Prevoňajte si domov! S našimi tipmi si vyberiete správny prostriedok aj vôňu a vyrobíte si domáci osviežovač v spreji

Sviečka, difuzér a kvety

Zistite, ako mať voňavý domov (Zdroj:Freepik/Pvproductions)

Každý z nás má rád príjemné vône, ktoré domovu prinášajú pocit útulnosti a čistoty. Pozrite si prehľad tipov a dostupných spôsobov ako zabezpečiť domovu dlhotrvajúcu vôňu, ktoré druhy vône sú pre izby najvhodnejšie a vyrobte si tiež domáci osviežovač v spreji.

Nevrstvite veľké množstvá vôní

Náš mozog reaguje aj na miernejšie pachy, ktoré ani nemusí postrehnúť. Mali by sme preto radšej vyberať také vône, ktoré sú menej intenzívne a vnímame ich takmer podprahovo. Citlivým ľuďom môžu zase veľmi intenzívne vône spôsobovať nepríjemné pocity, no aj nevoľnosť,  či bolesti hlavy. Rovnako pristupujte k rozvoniavaniu domácnosti aj v prípade, že máte zvieratá. Tie majú totiž omnoho citlivejší čuch. Preto je najvhodnejšie rovnomerné a citlivé prevoňanie priestoru výrobkami s postupným uvoľňovaním. Skvelým riešením sú aj prírodné vône do bytu, ktoré sú pre náš organizmus prirodzené.

Aké druhy voňavých produktov vybrať?

Na trhu je naozaj veľa produktov, ktoré dokážu krásne rozvoňať domov. Vyberte si podľa toho, ktorý sa vám najviac hodí a myslite aj na veľkosť izby. Dajú sa však aj kombinovať.

Difuzér s tyčinkami – Pôsobí aj ako pekný dekoratívny prvok. Čím menší má  difuzér objem, tým menšia izba sa ním dá prevoňať. Intenzitu vône si prispôsobíte počtom namočených tyčiniek, pričom čím sú širšie, tým je aróma silnejšia.

Difuzér na stole s miskou
Difuzéry sú nielen užitočné ale aj štýlové (Zdroj:Freepik/Juliasaeva)

Elektrické aróma difuzéry – Hoci sú masívnejšie, výrobcovia si na ich dizajne dávajú záležať, preto nepôsobia rušivo. Vôňu šíria viditeľne stúpajúcou parou. Ich výhodou je, že zvlhčujú vzduch v miestnosti. Vďaka funkcii automatického vypnutia po vyčerpaní zásobníka s vonným olejom nehrozí nebezpečenstvo prehriatia prístroja.

Sviečky –Sú univerzálne a svojim hrejivým plamienkom spríjemňujú atmosféru. Hodia sa do každej izby. Dbajte ale na bezpečnosť a vetranie, keďže pri horení sa spotrebúva kyslík.

Sušené rastliny – Ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako bytu dodať príjemnú vôňu. Keď ich niekde zavesíte, stanú sa aj peknou ozdobou a pomôžu v odpudzovaní otravného hmyzu, napríklad múch a molí.

Do malých priestorov ako je šatník alebo toaleta stačí umiestniť voňavé mydlá alebo vrecúška. Šatstvo sa dá prevoňať aj vďaka osviežovačom textílii, čím ich môžete ochrániť aj pred moľami alebo inými škodcami.

Keď chcete priestor rýchlo rozvoňať, napríklad ak príde nečakaná návšteva, alebo chcete prekryť pach, ktorý vznikol varením, vtedy sú užitočné spreje.

Zväzok sušenej levandule
Zaveste si doma zväzok sušených byliniek, napríklad levandule (Zdroj:Pixabay/JillWellington)

Rôzne vône podľa izby

Keďže niektoré vône uvoľňujú a navodzujú relax a iné nás naopak napĺňajú energiou, či povzbudzujú, mali by sme ich do izieb umiestňovať podľa ich vlastností. Nezabúdať netreba ani na vetranie, ktoré znižuje tvorbu plesní a tiež redukuje prítomnosť škodlivín vo vzduchu. V každom prípade si však vyberajte vône, ktoré sú príjemné všetkým členom domácnosti.

Obývačka – Hodia sa do nej jemné kvetinové vône. V menších priestoroch je vhodná levanduľa, vlčí mak,  či bavlník, vo väčších môžete siahnuť po prenikavejšej vôni cédru, či niečoho korenistého. Energiu si privodíte sviežou vôňou citrusov, citrónovej trávy, či zeleného čaju.

Spálňa a detská izba – V tomto prípade radšej s vôňami neexperimentujte. Pre spánok je najvhodnejšia levanduľa, ktorá spolu s harmančekom, šalviou, či rozmarínom upokojuje, utišuje a prehlbuje spánok. Skúsiť môžete tiež kvet Ylang-Ylang, či jemné kvetinové tóny.

Pracovňa – Ak máte pracovňu, nakopne vás vôňa citrusov, rozmarínu, či mentolu.

Kúpeľňa a toaleta – Tieto miestnosti najlepšie rozvoniate gélovými osviežovačmi. Najčastejšie sú to napríklad prípravky na WC s vôňou mora, byliniek, ihličia a eukalyptu.

Kuchyňa a jedáleň – Skúste vôňu vanilky, kakaa, či čerstvo napečených sušienok.

Esenciálny olej a miska s rozmarínom
Z niekoľkých surovín sa dá pripraviť skvelý osviežovač (Zdroj:Freepik/User6694312)

Vyrobte si domáci osviežovač v spreji

Potrebujeme :

Destilovanú vodu

1 PL jedlej sódy

5-6 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

Postup:

Sódu nasypte do malej misky a pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov. Zmes dobre premiešajte lyžicou. Následne ju nasypte do prázdnej nádoby od voňavky alebo fľaše s rozprašovačom a zalejte destilovanou vodou až po vrch. Pretrepte a použite vždy, keď budete potrebovať rozvoňať miestnosť.


Zdroj: plnielanu.sk,tojenapad.dobrenoviny.sk,lepsiden.sk,blog.decodom.sk
Odporúčame