Trápi vás suchá pokožka hlavy? Vyskúšajte 6 tipov, prinesú vám vytúženú úľavu

suchá pokožka hlavy

Trápi vás suchá pokožka hlavy? (Zdroj: GettyImages)

Rovnako, ako sa môže objaviť na tvári a tele, môže nás potrápiť aj suchá pokožka hlavy. Keď neprodukuje dostatok prirodzeného kožného mazu, vlasy môžu vyzerať unavene, pokožka začne svrbieť a tvoria sa na nej vločky.

Bežné príčiny svrbivej pokožky

Väčšinu príčin suchej pokožky hlavy možno zaradiť medzi vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie príčiny často súvisia s nevhodnou starostlivosťou o vlasy: zle zvolený šampón, časté umývanie, sušenie vlasov či nadmerné používanie stylingových prípravkov. Na vine môže byť aj chladné počasie a extrémne zmeny teploty. Dôležitú rolu zohrávajú aj vnútorné faktory: dedičná predispozícia, hormonálne výkyvy, životný štýl, stres a vek.

Nepríjemné príznaky

Svrbenie, pocit napätej kože, olupovanie kože, ktoré pripomína problémy s lupinami. Tieto príznaky naznačujú, že pokožka potrebuje zvlhčiť. Hydratovaná pokožka dokáže lepšie odolávať vonkajším vplyvom. Suchá pokožka je menej odolná, ľahko sa môže zmeniť na podráždenú a začervenanú. Zároveň môže spôsobovať aj stresujúce estetické ťažkosti. Ďalším príznakom bývajú lámavé vlasy bez života. Príčinou je nedostatok mazu, ktorý ich chráni pred vonkajšími vplyvmi.


Mohlo by vás zaujať: Suchá pokožka, priveľa vrások či ochlpenia: Čo všetko o vašom zdraví prezradí tvár?


6 tipov na zlepšenie stavu pokožky

Prirodzenou reakciou na svrbenie je škrabanie sa, čo stav ešte zhoršuje. Môže viesť k šupinateniu a olupovaniu pokožky, čo pripomína problémy s lupinami. Bez náležitej starostlivosti môžu ťažkosti prerásť do chronického stavu. Nasledujúci zoznam tipov vám pomôže obnoviť hydratáciu a priniesť žiadanú úľavu.

1. Upokojujúca masáž

Najlepším spôsobom, ako začať s ošetrením pokožky hlavy, je masáž. Podporuje prirodzenú tvorbu mazu a prekrvenie pokožky. Doprajte si jemnú masáž krúživými pohybmi prstov po pokožke hlavy počas nanášania šampónu či oleja. Pred každým umývaním sa odporúča rozčesať vlasy kefou s diviačími štetinami. Odstraňuje odumreté kožné bunky, otvára póry a pokožka hlavy sa tak môže primerane čistiť a hydratovať.

2. Vyživenie použitím olejov

Aplikácia vlažných olejov má terapeutický, antibakteriálny i protizápalový účinok. Pomáha upokojiť podráždenú pokožku, odstrániť svrbenie a začervenanie. Olej Tea Tree (čajovníkový olej) je dnes bežnou súčasťou šampónov či kondicionérov.

Ideálne je riediť ho s ďalším nosným olejom, rovnako zdravým pre vlasy, napríklad s kokosovým, a nechať zmes pôsobiť cez noc. V čase medzi umývaním vlasov pôsobí ako ochranná bariéra. Uzamyká vlhkosť vo vlasoch, vďaka čomu budú jemné, lesklé a navyše krásne voňavé.

3. Ošetrenie pokožky

Prípravky na ošetrenie suchej pokožky hlavy ju vyživujú a upokojujú. Dôležité je vybrať správny typ masky podľa typu vlasov. Základ majú tvoriť prírodné zložky. Prípravok nechajte pôsobiť aspoň 20 minút, aby prenikol hlboko do pokožky. Potom opláchnite studenou vodou, aby sa vlasové stvoly uzavreli a udržala sa čo najväčšia vlhkosť vo vnútri. Ošetrenie sa odporúča opakovať aspoň raz do týždňa.

4. Zmena šampónu a vlasových prípravkov

Pri extrémne suchej a citlivej pokožke veľmi záleží na šampóne. Šampón proti lupinám nemusí byť vždy správne riešenie. Pokožka môže po použití ešte viac páliť a svrbieť. Aj vlasové prípravky s obsahom alkoholu môžu prispieť k vysušovaniu. Ak ich obmedzíte alebo načas vylúčite, umožníte pokožke prirodzene sa obnoviť. Ideálne je vyhýbať sa dennému umývaniu vlasov a zvoliť šetrný typ šampónu, ktorý je špeciálne vyvinutý pre suché vlasy.

5. Doplnenie kľúčových živín

Suchá pokožka môže byť aj odrazom stravy chudobnej na živiny podporujúce zdravie kože. Ide najmä o zinok a omega-3 mastné kyseliny, na ktoré sú bohaté orechy a semená, celozrnné obilniny, strukoviny či ryby. Rovnako dôležitý je vitamín A, ktorý sa nachádza vo vajciach, v pečeni, mliečnych výrobkoch, ovocí a zelenine. Pamätajte na to, že aj nadmerná konzumácia cukru môže zhoršiť stav pokožky. Naopak, zdravá a vyvážená strava poskytuje úľavu od ťažkostí so suchou pokožkou.

6. Nezabúdajte na tekutiny

Primárnou príčinou suchej pokožky hlavy je fakt, že koža je slabo hydratovaná. Z tohto dôvodu sa suchá pokožka nachádza aj na ďalších častiach tela. Na dostatočný pitný režim netreba zabúdať ani v chladných mesiacoch, kedy necítite takú potrebu smädu ako v lete.

Ak sa stav pokožky nezlepší v priebehu mesiaca, najlepšie je navštíviť lekára. Niekedy môže byť symptómom iného zdravotného problému, napríklad ekzému, atopickej dermatitídy alebo psoriázy. V takýchto prípadoch si vyžaduje odbornú lekársku pomoc.
 

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame