Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť

lupiny

flickr.com/Howtogetridofall

Odumieranie buniek vrchnej vrstvy pokožky a ich obnova je prirodzený proces na celom povrchu tela. Ak sa však táto zmena deje príliš rýchlo, pokožka je podráždená a šupinatá. Kým na tele môžeme tento stav korigovať krémami, vo vlasoch zvádzame boj, ktorý nám robí vrásky na čele nielen zo zdravotného, ale aj estetického hľadiska. Pre mnohých z nás sa situácia zhoršuje práve v zime, kedy je pokožka hlavy namáhaná počasím, fénovaním a čiapkami. Ako s týmto nechceným „snežením“ šupiniek v chladných mesiacoch zatočiť?

Za všetko môžu kvasinky

Nadmerná regenerácia buniek pokožky je výsledkom premnoženej kvasinky rodu Malassezia, ktorá je známa aj ako Pityrosporum ovale. Nahromadené bunky totiž tvoria zhluky v podobe menších či väčších šupín, alebo sa držia prilepené na hlave v lepkavých žltých fliačikoch s mastným filmom a vzhľadom. Tento stav sprevádza intenzívne svrbenie a podráždenie vlasovej pokožky. K výraznému zhoršeniu dochádza v zimných mesiacoch, pretože pokožka sa musí vyrovnať s viacerými faktormi:

  • výkyvy teplôt – prechod z vykúrených miestností do chladného až mrazivého exteriéru
  • horúci prúd vzduchu – častejšie fénovanie vlasov nielen doma, ale aj na plavárni, po saune a celkovo vo wellness
  • pokrývky hlavy – čiapky nás udržia v teple, no pokožka sa pod nimi potí
  • častejšie umývanie vlasov – vplyvom čiapok sú vlasy spľasnuté a rýchlo sa mastia, preto šampón používame takmer denne

Mohlo by vás zaujímať: Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!


Suché verzus mastné lupiny

Pristihli ste sa, že máte ramená a plecia posiate drobnými bielymi čiastočkami? Ide o lupiny, ktoré sa tvoria pri nedostatku kožného mazu alebo pri nadmernej záťaži (príliš časté kefovanie vlasov, agresívne šampóny a pod.). Svrbenie vyvoláva nerovnováha pH pokožky, ale tiež chemický zásah (farbenie, trvalá ondulácia). U žien sa pod suché lupiny podpisuje aj výkyv hormonálnej hladiny pri užívaní antikoncepcie alebo v menopauze.

Mastné lupiny sa na pokožke hlavy držia v mapách so žltkastým zafarbením. Sú o to nepríjemnejšie, že znásobujú pocit mastných vlasov. Vyžadujú si preto odlišný prístup v starostlivosti. Olejové prípravky na vlasy a horúca voda by sa mali stať tabu, nakoľko stimulujú nechcenú tvorbu kožného maziva. Vyhýbajte sa tiež hrabaniu prstami vo vlasoch a príliš častému česaniu.

Čo by mal obsahovať šampón?

Pri miernej forme lupín vyskúšajte niektorý z výrobkov bežne dostupných v drogériách. V zložení hľadajte obsah selénu a zinku, v závislosti od výrobcu vás balenie 200 ml vyjde do päť eur. Pretrvávajúce lupiny však treba preliečiť šampónom z lekárne, ktorý je založený na báze ketokonazolu bojujúceho proti plesniam. Pripravte sa však na vyššiu investíciu okolo 15 eur. Pozitívom je, že jednotlivé druhy sú rozdelené v závislosti od typu vlasov, pričom výrobcovia mysleli aj na pánov. V ponuke tak nájdete aj šampón proti lupinám na obnovu hustoty vlasov.


Mohlo by vás zaujímať: Kruhy pod očami nesvedčia nikomu: Poraďte si s nimi podľa našich rád!


Blahodarný píling

Pokožka, ktorá je namáhaná rýchlou obnovou buniek, aspoň raz mesačne ocení píling. Ten si môžete nechať urobiť v kaderníckom salóne alebo si ho pokojne vychutnajte u vás doma. Stačí, ak usadeninu z klasickej zalievanej kávy zmiešate s lyžičkou vody a vmasírujete do pokožky na hlave, prípadne aj v dekolte či na chrbte. Nechajte chvíľu pôsobiť a opláchnite vlažnou vodou.

Mýty o lupinách

Máte doma vyhradený špeciálny hrebeň iba seba? Ostatní členovia domácnosti sa nemusia báť, že sa im začnú tvoriť lupiny tiež, ak ho budú používať. Lupiny sa totiž neprenášajú a nie sú spôsobené príliš suchou pokožkou hlavy. Nepomáha teda ani to, ak budete do seba denne liať litre vody. Hovorilo sa tiež, že tvorba lupín sa znásobuje pod vplyvom stresu. Aj tu ide len o ničím nepodloženú fámu rovnako ako v prípade, ak si myslíme, že za mastnými lupinami stojí nedostatočné umývanie vlasov. Časté šampónovanie síce lupiny na pár hodín zmierni, no kožný problém ako celok nerieši.


Ako sa podarilo zbaviť lupín vám? Napíšte do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com/Howtogetridofall, flickr.com/Howtogetridofall, Emma
Odporúčame