víno a jablká, pomaranče či iné ovocie podľa chuti a v prípade potreby ešte trocha cukru. Vhodným letným nápojom je aj vychladené ružové víno či samozrejme pivo. Počas najväčšieho tepla sa tvrdému alkoholu radšej vyhnite, mohol by mať na vás a vašich hostí neželané účinky. Jednoznačne si však pripravte dostatočnú zásobu ľadu – najmä v sparných dňoch ho môžete použiť na ochladzovanie nápojov v pohároch a džbánoch.

Domáci hamburger

Jedno z najtypickejších a najznámejších jedál pripravovaných na grile je práve hamburger. S naším receptom už poň nebudete musieť chodiť do fast-foodu, ale vychutnáte si ho v zdravej verzii z kvalitných surovín priamo u vás doma. Uisťujeme vás, že zachutí aj tým, ktorí ho doteraz nemali v obľube.


Mohlo by vás zaujímať: Plynový, elektrický či klasický: Ktorý gril je najlepší práve pre vás?


Suroviny (podľa počtu osôb)

  • Mleté hovädzie mäso
  • Tmavé pivo
  • Soľ
  • Čierne korenie
  • Cesnak
  • Olivový olej
  • Žemle
  • Kečup, horčica
  • Zelenina podľa vlastnej chuti

Mleté mäso zalejte pivom a dajte odležať do chladničky na niekoľko hodín. Potom pivo zlejte a mäso osoľte, okoreňte a primiešajte trochu olivového oleja. Rukou ešte povytláčajte zvyšné pivo a vytvarujte placky, ktoré opečte z oboch strán na rozohriatom grile. Žemle narežte a krátko opečte na grile z narezanej strany – vytvorí sa tak jemná kôrka, vďaka ktorej pečivo zostane chrumkavé. Potom ich potrite kečupom alebo horčicou, vložte ugrilované mäso a zeleninu. Niekto má rád šalát s paradajkou, inému chutí americká verzia s cibuľou a kyslou uhorkou. Nič nepokazíte ani plátkom syra. Dobrú chuť!


Ako často grilujete a aké tipy pri grilovaní by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame