Ako sa starať o orchideu? Vyhnite sa týmto chybám a kvitnúť budú aj dvakrát ročne!

Žena presádzajúca orchideu

Viete, ako sa správne starať o orchideu? (Zdroj: GettyImages)

Orchidey patria k vyhľadávaným izbovým rastlinám. Ich vysoké, kvetmi bohato obsypané stonky v kombinácii so sýto zelenými listami si vždy získajú pozornosť. Táto pôvodom tropická rastlina má síce svoje maniere, no určite si s ňou dokážete porozumieť a dať jej to, čo potrebuje.

Nespočetné množstvo druhov

V supermarkete, alebo v záhradníctve môžete najčastejšie natrafiť na lišajovce. Tak znie slovenský názov pre orchidey z rody phalaenopsis. Lákajú dominantnými stonkami s výraznými kvetmi v nádherných farbách. Neustále vznikajú nové kultivary, preto ak si myslíte, že už ste všetky farby a štruktúry videli, znova vás môžu očariť novinky.

Pri správnej starostlivosti kvitnú dva až trikrát do roka. Majú však svoje špecifické požiadavky na svetlo, vlhkosť, zálievku aj starostlivosť o listy a samotný rez stoniek. Aj vďaka nemu môžete úspešne podporiť ďalšie kvitnutie.

Dôležité umiestnenie

Keďže ide o pôvodom tropickú rastlinu, pre svoj rast a kvitnutie potrebuje svetlo. Konkrétne lišajovce na nahodenie kvetov vyžadujú denne približne 10 – 12 hodín svetla. Nevyhovuje im však príliš ostré slnko. Už po niekoľkých dňoch na priamom slnku začnú listy chradnúť, blednú a dokonca zostanú na pohľad akoby uvarené.

Najlepšie skúsenosti majú pestovatelia s umiestnením orchideí na východnú alebo západnú stranu. Južná strana im vyhovuje iba počas kratších zimných dní. Ak je teplota počas dňa 23 – 27 °C a v noci poklesne približne o 5 °C, vytvoríte pre orchideu ideálne teplotné podmienky.


Mohlo by vás zaujať: Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Myslite aj na korene

Orchidey zvykneme kupovať v plastových priehľadných kvetináčoch. Ich korene sú totiž schopné fotosyntézy a dokážu tak vytvárať živiny. V priehľadných kvetináčoch sa preto zvyčajne ponechávajú. Substrát, do ktorého je orchidea vysadená, by mal zabezpečiť vzdušnosť a svetelnosť. Nesmie sa v ňom hromadiť vlhkosť navyše, ktorá orchideám škodí.

Ak chcete tú svoju presadiť, môžete si kúpiť priamo substrát určený pre orchidey, alebo použiť nadrvenú kôru, perlit či dokonca sušené korene iných rastlín, samozrejmes bez škodcov. Takýto prírodný materiál korene nezaťažuje a poskytuje im dostatočnú oporu.

Jednoduché polievanie

Pre orchidey z rodu phalaenopsis platí pravidlo, že radšej znesú krátke sucho, ako dlhý pobyt vo vode. Častou chybou je totiž nadmerné prelievanie, ktoré vedie k rýchlemu zahnívaniu koreňov. Na polievanie používajte mäkkú, prevarenú a odstátu vodu. Kvetináč s rastlinkou postavte do misky s vodou a nechajte ju v nej pol hodinu postáť. Vezme si presne toľko vody, koľko potrebuje.

Ak si chcete starostlivosť uľahčiť, nasypte do plytkej misky vrstvu kamienkov. Na kamienky položte kvetináč a vlejte do misky toľko vody, aby nepresahovala cez vrchné kamene. Korene orchidey nebudú stáť vode, no odparovaním získajú dostatok vlhkosti. Pre tieto druhy je potreba vyššej vzdušnej vlhkosti úplne prirodzená. Práve vtedy sú krásne zelené a stonky nahadzujú puky. Určite vám budú vďačné, ak okolo listov aspoň raz týždenne vytvoríte pomocou rozprašovača jemnú hmlu.


Mohlo by vás zaujať: Máte doma orchideu? Starajte sa o ňu správne a bude prekvitať


Najčastejšie problémy, ich príčiny a riešenia:

  • Puky na stonkách zvädli ešte pred rozkvitnutím: Orchidea bola vystavená prievanu a zasiahol ju studenší vzduch. Pozor aj na misku s jablkami poblíž kvetov. Produkujú plynný etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie pukov.
  • Listy vädnú a žltnú: Vinníkom môže byť nadmerné vystavenie slnku, alebo naopak nedostatok slnka.
  • Strácanie listov: Ide o signál, že orchidea bola opakovane preliata alebo umiestnená na príliš chladné miesto.
  • Nové listy rastú malé a zvrásnené: Za tento nedostatok môže najmä suchý vzduch v miestnosti.
  • Rastlina vytvorila veľa “vzdušných” koreňov: O koreňoch, ktoré rastú smerom nahor, sa hovorí ako o chybe pestovania. Ide však o normálny rast tropickej rastliny, ktorej sa u vás páči. Tieto korene môžete zatočiť pri presadení do väčšieho kvetináča, nezabúdajte ich pravidelne rosiť, aby zostali pekne zelené s jemne sivým nádychom.
  • Orchidea prestala kvitnúť: Príčin môže byť hneď niekoľko, no jedna zásadná sa deje po prvom odkvitnutí, kedy v nevedomosti dôjde k zrezaniu celej kvetnej stonky. Na odkvitnutej stonke by sa mali ponechať minimálne 3 až 4 očká, pričom rez nad najvrchnejším očkom treba vykonať približne ešte o 3 cm vyššie.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame