Dezodorant z prírodných a dostupných ingrediencií, ktorý naozaj funguje? Poradíme, ako si ho vyrobíte doma!

Ako si vyrobiť dezodorant doma? (Zdroj: Freepik/galitskaya)

Potenie sa je prirodzenou súčasťou procesov v tele, no nie vždy sa človeku zápach z potu podarí stopercentne zakryť. Ľudia preto často siahajú po agresívnych prípravkoch, ktoré síce fungujú, no môžu napríklad dráždiť pokožku vo veľkej miere či spôsobovať iné ťažkosti.

Do väčšiny prípravkov, ktoré zabraňujú pachom potu či dokonca samotnému poteniu, sa pridávajú hliníkové soli, ktoré môžu byť viacerí citliví. Dnes vám preto poradíme, ako si vyrobiť bezpečný a hlavne prírodný dezodorant, ktorý bude skutočne fungovať a najmä si ho môžete vyrobiť sami kedykoľvek, pretože ho tvoria prísady, ktoré má každý z nás bežne doma.

Potrebujeme:

  • sódu bikarbónu
  • kokosový olej
  • odmerky
  • misku
  • esenciálny olej podľa vlastného výberu
  • prázdnu a čistú nádobu s vrchnákom alebo vekom, v ktorej budete dezodorant skladovať

Dôležitá pripomienka: Niektorí ľudia sú citliví na sódu bikarbónu alebo sa u nich rozvinie citlivosť pokožky. Ak je to váš prípad, nepoužívajte ju v tomto postupe, pretože vám môže spôsobiť kožné problémy. Môžete ju však skúsiť nahradiť škrobovým práškom z maranty alebo kukuričným škrobom.

Postup:

Do jednej odmerných misiek si dáme zhruba 60 g sódy bikarbóny. Do ďalšej si dáme taktiež 60 g kokosového oleja. Môžete ich pridať aj viac – záleží na vás, koľko dezodorantu si vyrobíte, avšak dbajte na to, aby ste pri oboch surovinách mali zhruba rovnaký diel. Predtým, než začnete, dajte olej do chladničky – bude mať tuhšiu konzistenciu, a tak sa s ním bude lepšie pracovať.

(Zdroj: Freepik/chandlervid85)
(Zdroj: Freepik/Racool_studio)

V pripravenej miske spoločne zmiešajte sódu (prípadne jej náhrady) s kokosovým olejom. Mala by sa vám vytvoriť redšia pasta. Do tejto zmesi nakvapkajte ľubovoľnú dávku esenciálneho oleja. Miera opätovne záleží na vás – niekto má rad aromatickejšiu zmes, iný len pár kvapiek pre dosiahnutie jemnejšej vône. Znova miešajte, pokiaľ sa nevytvorí hladká hmota.

(Zdroj: Freepik/ira_evva)

Zmes následne vložte do nádoby určenej na skladovanie dezodorantu, ktorú ste si vopred pripravili. Nezabudnite, že nádoba musí byť dobre uzatvoriteľná. Zmes môžete dať do chladničky, no neuškodí jej ani izbová teplota, pri ktorej však kokosový olej trochu mení konzistenciu – aj keď bude jej textúra tekutejšia, nie je to chyba.

(Zdroj: Freepik/DalaiFood)

Dezodorant nanášajte do podpazušia alebo kdekoľvek na pokožku rukou ako krém. Z hygienických dôvodov sa však odporúča naniesť ho do podpazušia štetcom na mejkap alebo špeciálnou hygienickou špachtličkou.Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame