Snívate o hebkej a voňavej bielizni? S týmito radami sa vaše predstavy stanú skutočnosťou

žena pri práčke

Tieto tipy zanechajú vašu bielizeň voňavú a hebkú (Zdroj: Freepik/goffkein)

Hebká a voňavá bielizeň je hádam každého snom. Pokiaľ ste o nej doteraz len snívali, máme pre vás niekoľko rád, s ktorými sa tento sen stane skutočnosťou. Od spôsobu čistenia práčky až po teplotu vody, ktorú používate, existuje niekoľko jednoduchých riešení problému zapáchajúcej bielizne.

Tu je niekoľko tipov, ako dosiahnuť, aby vaša bielizeň voňala extra sviežo bez akýchkoľvek rizikových chemikálií:

Pravidelne čistite vašu práčku

Pokiaľ chcete, aby bola vaša bielizeň voňavá, mali by ste si uvedomiť, že kľúčová je čistota vašej práčky.

Plesní a iných nečistôt usadených v práčke sa môžete zbaviť pomocou bieleho octu. Zrieďte ho v nádobe s vodou v pomere 50/50. Prípadne použite bielidlo a naplňte ním alebo octom priehradku na čistiaci prostriedok. Potom spustite pranie. Po dokončení cyklu vezmite špongiu alebo mäkkú handričku a utrite aj tesnenia.

Nechávajte dvierka práčky otvorené

Je dôležité, aby ste po skončení pracieho cyklu nechávali dvierka otvorené. Pleseň uprednostňuje tmavé a vlhké miesta, takže dobrá cirkulácia vzduchu a svetlo zabránia tomu, aby sa znovu dostala do vašej práčky.

Perte v horúcej vode

Jednou z hlavných zložiek telesných nečistôt je kožný maz. Rovnako ako pri odstraňovaní iných olejových škvŕn, riešenie zahŕňa čistiace prostriedky a horúcu vodu. Článok Washington Post o telesnom znečistení uvádza, že viac ako 60 percent dnešných látok je vyrobených zo syntetiky, ktorá nezvládne pranie horúcou vodou. Okrem triedenia podľa farby však môžete triediť aj podľa typu látky a požiadaviek na pranie. Bielizeň s vysokým obsahom mazu, ako sú tielka a spodná bielizeň, tak môžete prať v horúcej vode.

Zvoľte si správny čistiaci prostriedok

Ak nemôžete prať v horúcej vode, vyberte si dostatočne silný prací prostriedok. Staršie pracie prostriedky nemusia byť schopné vysporiadať sa s novšími látkami určenými iba na pranie v studenej vode.

Pranie ani sušenie dlho neodkladajte

V prípade veľmi znečistenej bielizne, ako je oblečenie na cvičenie, s praním nečakajte. Čakanie dáva baktériám čas na rozmnožovanie. Pokúste sa pravidelne prať oblečenie najmä v letnom období. To isté platí aj pre sušenie. Po dopraní, oblečenie v práčke dlho nenechávajte.

Pomôže aj sóda bikarbóna

Ak chcete z bielizne dostať vôňu parfumu alebo eliminovať kyslý zápach, nomočte ju pred praním do vody so sódou bikarbónou, a nechajte postáť.

Postriekajte oblečenie levanduľovou vodou

Nalejte trochu levanduľovej vody do rozprašovacej fľaše a hneď po vybraní bielizne z práčky ju ňou nastriekajte. Nemáte radi levanduľu? Vyskúšajte svoj obľúbený esenciálny olej. Ružová voda tiež dodá vášmu oblečeniu sviežu vôňu.

Citrusové oleje v pracom prostriedku

Zmiešajte jednu šálku jedlej sódy, jednu polovicu šálky bóraxu s jednou šálkou bieleho octu a 20 kvapkami citrónového alebo pomarančového citrusového oleja. Pridajte túto zmes do vašej fľaše s pracím prostriedkom a používajte ako obvykle.Zdroj: apartmenttherapy.com
Odporúčame