Trápi vás jačmeň na oku? Pomôžu aj tieto domáce recepty

Žena

thinkstockphotos.com

Jačmeň na oku je boľavé ochorenie očného viečka. Malá hrčka na okraji viečka medzi riasami môže spôsobovať nepríjemné pocity a ak sa zapáli, môže vás dokonca na niekoľko dní uložiť do postele.

Čo to je?

Jačmeň (hordeolum) je bolestivá začervenaná zdurenina na okraji očného viečka, postihuje deti i dospelých a často sa zvykne opakovať. Spôsobujú ju baktérie, najmä stafylokoky, ktoré bežne žijú na koži. Pri preniknutí do mazovej žliazky pri korienku riasy vytvoria útvar, ktorý zo začiatku dráždi, môže spôsobovať slzenie a pripomína pocit cudzieho telesa v oku. Pri zväčšení sa vytvorí bolestivá hrčka naplnená hnisom, viečko napuchne a sčervenie, vznikne zápal. Príčinou býva oslabená imunita, ale i cukrovka či hormonálne poruchy alebo namáhanie očí nenosením doporučených okuliarov.

Ako sa vyliečiť?

Prvou pomocou pri výskyte jačmeňa na okuteplé obklady alebo prehrievanie viečka infračervenou lampou. Teplo prináša úľavu a v prípade ľahšieho priebehu útvar samovoľne praskne a ranka sa zahojí. V prípade väčšieho zápalu a bolestí je potrebné navštíviť očného lekára, ktorý vám predpíše antibiotické a protizápalové kvapky alebo masť. Ak zápal neustupuje alebo je veľkého rozsahu, rieši sa odstránenie hnisavého jačmeňa malým chirurgickým zákrokom.


Mohlo by vás zaujať: Oči, okno do duše: Čo všetko o nás prezradí ich farba či pohľad?


Pomôžte si doma

Z domácich receptov sa odporúča najmä pitie nechtíkového čaju, obklady a inhalovanie bylín.

Harmančekový odvar – lyžicu harmančeka povaríme s 2dl vody, necháme odstáť 30 minút, precedíme a 3x denne prikladáme na štvorci gázy na oko, necháme pôsobiť 15 minút. Vždy je potrebné použiť čistý obklad.

Odvar z aloe – šťava z aloe vera slúži tiež ako prevencia pri výskyte očného jačmeňa. Na obklady používame obklady zo surových listov aloe, ktoré vylúhujeme vo vlažnej prevarenej vode. 5g aloe zalejeme 1,5dl vody a necháme odstáť 6 hodín.

Odvar z očianky – osvedčená bylina pôsobí pri rôznych ochoreniach očí, má protizápalový účinok. Polievkovú lyžicu byliny zalejeme 1/4l horúcej vody, vylúhujeme 20 minút a použijeme ako obklad. Odvar sa pri očných problémoch aj pije. Očné kvapky s výťažkom z očianky si môžete kúpiť v lekárni a používať ich pri prvých príznakoch i únave očí.

Inhalácia bylinkovej pary – najmä tymián a harmanček sú vhodné pri výskyte očného jačmeňa. Majú antibakteriálne účinky, pôsobia priaznivo na sliznice a uvoľňujú hlieny. V menšom hrnci prevarte vodu, pridajte do nej byliny a vdychujte voňavú paru.

Nechtíkový čaj – má protizápalový a prečisťujúci účinok. Lyžičku sušených kvetov zalejeme 1/4l vriacej vody, necháme 10 minút vylúhovať a pijeme ráno a večer.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevencia

Niektorí ľudia sú nachylní na infekcie viečok a tvorbu jačmenných zŕn. Ak k nim patríte, majte na pamäti, že najdôležitejšia je hygiena:

  • oči neumývajte mydlom, na umývanie vlasov používajte jemný nedráždivý šampón
  • nešúchajte si očné viečka rukami
  • ak máte mastnú pokožku, umývajte viečka kozmetickým tampónom, aby sa z nich odstránil nadbytočný maz
  • často vymieňajte uteráky a obliečku na vankúši

Tak ako aj pri iných zdravotných ťažkostiach, dôležitá je strava. Dbajte o dostatočný prísun vitamínu B, ovocia, zeleniny a celozrnných potravín, obmedzte sladkosti, alkohol a biele pečivo.

Práca s počítačom unavuje oči, preto si doprajte pravidelné prestávky a očnú gymnastiku. Vzdialenosť medzi očami a monitorom by mala byť 50-70cm, vhodným prostredím sa znižuje záťaž, preto v miestnosti dostatočne vetrajte alebo používajte zvlhčovač vzduchu.

Vlčie zrno

Podobné ako jačmeň je vlčie zrno (chalazión), vzniká upchatím mazovej žliazky v stene očného viečka. Priebeh ochorenia, liečba i prevencia sú podobné ako pri jačmennom zrne, môže však vyvolať veľký opuch na tvári v okolí postihnutého oka. Vlčie oko zvykne potrápiť dlhšie a často sa stáva chronickým.


Bojovali ste už niekedy s jačmeňom na oku? Aké účinné a osvedčené rady by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame