Štátny ústav sťahuje z trhu kvapky do očí: Ak máte túto šaržu, okamžite ju vráťte do lekárne

Kvapky do očí

Tieto kvapky do očí radšej nepoužívajte (Zdroj: Freepik/freepik)

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu roztok do očí. Dôvodom je obsah neznámej nečistoty. Konkrétne ide o Uniclophen s kódom ŠÚKL 33187 a číslom šarže 0608201. Roztok do očí tlmí bolesť a výrazne zmierňuje zápalové reakcie spôsobené mechanickým poškodením alebo alergiou.

Tento liek sa používa sa na liečbu neinfekčných zápalov oka, hlavne na liečbu chronických zápalov spojovky a rohovky, predovšetkým alergického pôvodu. Používa sa aj pri nebakteriálnych zápaloch mihalníc, po drobných poraneniach oka, napríklad po padnutí cudzích teliesok do oka, popáleninách, respektíve poleptaniach, pri vredoch na rohovke, po pôsobení UV žiarenia, ako slnečné lúče, či zváranie a pri svetloplachosti.

Využíva sa aj v predoperačnej príprave na zmenšenie zúženia zreničky v priebehu operácie, k pred- a pooperačnej prevencii pri presiaknutí sietnicového centra a k tlmeniu neprimeranej zápalovej reakcie po rôznych operáciách oka. ŠÚKL tvrdí, že dostupnosť liečby ohrozená nie je. Na slovenskom trhu sú pre pacientov k dispozícii iné šarže tohto lieku, ktoré sú v poriadku.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame