Plánovaná transformácia nemocníc: Niektorí pacienti budú musieť cestovať ďalej

Nemocnica

Medical concept. Hospital corridor with rooms.

Niektorí pacienti budú za hospitalizáciou cestovať ďalej, garantovanú však budú mať jej geografickú dostupnosť. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré plánuje optimalizovať sieť nemocníc, pripúšťa, že reforma zdravotníctva na Slovensku bude mať aj niekoľko nevýhod a rizík.

Rezort zdravotníctva poukázal na to, že v nemocniciach, kde je naplánovaná ich transformácia, už v súčasnosti čerpajú obyvatelia okresu len 30 až 60 percent potrebnej zdravotnej starostlivosti. „V súčasnosti platí, že väčšina poistencov dochádza za ústavnou starostlivosťou do iného mesta,“ pripomenul.

Dôjde aj k zániku časti pracovných miest v nemocniciach s nižšou úrovňou. Zdravotnícky personál sa tak bude musieť presunúť do inej nemocnice. Ministerstvo zdravotníctva si preto myslí, že bude potrebné dobudovať preň ubytovacie kapacity. Časť sa však môže presunúť do ambulantného sektora, kde je v súčasnosti nedostatok personálu.

Optimalizácia siete nemocníc prinesie viaceré výhody. Definuje sa nárok pacienta a určí sa zodpovednosť za jeho nedodržanie. Nemocnica bude povinná poskytovať definovanú ústavnú starostlivosť a zdravotné poisťovne ju budú musieť uhradiť. Mala by byť zabezpečená aj vyššia kvalita ústavnej starostlivosti, a to vďaka koncentrácii špecializovaných výkonov s kvalitnejším personálom aj vybavením. Taktiež by optimalizácia siete nemocníc mala zlepšiť podmienky pre personál.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame