Najväčšie slovenské vydavateľstvo udelilo ceny svojim naj autorom

Knihy

ikar.sk

BRATISLAVA – Vydavateľstvo Ikar v pondelok na podujatí Ikariáda 2011 ocenilo svojich najúspešnejších autorov, ktorí si prevzali ocenenia Zlatá a Platinová kniha a cenu literárnej kritiky Zlaté pero.

Zlatú knihu získava slovenský autor, z ktorého diela sa predalo 15-tisíc výtlačkov v kategórii próza a tritisíc výtlačkov v kategórii poézia. Ocenenie Platinová kniha získava slovenský autor za predaj 25-tisíc výtlačkov. Cenu literárnej kritiky Zlaté pero získava autor pôvodného diela v príslušnom roku a rozhoduje o nej porota.

Jozef Banáš si odniesol až dve ocenenia – Zlatú knihu za román Zastavte Dubčeka a Platinovú knihu za dielo Kód 9. Podobný úspech zaznamenala aj Táňa Keleová-Vasilková, ocenená Zlatou knihou za jej Ranč u starého otca a Platinovou knihou za Dva životy. Medzi najúspešnejšími autormi je aj Andrea Coddington, ktorá si prevzala Platinovú knihu za román Židovka a Jozef Karika ocenený Zlatou knihou za dielo V tieni mafie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte knihu pod vianočný stromček? Tieto idú na dračku!


Cenu kritiky Zlaté pero za rok 2011 získa Andrej Ferko za román Najsmutnejší príbeh lásky. „Autorovi sa podarilo nekonvenčným spôsobom zaznamenať ľudské i spoločenské peripetie slovenských dejín minulého storočia, ktoré sa neuveriteľne cynicky zapísali do životopisu generácie. Príbeh nikdy nenaplnenej osudovej lásky dvoch židovských protagonistov na jednej strane odráža absurdnú tragickosť doby, no na druhej strane je obdivným svedectvom životnej sily, ktorá ochraňuje pred upadnutím do beznádeje či do historického bezvedomia. Kniha je napriek tragickým tónom presiaknutá múdrym, duchaplným a povznášajúcim židovským humorom, vďaka ktorému tragická groteska nadobúda charakter všeobecnejšieho životného posolstva s vysokou dávkou čitateľskej príťažlivosti,“ odôvodnila svoje rozhodnutie porota. Všetci ocenení si tiež odniesli originálnu plastiku od výtvarníčky Márie Banášovej.

Zdroj: ikar.sk, SITA, SITA
Odporúčame