Trápi vás pálenie záhy? Uhaste požiar v hrdle raz a navždy!

tabletky

sxc.hu

Pálčivá bolesť za hrudnou kosťou rozliehajúca sa do celej brušnej dutiny dokáže poriadne znepríjemniť bežné fungovanie v pracovnej sfére i v súkromnom živote. Zvlášť, pokiaľ prichádza trikrát týždenne či nebodaj každý deň. Pálením záhy pritom trpí značná časť populácie. A len máloktorí z nás si uvedomujú, že riešenie na tento zdravotný problém mame vo vlastných rukách. Poradíme vám triky na okamžitú úľavu, ale aj na to, ako svoj stav zlepšiť dlhodobo.

Ako nepríjemná bolesť vlastne vzniká?

Za správne trávenie a rozklad jedla v žalúdku sú zodpovedné žalúdočné šťavy. Tie okrem potrebných enzýmov obsahujú tiež HCl (kyselinu chlorovodíkovú), ktorá patrí medzi mimoriadne agresívne látky. Sliznica žalúdka je však potiahnutá ochrannou vrstvou, pri styku s ktorou je HCl za normálnych okolností neškodná. Takáto vymoženosť nášmu pažeráku ale chýba. Preto v okamihu, keď doň kyslý obsah žalúdka spätne vnikne (tzv. reflux), začína sa nepríjemná tortúra v podobe pálenia.

Kedy vyhľadať pomoc lekára?

Ak vás pálenie záhy prekvapí len z času na čas po výdatnom a ťažšie stráviteľnom obede, nie je dôvod na paniku. Návštevu lekára by ste však nemali odkladať v prípade, že vás pocit vybuchnutej sopky v pažeráku skúša viac ako trikrát do týždňa po dobu dvoch mesiacov. Úľavu od bolesti vám totiž môže priniesť práve medikamentózna liečba. V horšom prípade je pálenie záhy len sprievodným prejavom ďaleko závažnejšieho ochorenia. Ak sa bolesti objavujú aj pred jedlom, môže ísť o žalúdočný vred.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Rady pre okamžitú úľavu

Neodolali ste na večeri mastnejšiemu černohorskému rezňu? Na uhasenie požiaru v hrdle existuje zopár domácich trikov. Sú však určené tým z vás, ktorí sa s pálením záhy stretávajú len sporadicky.

sóda bikarbóna – rozmiešajte dve kávové lyžičky v pohári vlažnej vody a vypite na ex

žuvačky bez cukru – zvyšujú tvorbu slín, čím kyslý obsah rýchlejšie „spláchnete“ opäť do žalúdka, navyše budete mať lepší, sviežejší pocit v ústach

blahodarné čaje – vynikajúco pomáha aníz v kombinácii s mätou, pomerne rýchlo však zaberá najmä čaj z ďumbiera a feniklu

lieky – bez lekárskeho predpisu vám v lekárni ponúknu hneď niekoľko liečiv zo skupiny antacidá. Maalox kúpite od 3,20 €, Pantoloc Control za 4,50 €, Talcid vás vyjde na 2,65 €.


Mohlo by vás zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Životný štýl na nezaplatenie

Pre tých, ktorí s pálením záhy bojujú pravidelne, je nevyhnutná potrebná dávka sebazaprenia. Tento problém totiž je možné odstrániť za pomoci komplexnej zmeny – vylúčenie nežiaducich potravín z jedálneho lístka, pohyb a žiaden stres. „Asi najdôležitejším prvým krokom v liečbe je pomalé prehĺtanie, dôkladné prežutie každého sústa a malé porcie,“ radí praktická lekárka. Upozorňuje však zároveň aj na dopady súčasného nezdravého životného štýlu: „Pálením záhy najčastejšie trpia tí pacienti, ktorí pracujú v napätí, pod tlakom a v permanentnom strese. Drvivá väčšina z nich má navyše nadváhu. Ak sa chcú vyliečiť, aj tieto dve veci treba zmeniť.“

K maškrtám, ktorých by ste mali definitívne vzdať, patrí čokoláda a iné cukrovinky. Šarapatu však dokáže narobiť aj kofeín dráždiaci sliznicu pažeráka a uvoľňujúci jeho zvierač. Nevhodné sú tiež sýtené nápoje, predovšetkým kola (pre obsah kofeínu). Tabu by sa tak pre vás mala stať káva, bublinkové nápoje, alkohol, cigarety, čokoládové pochúťky a všetko, o čom viete, že u vás podnecuje pálenie záhy. Pokúste sa schudnúť, tesný opasok odložte do skrine a na noc si usteľte vyššie než zvyčajne. Proti návratu kyslého obsahu žalúdka je vhodné mať hlavu o 10-15cm vyššie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame