Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok

záhrada

kozzi.com

,,Ak chceš byť šťastný jeden týždeň, ožeň sa; ak chceš byť šťastný mesiac, zabi prasa; ale ak chceš, aby si bol šťastný po celý život, založ si záhradu,“ hovorí čínske príslovie. Začínajúce teplo a predĺžené dni sú skvelou príležitosťou začať sa vŕtať v hline. Minuloročné semienka, cibuľky, hľuzy, odrezky čakajú len na vás. Siať, sadiť, presádzať, rozsádzať… Ak máte dostatok priestoru, môžete uvažovať aj nad skleníkom. Výrazne predĺži dobu pestovania.

Plány na papieri

Kto sa pre záhradku, sad, vinicu, jedlý les, už rozhodol, nemal by zabudnúť na počiatočné plánovanie. Dobrá záhrada má mať miesto nielen na prácu, ale i odpočinok. Či už budete budovať záhradku úžitkovú, alebo okrasnú, nezabudnite na lavičku, ohnisko, kompost, ak nie jazierko, tak aspoň malú nádobu na vodu. Nie je na škodu spísať si zoznam rastlín, ktoré by ste chceli pestovať. Samozrejme s ohľadom na dané možnosti – nie všade sa dá pestovať všetko. A aby sme sa vyhli strate času metódou pokus-omyl, je výhodné byť pripravený. Neváhajte otravovať záhradou postihnutých priateľov, susedov, skúseného predajcu v záhradkárskej predajni, a dačo si môžete aj vygúgliť . Rovnakým spôsobom sa dá prísť aj k prvým semienkam, sadeniciam. Nezabudnite na obyčajnú riadkovú inzerciu – niektorí nadšení záhradkári ponúkajú ozajstné skvosty.


Mohlo by vás zaujať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Dobrí susedia

V ľudskej podobe sú na nezaplatenie, no teraz bude reč o tých rastlinných. Už naše staré babky vedeli, ktoré rastlinky sa spolu kamarátia – priaznivo ovplyvňujú rast, svojou vôňou mätú nepriateľov z ríše hmyzu, alebo zadržujú potrebnú vlahu. Výhodné spoločenstvo tvoria jahody, cibuľa, šalát. Zemiaky ochráni chren a bôb im v pôde viaže  dusík. Kukuricu, fazuľu a tekvicu spájali dokopy už pôvodní Indiáni.

Nechtík lekársky naozaj pôsobí ako lekár. Má dezinfekčné účinky aj na pôdu, používa sa i v ľudovom liečiteľstve, od jari do jesene pekne kvitne a hlavne je to trvalka, ktorá sa dokáže množiť sama.


Mohlo by vás zaujať: Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie


Že nemáte pozemok ?

Určite máte parapet, možno balkón alebo lodžiu. Aj tu sa dá pestovať, bylinky do kuchyne, liečivky do čaju, mini rajčinky, papričky. Zanietení nadšenci dokonca zemiaky, uhorky, tekvice. No a samozrejme kvety. Kto by rád oko nepotešil, záplavou petúnií, muškátov a všakovakých noviniek. Každý sa môže realizovať podľa svojich možností.

Nezabúdajte na pomocníkov

Mám na mysli tých z živočíšnej ríše. Nádoba s vodou na pitie, alebo malé jazierko priláka do vašej záhrady veľa užitočných pomocníkov. Včely, vtáky, jašterice, žaby, drobné hlodavce. Ak dokážete na svojom pozemku vyčleniť miesto, kde ľudská noha nevkročí, vaši pomocníci získajú nerušený úkryt a svojím potomstvom vám budú nápomocní aj o rok.


Mohlo by vás zaujať: Na mojdom.sk hodnotia záhrady vo svahu


 

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Janka
Odporúčame