Tisíc tvárí jabĺk: Spoznajte ich najčastejšie odrody

Jablká

thinkstockphotos.com

Jablká – červené, žlté, zelené, rôznofarebné. Stretávame sa s nimi už od malička a po tisíce rokov. Svoje by o tom vedeli povedať aj biblickí Adam a Eva. Kúpiť si jabĺčko v obchode je nesmierne jednoduché, oveľa náročnejšie ho je už ale vypestovať. Na svete je množstvo odrôd, ktoré sa líšia tvarom, farbou, veľkosťou aj chuťou. Skrátka môžete mať pred sebou aj 10 jabĺk, no každé z nich bude celkom iné. Dnes si predstavíme niekoľko najznámejších odrôd, ktoré môžete poznať aj z pultov našich obchodov.

Gala

Jabĺčka odrody Gala sú jednými z najpredávanejších. Ľahko ich spoznáte vďaka červenej šupke, na ktorej sú aj niektoré žltkasté časti. Má mnoho mutácií a variantov: Must, Galaxy či Royal. Vyskytuje sa najčastejšie a je to typická jesenná odroda. Dozrievajú a zbierajú sa v septembri, konzumne dokážu vydržať až do februára. Sú jemne sladké a šťavnaté. Ich tvar je skôr kužeľovitý, časť pri stopke býva širšia ako na spodnej časti.

Golden Delicious

Aj tieto jabĺčka iste poznáte. Charakteristické sú zelenožltou šupkou a sú to skôr tvrdšie jablká. Pri dobrom skladovaní vydržia až do apríla. Charakteristické sú okrem svojej príjemnej farby aj jemnou a príjemnou kyslosťou.


Mohlo by vás zaujať: Jablkové koláče má rád asi každý: Ochutnáte závin alebo jablkovú klasiku?


Rubín

Na prvý pohľad sa podobajú na odrodu Gala, ich šupka je však výraznejšie žltá s prímesou červenej. Sú sladké s krémovou žltkastou dužinou. Rovnako ako Gala vydržia až do februára, zber je však o niečo neskôr, v októbri. Ich tvar je pekný a okrúhly.

Jonagold

Zbiera sa v októbri a skladuje až do marca. Ide možno o jedno z najkrajších jabĺčok – krásna a žiariaca červená šupka pôsobí ako magnet a priam volá po tom, aby ste do nej zahryzli. Podobné jabĺčka zrejme ponúkajú aj ježibaby v rozprávkach, pretože vyzerajú ozaj lákavo. Navyše sú príjemne chrumkavé a sladkasté.


Mohlo by vás zaujať: Superpotraviny ako ochranný štít proti rakovine: Doprajte si ich každý deň!


Pinova

Základná farba šupky je žltá, v spojení s červenou tak vytvára červeno-oranžový odtieň. Táto odroda je populárna predovšetkým v krajinách západnej Európy. Jej dužina je lahodná a sladká. Zber je začiatkom októbra a jablká sa skladujú do marca.

Fuji

Ako už názov napovedá, môžete predpokladať, že toto jabĺčko k nám prišlo až z ďalekého Japonska. Približne dve tretiny šupky majú červenú farbu a tá posledná je zelenožltá. Zberajú sa v októbri avšak vydržia až do mája. Odroda Fuji je obľúbená predovšetkým pre svoju delikátnu sladkú chuť, ktorú by ste určite mali vyskúšať.


Mohlo by vás zaujať: Pochúťky z jabĺk, hrušiek či hrozna: Pripravte si na zimu sirup či detskú výživu


Granny Smith

Tieto jablká sú charakteristické svojou krásnou zelenou farbou. Sú však aj pomerne tvrdé. Nie nadarmo si práve odroda Golden Delicious zahrala v mnohých reklamách na zubné pasty, ktoré sľubujú silný a zdravý chrup. Na hladkej zelenej šupke majú drobné svetlé fliačiky, akési pehy. Ide o pomerne neskorú zimnú odrodu južných krajín, zberá sa až na konci októbra. Aj tieto jablká sú podobne ako odroda Golden Delicious jemne kyslé. Nie je to však nič, čo by vám krivilo tvár, zaručene si ich obľúbite.

Idared

Toto jabĺčko má krásnu červenú, prípadne tmavoružovú farbu. Má atraktívnu a príjemnú sladko-kyslú chuť. Zber je koncom septembra a vydržia až do januára. Dužina je jemná a takmer celkom biela, ide tiež o jedno z tých tradičnejších jabĺk.


Ktoré odrody jabĺk najviac obľubujete vy? Pestujete si ich aj v záhradke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame