Ružovú vodu si môžete pripraviť aj doma: Výroba je úplne jednoduchá, takéto sú jej benefity pre zdravie!

Pripravte si doma vlastnú ružovú vodu (Zdroj: Freepik/weyo)

V mnohých ľuďoch ruže evokujú romantiku, zmyselnosť a luxus. Ich sladká vôňa je jednou z najznámejších na svete. Ruže sú však veľmi populárne aj v kozmetickom a wellness priemysle – používajú sa vo všetkom od krémov na tvár až po parfumy.

Ružová voda, tekutina vyrobená z vody napustenej lupienkami ruží, je jedným z mnohých spôsobov, ako ich možno využiť na zlepšenie zdravia, krásy či dokonca aj konzumáciu. Použitie ružovej vody môže mať vznikol v Iráne pred 7. storočím nášho letopočtu. Dnes je všestrannou súčasťou rutiny starostlivosti o telo.

Čítajte ďalej a dozviete sa nielen o jej výhodách, ale aj o tom, ako si ju môžete vyrobiť sami. Ružová voda je obľúbená pre svoje liečivé a terapeutické vlastnosti a je preplnená antioxidantmi.

Je zdraviu prospešná v rôznych smeroch

Ukázalo sa, že je to prospešné pre zdravie pokožky, očí, trávenie, zmierňuje bolesti hlavy, hrdla a zmierňuje infekcie. Môže taktiež chrániť bunky pred poškodením, upokojiť podráždenie či začervenanie, zmierniť príznaky kožných ochorení, ako je akné, ekzém, psoriáza a rosacea. Robia sa z nej aj očné kvapky, pomáha pri hojení rán a tiež zlepšuje celkovú náladu.

Podľa odborníka na aromaterapiu Kannanka Laseetu možno prírodnú ružovú vodu bez akýchkoľvek chemikálií používať na dennej báze. Je vhodná pre všetky typy pleti, vďaka tomu je ideálnym doplnkom kozmetickej rutiny každého z nás. Ak ste ružovú vodu nikdy predtým nepoužili, vždy je dobré najskôr vykonať test na malom kúsku kože, pretože môžete mať alergiu na ružu.

Možno ju pripraviť troma spôsobmi: varením, destiláciou a metódou esenciálnych olejov. My sme si vybrali destiláciu, pretože vďaka nej možno získať čo najkvalitnejšiu, najkoncentrovanejšiu a najčistejšiu ružovú vodu. Pri destilačnej metóde sa ružová voda zhromažďuje na spodnej strane veka ako kondenzát a kvapká do misky. Táto metóda si však vyžaduje niekoľko krokov navyše.

Potrebujeme:

  • 2–3 šálky čerstvých okvetných lístkov ruží, opláchnutých a očistených
  • široký hrniec alebo kastról
  • malú žiaruvzdornú misku (kovovú alebo keramickú) 
  • 1 šálku kociek ľadu
  • 2 litre destilovanej vody
(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)

Postup:

Do stredu širokého hrnca umiestnite malú žiaruvzdornú misku. Do hrnca pridajte umyté okvetné lístky. Dávajte pozor, aby sa nedostali pod misku.

(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)
(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)

Pridajte destilovanú vodu do hrnca, kým okvetné lístky nie sú ponorené. Umiestnite pokrievku hore dnom na hrniec a vložte do nej kocky ľadu.

(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)
(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)

Priveďte do varu. Pokračujte v pridávaní kociek ľadu podľa potreby. Znížte teplotu a varte 30-45 minút. Opatrne odstráňte veko pomocou kliešťov, aby ste skontrolovali farbu okvetných lístkov. Keď lístky stratia farbu, máte hotovo!

(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)

Nechajte ružovú vodu úplne vychladnúť. Po vychladnutí ju prelejte z misky do rozprašovacej fľaše, prípadne do fľaše, ktorá sa dá dobre uzatvoriť. Uchovávajte v chladničke. Používať ju môžete až 6 mesiacov.

(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)
(Zdroj: Flickr/Chronographia von Strangehours)


Zdroj: healthline.com, plnielanu.sk
Odporúčame